Czy Polacy podbiją mistrzostwa świata Moto3?

Bracia Milan i Oleg Pawelec oraz Mateusz Pasiuk wystartują w cyklu European Talent Cup, czyli przedsionku juniorskich mistrzostw świata Moto3. Wszyscy będą reprezentować barwy Wójcik Racing Junior Team.

Media4Racing

Milan i Oleg Pawelec oraz Mateusz Pasiuk w sezonie 2019 narzucali tempo w Pucharze Polski Pit Bike SM. 12-letni Milan z kompletem dziesięciu zwycięstw wywalczył tytuł w klasie Stock 150 Junior. Z kolei jego o dwa lata starszy brat Oleg dziewięć razy finiszował na drugim miejscu, co zapewniło mu tytuł wicemistrza w twj samej klasie.

Z kolei pochodzący z Zielonej Góry Mateusz Pasiuk zakończył sezon klasy Stock 125 z kompletem finiszów na podium, w tym z pięcioma zwycięstwami. Tym samym 13-latek wywalczył mistrzowski tytuł.

Cała trójka w tym roku podjęła nowe wyzwanie. Z pomocą przyszedł Wójcik Racing Team, polski zespół od lat ścigający się w czołówce motocyklowych mistrzostw świata FIM EWC. Obecnie ekipa Grzegorza Wójcika zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu 2019-2020.

W tym roku Wójcik Racing Team stawia na rozwój - oprócz debiutu w mistrzostwach świata World Supersport, postawiono także na najmłodszych i otwarto im drogę do MotoGP.

Wszyscy trzej młodzi zawodnicy będą się ścigać na identycznie przygotowanych, prototypowych motocyklach Honda NSF250R. Cykl European Talent Cup składa się z siedmiu rund rozgrywanych na torach w Hiszpanii i Portugalii.

Wyścigi odbywać się będą w te same weekendy co zmagania juniorskich mistrzostw świata Moto3 oraz mistrzostw Europy Moto2, a podopieczni Grzegorza Wójcika będą pierwszymi Polakami w historii serii ETC. Każdy z jedenastu wyścigów będzie można oglądać na żywo i na kanale YouTube cyklu FIM CEV Repsol. Na torach zmierzy się aż 46 zawodników z 15 krajów.

Pochodzący z Nowego Tomyśla bracia Milan i Oleg to synowie Tomasza Pawelca, mistrza Polski klasy Supersport z 2004 roku. Swoim doświadczeniem wspomaga ich także wujek Andrzej Pawelec, sześciokrotny mistrz Polski, który na swoim koncie ma starty w MŚ FIM EWC oraz World Superbike.

Talent Milana już dostrzegli zagraniczni eksperci. W październiku 12-latek trafił do grona 100 najbardziej obiecujących młodych zawodników z całego świata, którzy wzięli udział w testach do prestiżowej serii Red Bull MotoGP Rookies Cup.

Zobacz również: Jazda motocyklem w czasie zarazy - czy koronawirus zagraża motocyklistom?

Debiut w European Talent Cup to dla nas ogromne wyzwanie - mówi Tomasz Pawelec, manager juniorskiego zespołu. - Z uwagi na sytuację związaną z koronawirusem być może nie jest to najlepszy moment, aby komunikować start tak ważnego dla nas projektu, ale przygotowaliśmy się do tego od miesięcy, a kilka dni temu organizatorzy opublikowali oficjalną listę startową, więc nie chcemy już dłużej trzymać polskich kibiców w niepewności.

Po udanym sezonie w Pucharze Polski Pit Bike SM, a także świetnym debiucie Milana w testach Red Bull MotoGP Rookies Cup otrzymaliśmy oferty od doświadczonych, czołowych ekip ETC, ale chcemy przecierać w tej serii szlaki we własnych, polskich barwach. To oznacza, że czeka nas jeszcze trudniejsze zadanie, tym bardziej, że w stawce jest wielu utytułowanych zawodników, a dla nas debiutancki sezon ma być rokiem nauki, bez presji walki o wynik. Długofalowo na pewno jednak na tym zyskamy. Tym bardziej, że możemy korzystać ze wsparcia i doświadczenia Wójcik Racing Teamu, za co bardzo dziękujemy Grzegorzowi Wójcikowi.

Pomoc młodym talentom jest dla mnie i całego Wójcik Racing Teamu równie ważna, co walka o czołowe pozycje w mistrzostwach świata FIM EWC, dlatego w tym sezonie będziemy kontynuować wspieranie, naszym zdaniem, przyszłych wielkich gwiazd tego sportu - dodaje szef zespołu Grzegorz Wójcik. - Cała trójka naszych nowych podopiecznych pokazała w poprzednim sezonie niesamowite tempo, ogromny talent, potencjał i wyjątkową etykę pracy, dlatego nie mam wątpliwości, że Milan, Oleg i Mateusz zajdą bardzo daleko. Ten sezon nie będzie jednak dla nas łatwy. Mamy już bardzo duże doświadczenie i sukcesy w mistrzostwach świata FIM EWC, ale starty w serii ETC także dla nas, jako Wójcik Racing Teamu, oznaczają debiut w wyścigach motocykli prototypowych. Na naszych młodych zawodników nie nakładamy więc presji i wszyscy razem będziemy się przede wszystkim uczyć.

Kalendarz serii European Talent Cup 2020:

  • 25/26 kwietnia - Portimao, Portugalia
  • 23/24 maja - Walencja, Hiszpania (dwa wyścigi)
  • 13/14 czerwca - Barcelona, Hiszpania
  • 4/5 lipca - Estoril, Portugalia (dwa wyścigi)
  • 18/19 lipca - Aragon, Hiszpania (dwa wyścigi)
  • 10/11 października - Jerez, Hiszpania (dwa wyścigi)
  • 7/8 listopada - Walencja, Hiszpania
Zobacz również:
REKLAMA