Czy prawo jazdy w aplikacji mObywatel obowiązkowe?

Na wielu grupach i forach pojawiły się informacje, jakoby podczas kontroli policja wymagała elektronicznej wersji prawa jazdy. Sprawdziliśmy tę informację u źródła – to nieprawda.

mprawo jazdy Motor Presse Polska

Od 4 grudnia zaczęła obowiązywać nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, w myśl której zniknął obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja korzysta z danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców, co umożliwia identyfikację kierowcy na podstawie informacji przekazanych przez niego samego.

Jak to zwykle bywa w przypadku takich sytuacji, w wielu miejscach w sieci, szczególnie na facebookowych grupach tematycznych i forach, pojawiły się informacje, że obowiązek posiadania prawa jazdy został przeniesiony z fizycznego blankietu na wersję elektroniczną. Innymi słowy, kierowca podczas kontroli rzekomo musi okazać prawo jazdy w aplikacji mObywatel.

Choć informacje te od razu wydały nam się nieprawdziwe, sprawdziliśmy je. Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Ruchu Drogowego Policji, nie ma obowiązku posiadania wirtualnej wersji prawa jazdy. Przydaje się ona do szybszej weryfikacji danych kierowcy w sytuacji, gdy policjant ma problemy z połączeniem z bazą danych, a także do wymiany danych między uczestnikami kolizji. Nie ma jednak obowiązku posiadania mPrawa Jazdy.

Aplikacja mObywatel, która zapewnia dostęp do dokumentów i usług osobistych, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, punkty karne, czy eRecepta, dostępna jest w sklepach Google Play i Apple Store. Do jej uruchomienia niezbędny jest profil zaufany.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA