Czy to Yamaha Tenere 300? Producent rejestruje nową nazwę

Yamaha zarejestrowała w Azji nazwę FZ-X, którą nosić ma niewielki motocykl adventure, napędzany ćwierćlitrowym singlem. Czy ten sprzęt ma szansę trafić do Europy jako Tenere 300?

Yamaha FZ-X koncept Render: Yogi Sejwal Design

Małe motocykle adventure mają w Europie ciężko. Kawasaki Versys-X zniknął za sprawą coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin, podobnie stało się z Suzuki V-Stromem 250. W segmencie wciąż całkiem nieźle trzyma się Benelli TRK 251 i Honda CRF 250/300 L. Rynek próbuje pomału podgryzać też KTM 390 Adventure i Zontes 310 T, ale trudno mówić o jakimś boomie na ćwiartki.

Zobacz również: KTM 390 Adventure - przygoda dla każdego

Małej wyprawówki brakuje z pewnością w ofercie Yamahy. Najmniejszym motocyklem w grupie adventure jest Tenere 700 – motocykl, który wprawdzie dostępny jest w wersji na prawo jazdy A2, ale jego cena (42 000 zł) z pewnością odstrasza młodych motocyklistów.

Tę sytuację mógłby zmienić sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, napędzany dobrą ćwiartką i spełniający założenia klasy adventure, czyli zdolny do dalszych podróży po drogach o zróżnicowanej nawierzchni. Jest prawdopodobne, że taki sprzęt pojawi się w końcu w ofercie japońskiego producenta.

Yamaha zastrzegła na rynkach azjatyckich nazwę FZ-X, która jednoznacznie kojarzy się z motocyklami serii FZ, obecnymi między innymi w Indiach. FZ-X ma być lekko uterenowioną wersją modelu FZ 250, co oznacza, że do jej napędu zostanie wykorzystany ten sam singiel SOHC o pojemności 249 cm3 i mocy około 21 KM.

Na razie brak dodatkowych informacji o danych technicznych tego motocykla. Z całą pewnością podstawowym rynkiem zbytu będzie Azja, gdzie sprzedaż jednośladów jest nieporównywalnie większa niż w Europie. Jeżeli FZ-X trafi na Stary Kontynent, z pewnością otrzyma inną nazwę handlową – być może Tenere 300. Dla Yamahy wprowadzenie tego motocykla nie wydaje się problemem – silnik spełnia bowiem normę euro 5.

Zobacz również:
REKLAMA