Czy twój motocykl jest gotów na benzynę E10? Brytyjski rząd pozwoli ci to sprawdzić!

Brytyjski rząd udostępnił narzędzie, którym łatwo można sprawdzić czy twój motocykl lub samochód jest przystosowany do paliwa E10, zawierającego 10-procentową domieszkę biokomponentów.

stacja paliw MPP
  • Paliwo E10, z 10-procentową domieszką biokomponentów staje się coraz popularniejsze.
  • Większość nowych samochodów i motocykli nie ma problemu z jazdą na paliwie E10, gorzej ze starymi.
  • Brytyjski rząd stworzył narzędzie, które pozwala sprawdzić czy dany model jest przystosowany do E10.

REKLAMA

REKLAMA

Biokomponenty są od wielu lat integralną częścią paliw oferowanych na stacjach. Standardem, jeśli chodzi o benzynę jest dziś E5, czyli pięcioprocentowa domieszka biokomponentów. Na większości nowych motocykli znajdziemy jednak naklejki z symbolem E10, co oznacza, że producenci przygotowali już silniki do pracy na paliwie z 10-procentową domieszką alkoholu etylowego.

Rząd Wielkiej Brytanii przygotował narzędzie, dzięki któremu można łatwo sprawdzić czy posiadany samochód lub motocykl jest przystosowany do zasilania zmodyfikowanym paliwem. Narzędzie udostępnione jest bezpłatnie na stronie https://www.gov.uk/check-vehicle-e10-petrol

Teoretycznie do spalania paliwa E10, powinien być przystosowany każdy nowy motocykl. Większość pytanych przez nas importerów potwierdziła, że ich motocykle bez problemu mogą pracować na paliwie E10 – tak jest między innymi z jednośladami Suzuki, Hondy, czy Yamahy. Nie jest jednak tajemnicą, że są motocykle, które mogą mieć problem z przepaleniem 10-procentowej domieszki biokomponentów – bolączka ta dotyka szczególnie starsze konstrukcje.

Paliwo z coraz większą domieszką biokomponentów wprowadzane jest oczywiście z powodów ekologicznych. Większa zawartość etanolu oznacza mniej dwutlenku węgla w produktach spalania. W poszczególnych krajach wprowadzanie nowego paliwa przebiega różnie – najczęściej kierowcy dowiadują się o fakcie tankowania takiego paliwa po prostu na stacjach. W niektórych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, prowadzona jest jednak kampania informacyjna dla kierowców.

Zdaniem ekspertów korzystanie z paliw z domieszką biokomponentów oznacza zwiększone spalanie, ponieważ kaloryczność takiego paliwa jest niższa niż tradycyjnej benzyny. Innymi słowy, do wytworzenia takiej samej ilości energii silnik musi spalić więcej paliwa z biokomponentami.

Z danych Europejskiej Agencji Środowiska wynika, że udział paliwa E10 w ogólnej sprzedaży benzyny w Europie nie przekracza dziś 12 procent. Trzeba się jednak spodziewać, że w najbliższych latach będzie on systematycznie rosnąć, ponieważ paliwo z etanolem będzie sukcesywnie wypierać inne paliwa.

Przeczytaj także: nowe oznaczenia na stacjach paliw

Zobacz również:
Decyzja urzędników nie może ograniczać posiadanych uprawnień – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Wyrok dotyczył terminu ważności uprawnień kierowcy, nadanego przez Starostę, jak się okazało, bezprawnie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA