Dakar 2013: etap 11

"Jutro wjeżdżamy do piekła" – powiedział we wtorek Rafał Sonik. Szybko okazało się, że miał rację. Na trasie liczącej 481 km z miejscowości La Rioja do mającej bardzo złą sławę Fiambali natura pokazała na co ją stać. Łatwo nie było.

Fatalna pogoda i jeden z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi zakątków świata pokazał jak bardzo skutecznie można uprzykrzyć życie uczestnikom rajdu Dakar. Ze względu na trudne warunki po CP1 odwołano dalszą rywalizację samochodów i ciężarówek. Motocykliści i quadowcy walczyli dłużej, ale trasę im skrócono o 30 km. Polscy zawodnicy nie mieli powodów do dumy. Wygląda na to, że Kubę Przygońskiego zaczął prześladować pech - we wtorek wpadł w drut kolczasty i uszkodził chłodnicę oleju, a wczoraj strasznie narzekał na zestrojenie zawieszenia.
 
- Nie dało się praktycznie jechać. Przed OS-em upewniałem się, czy z zawieszeniami wszystko jest OK. Mechanik mówił o optymalnym ustawieniu pod kątem trasy. Tak nie było. Jechaliśmy po twardych wydmach, cały czas padał deszcz. Miałem znacznie wolniejsze tempo, niż bym mógł mieć, a specyfika trasy bardzo mi odpowiadała i powinienem nadrabiać, tymczasem czołówka oddaliła się. W kilku miejscach było dodatkowo bardzo niebezpiecznie – komentował Kuba Przygoński. Dojechał 15., a w generalce jest 12. Jego strata do lidera (Cyrila Despres) wynosi 1 h 33 min 45 s.

Również Jacek Czachor i Marek Dąbrowski mieli problemy na etapie. Jacek nie mógł znaleźć pierwszego waypointa. Dojechał 36, a w generalce jest 25. Z kolei Marek walczył z wodą - w silniku i w wydechu. Na metę przyjechał 94., a klasyfikacji generalnej zajmuje 86. miejsce.
Drugie etapowe zwycięstwo w tej edycji rajdu odniósł Kurt Caselli (KTM). Amerykanin wypracował 4 min 45 s przewagi nad Paulo Goncalvesem (Husqvarna) i 6 min 24 s nad Cyrilem Despres (KTM). W generalce nadal prowadzi Despres, który wzmocnił swoją przewagę nad kolegą z zespołu Rubenem Farią do 13 min 16 s. Czołową trójkę uzupełnia Francisco Lopez ze stratą 18 min 18 s.

Łoker, który wygrał dwa ostatnie etapy Rajdu Dakar, nie miał łatwo - kilkanaście kilometrów po starcie przydarzyła mu się usterka. Ostatecznie przyjechał na metę 17. W klasyfikacji generalnej spadł na szóstą pozycję.

Łukasz Łaskawiec: 11 etap nie był dla mnie zbyt szczęśliwy. Kilkanaście kilometrów po starcie pękł wąż łączący silnik z chłodnicą. Musiałem się zatrzymać. Przelałem do chłodnicy wodę do picia, dlatego przez cały dzień nic nie piłem. Na szczęście udało mi się usunąć awarię (mam nadzieję, że silnik nie ucierpiał). W czasie naprawy poparzyłem sobie rękę, co utrudniało jazdę. Niestety, straciłem bardzo dużo czasu. Jakby tego było mało miałem problem z odnalezieniem waypointa.

Powodów do zadowolenia nie ma również Rafał Sonik. Gubiąc kilka razy drogę do mety dojechał z 13. czasem, ale na szczęście mimo sporej straty obronił 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Jak mówię o końcu świata, to mam na myśli właśnie to miejsce. Wydmy są tu rzadkie, miękkie, syfiaste, kompletnie nieprzewidywalne, obrzydliwe, przerośnięte trawami. Do tego głazy, skały, wąwozy, rowy, ciągłe niebezpieczeństwa, wezbrane rzeki, rwące potoki, turlające się kamienie, pułapki za każdym krzakiem. Sucho i mokro na zmianę. Najgorsze, co można sobie wyobrazić. Nie wiem kto umie tutaj jeździć, a jednocześnie nie znam nikogo kto lubiłby się tutaj ścigać. Nie odnajduję w tym rejonie ani jednego pozytywu. Nie wiem czy choć przez pięć kilometrów odczuwałem przyjemność z jazdy – podsumował odcinek Rafał Sonik.

W generalce pierwszy nadal jest Patronelli, a drugi ze stratą 1 h 50 min 22 s Casale z Chile. Strata Sonika do lidera wynosi 2 h 46 min 59 s. Szósty Łoker jest 3 h 47 min 21 s za liderem.

Cieszy 12. miejsce w generalce Adama Małysza. Dzisiejszy etap prowadzi z Fiambali do Copiapo. Zawodnicy mają do przejechania 392 km z czego 319 km stanowi odcinek specjalny.

REKLAMA