Dakar 2017: Polacy dali ognia!

Adam Tomiczek z Orlen Teamu był 13. na mecie 7 etapu Dakaru, gdzie największym wyzwaniem były wydmy. To najlepszy wynik naszego debiutanta!

Honda
Dakar 2017 etap 7 - Honda najszybsza!

W poniedziałek, po dwóch dniach przerwy, rajd Dakar opuścił stolicę Boliwii - La Paz , co ciekawe to najwyżej położona stolica świata. Trasa prowadziła na południe, w stronę największego solniska na świecie - Salar d’Uyuni. Odcinek został skrócony z powodu złej pogody, ale i tak emocji nie zabrakło.
Nasz debiutant w rajdzie - Adam Tomiczek (KTM) pojechał jak z nut - na mecie etapu zameldował się zaledwie o 13 min i 7 sekund za zwycięzcą Rickym Brabecem (Honda). To życiowy wynik Tomiczka!

Dwa dni przerwy od ścigania bardzo mi pomogły, dziś czułem się znacznie lepiej. Trasa odcinka prowadziła głównie po wydmach i piasku, więc odcinek nie był bardzo szybki. Przypominał enduro, więc dobrze mi się jechało i stąd ten znakomity czas – powiedział na mecie zawodnik Orlen Team. 

Ważne, że dzięki temu wynikowi awansował na 40 miejsce w klasyfikacji generalnej a to oznacza, że do 8 etapu wystartuje z wyższej pozycji. Dzięki temu będę mógł startować z lepszymi zawodnikami. To bardzo istotne, bo jutro będzie szybki odcinek, więc warto złapać dobrą grupę i się jej trzymać – powiedział Adam Tomiczek. Drugi z Polaków - Paweł Stasiaczek (KTM) dojechał na 67. miejscu, co oznacza 81. pozycję w generalce.

Trasa 7 etapu spowodowała spore zamieszanie w czołówce - po błędzie Sama Sunderlanda (KTM) miejsce na szczycie wywalczyły Hondy. Wydawało się, że Paulo Gonçalves zgarnie zwycięstwo, ale uprzedził go kolega z zespołu - Ricky Brabec. To wielki sukces Hondy. Co ciekawe po 7 etapach mamy sześciu zwycięzców! (6 etap został odwołany). Tego dawno nie było, więc walka o zwycięstwo zapowiada się do końca! Jednym z kandydatów do niego jest Pablo Quintanilla (Husqvarna), który 7 etap ukończył na najniższym stopniu podium, a w generalce jest drugi.

Dzisiaj etap 8, a więc druga część etapu maratońskiego. Oznacza to, że między siódmym a ósmym etapem zawodnicy nie mogą skorzystać z pomocy mechaników i ewentualne usterki muszą usuwać sami. Rozlana rzeka na trasie wtorkowego etapu spowodowała konieczność skrócenia odcinka specjalnego.

Wyniki 7 etapu

poz.  zawodnik nr narodowość  team  czas/strata
1 Brabec Ricky  9 USA  Monster Energy Honda Team  2:02'05
2 Goncalves Paulo  17 POR  Monster Energy Honda Team  +1'44
3 Sunderland Sam  16 GBR  Red Bull KTM Rally Factory Team  +4'43
4 Barreda Joan  11 SPA  Monster Energy Honda Team  +6'51
5 Metge Michael  15 FRA  Monster Energy Honda Team  +8'21
6 Smith Todd  76 AUS  Duust Rally Team  +9'39
7 Walkner Matthias  14 AUT  Red Bull KTM Rally Factory Team  +9'59
8 Quintanilla Pablo  3 CHI  Husqvarna Factory Rally Team  +10'28
9 Van Beveren Adrien  6 FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  +10'52
10 Farres Gerard  8 SPA  Himoinsa Team  +12'22
11 Renet Pierre-Alexandre  31 FRA  Husqvarna Factory Rally Team  +12'35
12 Metge Adrien  26 FRA  Sherco TVS Rally Factory  +13'05
13 Tomiczek Adam    POL  KTM Orlen Rally Team  +13'07
14 de Soultrait Xavier  23 FRA  Viltais Racing Team HFP  +13'10
15 Svitko Stefan   SVK Slovnaft Team +13'26

Klasyfikacja generalna

 

REKLAMA