Dakar 2017: Polak na podium

Na trasie 11 etapu praktycznie rozstrzygnęła się walka o zwycięstwo i to we wszystkich klasach. Rafał Sonik błysnął i dotarł do mety z drugim czasem.

PNT
Dakar 2017, etap 11

To był ostatni tak długi i tak zróżnicowany etap. Zawodnicy najpierw jechali po wydmach, a kolejna część liczącego 288 km odcinka specjalnego przypominała rajdy WRC. W tych warunkach doskonale odnalazł się nasz quadowiec - Rafał Sonik, który dojechał do mety z drugim czasem.

Motocykle

Joan Barreda wygrał trzeci z rzędu odcinek specjalny w Rio Cuarto. W drugim tygodniu Dakaru Hiszpan jedzie jak z nut. Jednak godzinna kara za tankowanie poza wyznaczoną strefą jaką otrzymał w pierwszym tygodniu rajdu praktycznie odebrała mu szanse na walkę o zwycięstwo. Drugi na mecie był Paulo Goncalves również na Hondzie. Po brawurowej jeździe podium uzupełnił Adrien Van Beveren na Yamasze. Jedyny Polak w stawce motocyklistów - Paweł Stasiaczek - dojechał 77. W generalce plasuje się on na 81. pozycji.

Lider klasyfikacji generalnej - Sam Sunderland (KTM) bezbłędnie pokonał wymagającą trasę 11 etapu. Teraz tylko prawdziwy pech lub katastrofa mogą pozbawić go zwycięstwa na mecie w Buenos Aires.

Przed ostatnim etapem mam przewagę około 30 minut. Wolałbym, aby wynosiła ona trzy godziny, ale zawsze lepsze 30 minut, niż 30 sekund - powiedział Sunderland na mecie.

Quady

Siergiej Kariakin wygrał czwarty etap tegorocznego Dakaru i umocnił się na prowadzeniu na dzień przed metą rajdu. Jeżeli w sobotę nie popełni błędu, będzie świętował swoje pierwsze dakarowe zwycięstwo. 23 minuty po nim na mecie w Rio Cuarto zameldował się Rafał Sonik - to jego najlepszy wynik w tej edycji Dakaru. Dzięki niemu awansował na 4. miejsce w klasyfikacji generalnej. Kamil Wiśniewski utrzymał 10. miejsce w klasyfikacji generalnej i pozostał najlepszym zawodnikiem w grupie quadów z napędem 4x4.

Sobotni odcinek specjalny o długości raptem 64 km rozpocznie się i skończy w samym sercu biwaku w Rio Cuarto. Po jego pokonaniu zawodnicy i ich zespoły będą mogli świętować osiągnięcie mety. Jednak na oficjalną dekorację w Buenos Aires będą musieli pokonać jeszcze 700 km drogi dojazdowej. O godzinie 21:00 polskiego czasu rozpocznie się prezentacja wszystkich zawodników, którzy pokonali trudności 39. edycji rajdu Dakar. Polscy quadowcy wjadą na podium około 21:50.

zobacz galerię

Maciek Giemza płynie na fali zwycięstw. To już czwarty wygrany przez niego rajd w tym sezonie! Dokonał tego pomimo, że kapryśna pogoda i bardzo trudne warunki nie ułatwiały życia zawodnikom startującym w Baja Poland 2020.