Dakar 2017 - Wiśniewski na mecie przed Sonikiem

Kamil Wiśniewski dotarł na metę etapu maratońskiego tuż przed Rafałem Sonikiem. Z nielicznych informacji, które dotarły z zamkniętego biwaku w Uyuni wynika, że zawodnicy razem pracowali nad quadami, przygotowując je do znacznie dłuższego ścigania we wtorek. Na szczęście nie odnotowali znaczących uszkodzeń.

W trakcie dnia przerwy organizatorzy mieli pełne ręce roboty. Zaplanowany na poniedziałek etap maratoński został zmieniony i w nowej formie obejmował fragmenty tras szóstego i siódmego odcinka specjalnego.

Choć dystans był stosunkowo niewielki (161 km), w pierwszej części oes stanowił spore wyzwanie nawigacyjne. Jazdy nie ułatwiała również gęsta roślinność porastająca niewysokie i rozległe wydmy.

Niestety ze względu na problemy z połączeniem, jedyne informacje, jakie udało się uzyskać na temat rywalizacji na trasie, dotyczą stanu technicznego quadów.

"– Rozmawiałem z Rafałem, z którym krótko skonsultowaliśmy niezbędne prace przy quadzie. Musiał jedynie dolać trochę oleju i dokręcić lekko poluzowaną nakrętkę osi. Z quadem Kamila również nie było większych problemów" – relacjonował Jarosław Zając, mechanik w zespole krakowianina.

Na trasie siódmego etapu minimalnie lepiej zaprezentował się młodszy z dwójki quadowców. Kamil Wiśniewski uzyskał 12. czas i awansował na 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rafał Sonik przyjechał na metę tuż po nim i zdołał utrzymać zajmowaną wcześniej 10. pozycję w „generalce”.

Druga część etapu maratońskiego zapowiada się zdecydowanie trudniej. Organizator co  prawda ponownie skrócił odcinek specjalny (pierwotnie 492 km), ale tym razem nieznacznie.

Na bardzo wymagającej trasie z Uyuni do Salty, położonej już po argentyńskiej stronie granicy, wszyscy zawodnicy pojadą jedynie po prostych naprawach i własnej kontroli sprzętu. Jeżeli ktoś w poniedziałek za bardzo eksploatował swój pojazd, we wtorek może za to zapłacić słoną cenę.

Wyniki 7. etapu
1. Siergiej Kariakin (RUS) 02:32:49
2. Axel Dutrie (FRA) +2:59
3. Ignacio Casale (CHL) +9:36

12. Kamil Wiśniewski (POL) +37.30
13. Rafał Sonik (POL) +48.13

Klasyfikacja generalna:                     
1. Siergiej Kariakin (RUS) 22:13:25
2. Simon Vitse (FRA) +5.16
3. Axel Dutrie (FRA) +5.20

10. Rafał Sonik (POL) +2:45.45
14. Kamil Wiśniewski (POL) +4:24:13

Zobacz również:
REKLAMA