[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

Dakar 2017: podsumowanie - 5 Polaków na mecie

39 rajd Dakar przeszedł już do historii. Sam Sunderland zapewnił KTM-owi szesnaste z rzędu zwycięstwo! Do mety w Buenos Aires dotarło pięciu Polaków.

Dakar 2017 etap 12

Sam Sunderland, po dwóch nieudanych startach, odniósł pierwsze w swojej karierze zwycięstwo w rajdzie Dakar. W tym temacie rządzi jednak Stéphane Peterhansel, który dopisał do swojego konta kolejne zwycięstwo w samochodzie. W sumie w najtrudniejszym rajdzie świata wygrywał 13 razy! (sześć razy na motocyklu i siedem w samochodzie). Nie bez powodu ma ksywkę "Mr. Dakar".

Nie mogę w to uwierzyć. Gdy wjechałem na metę, poczułem ogromne wzruszenie. Przez ponad tydzień nosiłem na swych barkach wielki ciężar, będąc liderem rajdu. Po raz pierwszy udało mi się ukończyć Dakar i to od razu na pierwszym miejscu. Nie mogę znaleźć słów, aby opisać co czuję. - powiedział na mecie Sam Sunderland - najszybszy motocyklista rajdu Dakar 2017.

Odcinek specjalny ostatniego 12 etapu miał długość zaledwie 64 km. Mimo to trwała tu zajadła walka do ostatnich metrów. O najniższy stopień podium klasyfikacji generalnej walczyli Adrien Van Beveren (Yamaha) i Gerard Farrés (KTM). Co ciekawe na mecie ostatniego OS-u zameldowali się z identycznym czasem... O zwycięstwie Farresa przesądziła 1-minutowa kara nałożona na Van Beverena dzień wcześniej. Chodziło o przekroczenie dozwolonej prędkości na trasie dojazdowej...

Drugie miejsce w generalce wywalczył Matthias Walkner (KTM). Największym zaskoczeniem jest 8. miejsce debiutanta Franco Caimiego (Honda). Nasz jedyny motocyklista - Paweł Stasiaczek ostatecznie uplasował się na 81. miejscu.

Quadowcy Rafał Sonik i debiutujący na trasie rajdu Kamil Wiśniewski wywalczyli  4. i 10. miejsce w klasyfikacji końcowej. Przy czym nasz debiutant wygrał grupę z napędem 4x4 - gratulujemy! Zwycięzcą tegorocznego Dakaru w kategorii quadów został Siergiej Kariakin

Sonik w czasie ostatnich dwóch dni zmagań dokonał rzeczy wydawałoby się niemożliwej - awansował aż o sześć pozycji w generalce!
Byłoby chyba nieuczciwe, gdybym powiedział, że nie czuję niedosytu z powodu czwartego miejsca. Jestem jednak szczęśliwy, bo przejechać Dakar to takie szczęście, jak dobrze przeżyć życie - powiedział na mecie.

Jakub Przygoński (Mini) uplasował się na 7 pozycji wśród samochodów. Tutaj całe podium zajęły załogi Peugeota (1. Peterhansel, 2. Loeb, 3. Despres). Sébastien Loeb wygrał sobotni odcinek specjalny i było to jego piąte etapowe zwycięstwo w tym roku. W końcowej klasyfikacji do Peterhansela zabrakło mu bardzo niewiele (nieco ponad 5 minut).

Kamaz zdominował rywalizację wśród ciężarówek - Eduard Nikołajew wygrał swój drugi Dakar, a jego kolega z zespołu Dmitrij Sotnikow był drugi. Najniższy stopień podium przypadł Gerardowi de Rooy - w skład załogi Iveco wchodzi Polak - Dariusz Rodewald.

zobacz galerię

Krystian Paluch jedyny Polak startujący w TT na wyspie Man uległ poważnemu wypadkowi na treningu. Potrzebna jest wasza pomoc był Krystian mógł wrócić do sprawności. Liczymy na was!