Dakar 2017 - znamy trasę

Dakar 2017 - czeka nas najtrudniejsza i najbardziej mordercza edycja w historii w Ameryce Południowej. Wśród faworytów jest Polak!

Red Bull Content Pool
Rajd Dakar 2017 - zapowiedź.

Marc Coma - dyrektor sportowy rajdu Dakar zaprezentował trasę edycji 2017 - będzie się działo! Trasa będzie mordercza zarówno dla zawodników, jak i sprzętu. Coma twierdzi, że czeka nas najtrudniejszy rajd w historii w Ameryce Południowej.
Dakar 2017 odbędzie się w dniach 2 – 14 stycznia. Trasa będzie przebiegać przez Paragwaj, Boliwię i Argentynę. Zawodnicy zmierzą się z dystansem niemal 9 000 km. Bezdroża, górskie dukty i pustynne wydmy już na nich czekają. Wyzwaniem będzie tydzień zaplanowany bardzo wysoko w górach.
To będzie Dakar kontrastów. Zawodnicy wystartują w tropikalnym upale Asuncion, gdzie upały przekraczają 40 stopni, by kilka dni później mocno się schłodzić - czekają ich ujemne temperatury. Do tak dużych różnic temperatur przyczyni się wysokość sięgająca niemal 5 000 m n.p.m. Zawodnicy zmierzą się z boliwijskimi Andami. Przez cały tydzień łącznie z dniem przerwy w La Paz, będą oni przebywać w wysokich górach. Szybkość aklimatyzacji oraz odporność na zmiany temperatury może okazać się  kluczem do sukcesu.

Jednak, jak zawsze, na zwycięstwo składa się bardzo wiele czynników: przede wszystkim dobra nawigacja (szczególnie po wprowadzeniu zmian ograniczających wspomaganie się GPS-em). Poza tym wytrwałość i systematyczność w czasie sześciu odcinków o długości ponad 400 km każdy. Szczególnie na nowych w tym roku  i na odcinku “Super Belen”, na trzy dni przed metą w Buenos Aires.

Wśród motocyklistów faworytem jest zeszłoroczny zwycięzca - Toby Price na KTM. Niemniej niedawni debiutanci – Kevin Benavides (Honda) czy Adrien van Beveren (Yamaha) raczej mu nie odpuszczą. Tym bardziej, że pokazali doskonałą formę w ciągu sezonu. Z Polski na Dakar jedzie czterech motocyklistów: Jakub Piątek, Adam Tomiczek, Maciej Berdysz i Paweł Stasiaczek - wszyscy na KTM-ach.

W kategorii quadów żelaznym faworytem jest jedyny Polak, który jako kierowca wygrał Dakar (2015) - Rafał Sonik. Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata został doceniony przez organizatorów super maratonu, którzy przyznali mu najwyższy numer startowy w stawce quadów. Już drugi rok z rzędu, Polak wyruszy na trasę w roli lidera. Drugim Polakiem w stawce będzie Kamil Wiśniewski (Yamaha Raptor 700)

W samochodzie zobaczymy Kubę Przygońskiego z pilotem Belgiem Tomem Colsoulem (Mini). Z kolei w Toyocie Hilux Litwina Benediktasa Vanagasa będzie pilotował Sebastian Rozwadowski. Również w Hiluxie zobaczymy doświadczonego motocyklistę - Marka Dąbrowskiego - w zgłoszeniu nie ma nazwiska pilota.

W holenderskiej załodze ciężarówki znajdzie się Darek Rodewald, który już dwa razy (2012 i 2016) zwyciężył w Dakarze.

Dakar 2017 w skrócie:

  • nieprzewidywalna pogoda, ogromne różnice wysokości nad poziomem morza i zmienny charakter tras – Marc Coma przedstawia Dakar 2017 jako najtrudniejszy w historii w Ameryce Południowej.
  • umiejętności nawigacyjne są kluczowe po wprowadzeniu zmian regulaminowych dotyczących używania GPS: mniej wskazówek, więcej intuicji.
  • pojazdy europejskich zespołów odbędą badanie kontrolne w dniach 24 – 25 listopada w Le Havre, po czym zostaną przewiezione przez Atlantyk.
Zobacz również:
REKLAMA