REKLAMA

Dakar 2017 - znamy trasę

Dakar 2017 - czeka nas najtrudniejsza i najbardziej mordercza edycja w historii w Ameryce Południowej. Wśród faworytów jest Polak!

Rajd Dakar 2017 - zapowiedź.

Marc Coma - dyrektor sportowy rajdu Dakar zaprezentował trasę edycji 2017 - będzie się działo! Trasa będzie mordercza zarówno dla zawodników, jak i sprzętu. Coma twierdzi, że czeka nas najtrudniejszy rajd w historii w Ameryce Południowej.
Dakar 2017 odbędzie się w dniach 2 – 14 stycznia. Trasa będzie przebiegać przez Paragwaj, Boliwię i Argentynę. Zawodnicy zmierzą się z dystansem niemal 9 000 km. Bezdroża, górskie dukty i pustynne wydmy już na nich czekają. Wyzwaniem będzie tydzień zaplanowany bardzo wysoko w górach.
To będzie Dakar kontrastów. Zawodnicy wystartują w tropikalnym upale Asuncion, gdzie upały przekraczają 40 stopni, by kilka dni później mocno się schłodzić - czekają ich ujemne temperatury. Do tak dużych różnic temperatur przyczyni się wysokość sięgająca niemal 5 000 m n.p.m. Zawodnicy zmierzą się z boliwijskimi Andami. Przez cały tydzień łącznie z dniem przerwy w La Paz, będą oni przebywać w wysokich górach. Szybkość aklimatyzacji oraz odporność na zmiany temperatury może okazać się  kluczem do sukcesu.

Jednak, jak zawsze, na zwycięstwo składa się bardzo wiele czynników: przede wszystkim dobra nawigacja (szczególnie po wprowadzeniu zmian ograniczających wspomaganie się GPS-em). Poza tym wytrwałość i systematyczność w czasie sześciu odcinków o długości ponad 400 km każdy. Szczególnie na nowych w tym roku  i na odcinku “Super Belen”, na trzy dni przed metą w Buenos Aires.

Wśród motocyklistów faworytem jest zeszłoroczny zwycięzca - Toby Price na KTM. Niemniej niedawni debiutanci – Kevin Benavides (Honda) czy Adrien van Beveren (Yamaha) raczej mu nie odpuszczą. Tym bardziej, że pokazali doskonałą formę w ciągu sezonu. Z Polski na Dakar jedzie czterech motocyklistów: Jakub Piątek, Adam Tomiczek, Maciej Berdysz i Paweł Stasiaczek - wszyscy na KTM-ach.

W kategorii quadów żelaznym faworytem jest jedyny Polak, który jako kierowca wygrał Dakar (2015) - Rafał Sonik. Sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata został doceniony przez organizatorów super maratonu, którzy przyznali mu najwyższy numer startowy w stawce quadów. Już drugi rok z rzędu, Polak wyruszy na trasę w roli lidera. Drugim Polakiem w stawce będzie Kamil Wiśniewski (Yamaha Raptor 700)

W samochodzie zobaczymy Kubę Przygońskiego z pilotem Belgiem Tomem Colsoulem (Mini). Z kolei w Toyocie Hilux Litwina Benediktasa Vanagasa będzie pilotował Sebastian Rozwadowski. Również w Hiluxie zobaczymy doświadczonego motocyklistę - Marka Dąbrowskiego - w zgłoszeniu nie ma nazwiska pilota.

W holenderskiej załodze ciężarówki znajdzie się Darek Rodewald, który już dwa razy (2012 i 2016) zwyciężył w Dakarze.

Dakar 2017 w skrócie:

  • nieprzewidywalna pogoda, ogromne różnice wysokości nad poziomem morza i zmienny charakter tras – Marc Coma przedstawia Dakar 2017 jako najtrudniejszy w historii w Ameryce Południowej.
  • umiejętności nawigacyjne są kluczowe po wprowadzeniu zmian regulaminowych dotyczących używania GPS: mniej wskazówek, więcej intuicji.
  • pojazdy europejskich zespołów odbędą badanie kontrolne w dniach 24 – 25 listopada w Le Havre, po czym zostaną przewiezione przez Atlantyk.

zobacz galerię

Zobacz również:
Kolejna impreza sportowa padła ofiarą koronawirusa - odwołano pierwszą rundę Mistrzostw Alpe Adria, która miała się odbyć pod koniec kwietnia na słowackim torze Slovakiaring. Kolejna runda na torze Poznań stoi pod znakiem zapytania.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA