Dakar 2018: KTM po raz 17-sty, życiówka Przygońskiego

Dakar nie bez powodu nazywany jest najtrudniejszym rajdem świata - tegorocznej edycji nie ukończyło 45% zawodników. Wieloletnia, zwycięska passa KTM-a nie została przerwana, bo Matthias Walkner na austriackiej maszynie zwyciężył tegoroczny Dakar. 

Motocykle

W tym roku, walka o podium w kategorii motocykli, była wyjątkowo zacięta. Różnice pomiędzy zawodnikami z czołówki były zaledwie kilkuminutowe. Nawet najmniejsza pomyłka groziła wypadnięciem z pierwszej dziesiątki. Momentami było naprawdę gorąco...

Na początku rajdu dominował Sunderland, ale w 4. etapie wycofał się z powodu urazu kręgosłupa. Od tamtej pory walka toczyła się pomiędzy Beverenem i Benavidesem, którzy co chwilę zmieniali się na prowadzeniu. Ostatecznie Beveren jadący Yamahą odpadł przez kontuzję, a Benavides na Hondzie popełniał sporo błędów nawigacyjnych i tracił cenny czas. Tak wielu błędów nie popełnił Matthias Walkner, Austriak na KTM-ie. To on wygrał tegoroczny rajd z przewagą 16 minut i 53 sekund nad Kevinem Benavidesem. To już 17-ta wygrana KTM-a z rzędu, ale pierwszy raz kiedy dokonał tego Austriak na austriackim motocyklu.Podium uzupełnił kolega zespołowy Walknera - Toby Price, oczywiście na KTM-ie.

Wśród Polaków bardzo udany debiut zaliczył Maciej Giemza - ukończył Dakar na 24. miejscu. Paweł Stasiaczek dotarł do mety rajdu jako 55., a Maciej Berdysz zajął 57. pozycję.

 

Klasyfikacja końcowa Dakaru 2018, motocykle:
Pozycja Zawodnik Numer startowy Narodowość Ekipa Czas/strata
1 Walkner Matthias 2 AUT Red Bull KTM Rally Factory Team 43:06'01
2 Benavides Kevin  47 ARG Monster Energy Honda Team +16'53
3 Price Toby 8 AUS Red Bull KTM Rally Factory Team +23'01
4 Meo Antoine 19 FRA Red Bull KTM Rally Factory Team +47'28
5 Farres Gerard 3 SPA Himoinsa Team +01:01'04
6 Aubert Johnny 40 FRA Gas Gas Racing +01:53'53
7 Mena Oriol 61 SPA Hero Motorsports Team Rally +02:22'52
8 Quintanilla Pablo 10 CHI Husqvarna Factory Rally Team +02:24'05
9 Oliveras Daniel 29 SPA Himoinsa Team +02:37'20
10 Cornejo José Ignacio  68 CHI Monster Energy Honda Team +02:42'36
  ...        
24 Maciej Giemza 58 POL Orlen Team +07:01'10
  ...        
55 Paweł Stasiaczek 78 POL Duust Rally Team +21:11'32
  ...        
57 Maciej Berdysz 93 POL Maciej Berdysz +21:29'15

 

Najlepsze momenty z Dakaru:

Samochody

Nie tylko dla motocykli Dakar był bezlitosny. Pustynie Peru, Argentyny i Chile zebrały ogromne żniwa. Faworyci do zwycięstwa tacy jak Sébastien Loeb, Nani Roma czy Bryce Menzies to tylko część tych, którzy nie osiągnęli mety. Spore problemy mieli też tacy eksperci jak 13-krotny zwycięzca Stéphane Peterhansel, wicemistrz świata WRC Mikko Hirvonen i wielokrotny zwycięzca Dakaru na motocyklu - Cyril Despres. Oni ukończyli rajd ale ze sporymi stratami. Peterhansel mimo urwanego zawieszenia zbliżył się do lidera niemal na wyciągnięcie ręki ale zabrakło szczęścia do kolejnego zwycięstwa. Nasser Al-Attiyah, kolejny kandydat do zgarnięcia Beduina również zaliczył po drodze sporo przygód. Jedynie Carlos Sainz pojechał praktycznie bezbłędnie. Zwycięzca Dakaru 2010 zapewnił zwycięstwo zespołowi Peugeot, który w tym roku żegna się z Dakarem. Podium uzupełnili kierowcy Toyoty: Nasser Al-Attiyah i Giniel de Villiers. Mr Dakar (Peterhansel) był ostatecznie 4. Najlepszym wynikiem w karierze może pochwalić się Jakub Przygoński, który swoim Mini wywalczył 5 miejsce!

Quady

Ignacio Casale wygrał Dakar 2018 z prawie 2 godzinną przewagą nad Nicolasem Cavigiliasso. Trzecie miejsce na podium zdobył Jeremias González Ferioli. Niestety - w połowie dystansu z rajdem musiał pożegnać się Rafał Sonik. Ciekawostką jest, że podczas jednego z odcinków doznał urazu, a mimo to ukończył etap. Zmieniał biegi ręką i nie poddał się. Ostatecznie po ukończeniu odcinka go helikopterem do szpitala. Kamil Wiśniewski zajął 13. miejsce w generalce i zgarnął 1. lokatę w klasyfikacji quadów z napędem na 4-koła.

Zobacz również:
REKLAMA