Dakar 2018: Sonik złamał nogę

Piąty etap Dakaru zebrał spore żniwo. Niestety z rajdu odpadł kolejny Polak -  Rafał Sonik po upadku z wydmy złamał nogę. O własnych siłach dotarł on jeszcze do mety odcinka.

Polak początkowo utrzymywał doskonałą trzecią pozycję. Potem przesunął się na 5. lokatę, ale miał wciąż niewielką stratę do zwycięzcy etapu, argentyńskiego debiutanta, Nicolasa Cavigliasso.

Czułem się bardzo dobrze. Jechałem spokojnie, ale dobrym tempem, mimo że miałem problem ze skrzynią i co jakiś czas wypadał mi bieg – relacjonował Rafał Sonik.  

Tam gdzie znajdowały się waypointy, piasek był mocno rozjeżdżony i grząski. Wspinając się na garb wydmy zredukowałem bieg, ale po drugiej stronie zobaczyłem około dwumetrową dziurę. Dodałem gazu żeby ją ominąć i wtedy znów wypadł mi bieg… Quad spadł. Nie miał napędu więc wbił się w piach.Nie wypadłem, nie przerolowałem, ale cała siła uderzenia skupiła się w lewym kolanie. Tym, które uszkodziłem podczas wypadku na ostatnim Rajdzie Sardynii…

Ostatnie 30 km odcinka specjalnego Sonik pokonał znacznie wolniej. Walczył z bólem, który uniemożliwiał balansowanie ciałem oraz jazdę na stojąco. Niewiele przyjemniejsza była dojazdówka do miasta Arequipa, licząca aż 470 km. Tam quadowiec od razu udał się na badania. Rentgen wykazał złamanie głowy kości strzałkowej i piszczelowej. Zawodnik samolotem medycznym został przetransportowany do szpitala w Limie.

Z rajdu odpadł również zeszłoroczny zwycięzca w kategorii quadów - Siergiej Karjakin. Powód? Złamana ręka.

W rajdzie pozostaje drugi z polskich quadowców. Kamil Wiśniewski dojechał do mety z 11. czasem i awansował w klasyfikacji generalnej na 21. lokatę.

Motocykle: 5 etap Dakaru był popisem jazdy Joana Barredy (Honda) - wygrał on 21 etap w swojej karierze. Hiszpan wziął się ostro do odrabiania strat - bezbłędna nawigacja i płynna jazdy pozwoliły mu odrobić ponad 10 minut straty. Tyle stracił do niego Matthias Walkner - najszybszy tego dnia zawodnik KTM-a. Trzeci na mecie odcinka był Kevin Benavides (Honda). Lider klasyfikacji generalnej - Adrien van Beveren (Yamaha) był piąty, ale utrzymał prowadzenie w generalce.

Drugi w klasyfikacji generalnej Pablo Quintanilla (Husqvarna) nie miał szczęścia - już na początku etapu Chilijczyk zaliczył bolesną glebę. Ostatecznie do zwycięzcy stracił niemal pół godziny i spadł w generalce na 9. miejsce.

Nasz Maciek Giemza z Orlen Teamu jedzie równo - był 39 na mecie odcinka, co pozwoliło mu utrzymać 32 miejsce w klasyfikacji generalnej. Paweł Stasiaczek był 64, a Maciej Berdysz 83. Po pięciu etapach zajmują oni odpowiednio 67 i 70 pozycję.

Wyniki Dakar 2018:

  etap 5        
Poz.  Zawodnik  Narodowość  Team  Motocykl Czas/strata
1 Barreda Joan  SPA  Monster Energy Honda Team  Honda  03:19'42
2 Walkner Matthias  AUT  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +10'26
3 Benavides Kevin  ARG  Monster Energy Honda Team  Honda  +12'20
4 Meo Antoine  FRA  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +13'00
5 Van Beveren Adrien  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  +14'35
6 de Soultrait Xavier  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  +14'43
7 Price Toby  AUS  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +15'00
8 Farres Gerard  SPA  Himoinsa Team  KTM  +16'54
9 Brabec Ricky  USA  Monster Energy Honda Team  Honda  +19'16
10 Aubert Johnny  FRA  Gas Gas Racing  Gas Gas  +21'17
         
39 Maciej Giemza  POL ORLEN Team KTM  54'17
         
64 Paweł Stasiaczek POL Duust Rally Team KTM  02:02'38
           
83 Maciej Berdysz POL Maciej Berdysz KTM 02:38'56

Klasyfikacja generalna Dakar 2018 po 5 etapie:

Poz.  Zawodnik  Narodowość  Team  Motocykl Czas/strata
1 Van Beveren Adrien  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  14:37'40
2 Benavides Kevin  ARG  Monster Energy Honda Team  Honda  +01'00
3 Walkner Matthias  AUT  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +01'14
4 Barreda Joan  SPA  Monster Energy Honda Team  Honda  +07'33
5 de Soultrait Xavier  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  +07'42
6 Price Toby  AUS  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +10'39
7 Meo Antoine  FRA  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +12'12
8 Farres Gerard  SPA  Himoinsa Team  KTM  +15'24
9 Quintanilla Pablo  CHI  Husqvarna Factory Rally Team  Husqvarna  +16'12
10 Brabec Ricky  USA  Monster Energy Honda Team  Honda  +25'48
         
32 Maciej Giemza  POL ORLEN Team KTM  2:28'21
         
67 Paweł Stasiaczek POL Duust Rally Team KTM  07:19'59
           
70 Maciej Berdysz POL Maciej Berdysz KTM 07:54'11

Samochody: Stéphane Peterhansel wykorzystał swoje ogromne doświadczenie i wygrał pewnie 5 etap, powiększając przewagę nad Carlosem Sainzem do ponad 30 minut. To było jego 72 etapowe zwycięstwo w karierze!

Ostatni odcinek na wydmach w Peru pogrzebał nadzieje 9-krotnego mistrza świata WRC - Sebastian Loeb wycofał się ze swojego trzeciego Dakaru po tym jak spędził ponad dwie godziny w piaskowej pułapce. Jego pilot - Daniel Elena - nabawił się bolesnej kontuzji podczas upadku samochodu z wydmy. Kuba Przygoński minął linię mety jako 10, dzięki czemu awansował na 8 pozycję po pięciu etapach.

Rajd Dakar opuszcza Peru i pustynię, by ruszyć w kierunku gór. Szybki odcinek specjalny 6 etapu, o długości 313 km, będzie wiódł wzdłuż jeziora Titicaca. Boliwijski płaskowyż na wysokości 2500 m n.p.m. będzie wymagał od zawodników szybkiej aklimatyzacji, w której na pewno pomoże dzień przerwy w La Paz.

Zobacz również:
REKLAMA