Dakar 2018: lider do domu!

Dramat Sama Sunderlanda! Zeszłoroczny zwycięzca Dakaru jadący na KTM-ie musiał wycofać się z rajdu z powodu urazu kręgosłupa.

Rajd Dakar 2018 etap 4 Honda
Dakar 2018

W Dakarze tylko jedno jest pewne: tu nie ma nic pewnego. Na własnej skórze przekonał się o tym Sam Sunderland. Jedyny w historii Dakaru zwycięzca z Wysp Brytyjskich nie powtórzy zeszłorocznego sukcesu.

Na trasie 4 etapu Adrien van Beveren (Yamaha) pokazał klasę. Co ciekawe zawodnicy startowali na trasę nie pojedynczo, lecz w 15-osobowych grupach. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 100 km wydm różnej wielkości oraz zdradliwy kanion, zanim dotarli na metę w San Juan de Marcona.

Dzięki spektakularnej wygranej Adrien van Beveren został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Team Yamahy mógł być szczęśliwy, bo na niższym stopniu podium stanął ich kolejny zawodnik - Xavier de Soultrait. Trzeci był Matthias Walkner (KTM)

Polacy spokojnie, ale równo. Maciek Giemza z Orlen Teamu realizuje plan: jedzie rozważnie i bezbłędnie. Ukończył bardzo trudny etap na 38. miejscu i zajmuje 32. pozycję w generalce. Maciej Berdysz jest na 70. miejscu, dwie lokaty przed Pawłem Stasiaczkiem.

Dakar 2018 wyniki:

  IV etap        
Poz. Zawodnik Narodowość Team Motocykl Czas/strata
1 Van Beveren Adrien  FRA Yamalube Yamaha Official Rally Team Yamaha 04:08'23
2 de Soultrait Xavier  FRA Yamalube Yamaha Official Rally Team Yamaha +05'01
3 Walkner Matthias  AUT Red Bull KTM Rally Factory Team KTM +07'10
4 Quintanilla Pablo  CHI Husqvarna Factory Rally Team Husqvarna +07'32
5 Svitko Stefan  SLO Slovnaft Team KTM +07'45
6 Oliveras Daniel  SPA Himoinsa Team KTM +08'39
7 Cornejo José Ignacio  CHI Monster Energy Honda Team Honda +08'45
8 Benavides Kevin  ARG Monster Energy Honda Team Honda +09'14
9 Barreda Joan  SPA Monster Energy Honda Team Honda +10'00
10 Farres Gerard  SPA Himoinsa Team KTM +10'11
         
38 Maciej Giemza POL ORLEN Team KTM ++48'08

Dakar 2018 klasyfikacja generalna po 4 etapie:

Poz. Zawodnik Narodowość Team Motocykl Czas/strata
1 Van Beveren Adrien  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  11:03'23
2 Quintanilla Pablo  CHI  Husqvarna Factory Rally Team  Husqvarna  +01'55
3 Benavides Kevin  ARG  Monster Energy Honda Team  Honda  +03'15
4 Walkner Matthias  AUT  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +05'23
5 de Soultrait Xavier  FRA  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  +07'34
6 Price Toby  AUS  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +10'14
7 Cornejo José Ignacio  CHI  Monster Energy Honda Team  Honda  +12'06
8 Caimi Franco  ARG  Yamalube Yamaha Official Rally Team  Yamaha  +12'48
9 Farres Gerard  SPA  Himoinsa Team  KTM  +13'05
10 Meo Antoine  FRA  Red Bull KTM Rally Factory Team  KTM  +13'47
         
32 Maciej Giemza POL ORLEN Team KTM +1:48'39
           

Quady: Siergiej Karjakin przerwał pasmo sukcesów Ignacio Casale. Rosjanin o 43 sekundy wyprzedza Chilijczyka w klasyfikacji generalnej. Rafał Sonik 270 km przejechał z przebitą oponą, a Kamilowi Wiśniewskiemu zabrakło paliwa. 4 etapu Rajdu Dakar nie był udany dla polskich quadowców. Na pocieszenie niewiele stracili - w klasyfikacji generalnej każdy stracił tylko jedną pozycję (Sonik - 7, Wiśniewski - 24).

Już na początku ścigania, przeciąłem bok opony na kamieniu - nie było więc szans na naprawę na miejscu. Na szczęście dzięki mousse'owi mogłem kontynuować jazdę – powiedział krakowianin.

O sporym pechu może mówić Kamil Wiśniewski, który długo trzymał się blisko pierwszej dziesiątki. Zawodnik dwukrotnie przewrócił się na trasie, a na domiar złego na ponad półtorej godziny utknął na pustyni z powodu braku paliwa. Nie miał też wody, bo swój camelbak wykorzystał wcześniej do przepompowania paliwa...

Trochę się wyrolowałem, ale nie byłem sam, bo rolował się ze mną również quad.Straciłem trochę paliwa i Boliwijczyk Leonardo Martinez dociągnął mnie na holu do mety. Teraz jedzonko, spanko, a jutro kolejny dzień ścigania, więc nie ma co dygać! – powiedział z szerokim uśmiechem.

Samochody: Peugeoty nie dały szans rywalom zajmując wszystkie miejsca na podium. Sébastien Loeb po raz dziesiąty w karierze wpadł pierwszy na metę etapu, drugi dojechał Carlos Sainz, a trzeci Stéphane Peterhansel, który utrzymał pozycję lidera w generalce. Cyril Despres urwał koło i uszkodził zawieszenie, więc może zapomnieć o wyniku w czołówce. Z kolei Nasser Al-Attiyah (Toyota) stracił blisko godzinę.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul (Orlen Team) zakopali się na wydmie, a potem aż trzy razy zmieniali uszkodzone koło. Mimo to ukończyli odcinek na 12 miejscu, a po 4 etapach zamykają pierwszą 10 w generalce. Co ciekawe są najwyżej sklasyfikowaną załogą w samochodzie Mini.

5 etap zapowiada się równie ciekawie - tym razem przewidziano inną trasę odcinka specjalnego dla motocykli i quadów (266 km), a inną dla samochodów i ciężarówek. Te ostatnie pojazdy pokonają 268 km, ale ich dojazdówka będzie o ponad 150 km dłuższa (666 km – a  w przypadku motocykli 508 km). Główną atrakcją będą potężne wydmy.

Zobacz również:
REKLAMA