Dakar 2020: na 2. etapie Polacy do przodu

Drugi etap rajdu Dakar za nami - sensacyjnie wygrał go Ross Branch na KTM-ie! Polacy z ORLEN Team stabilnie, a Krzysztof Jarmuż w czołówce kategorii Original by Motul.

Na początek dwie złe wiadomości - dwaj polscy zawodnicy otrzymali 40 minutowe kary za ominięcie waypionta na trasie pierwszego etapu. Chodzi o Adama Tomiczka, który z tego powodu stracił 33. miejsce oraz jadącego quadem Kamila Wiśniewskiego, który z 7. spadł na 15. pozycję. Szczęście w nieszczęściu, że Tomiczkowi karę naliczono przez pomyłkę, ale z tego powodu startował dzisiaj z odległej 63 pozycji.

Sprawdź co się działo na poszczególnych odcinkach: Rajdu Dakar 2020:

Dakar 2020, etap 2: Al Wajh - Neom - motocykle

Odcinek specjalny dzisiejszego odcinka miał długość 367 km, a dojazdówka była bardzo krótka - raptem 26 km. Dzisiaj rozegrano pierwszą część supermaratonu, więc zawodnicy jechali bez wsparcia serwisu, a na mecie sami muszą zająć się serwisem swoich motocykli.

Jako pierwszy na trasę wyruszył zwycięzca pierwszego etapu Toby Price na KTM-ie. Wczoraj awarii w jego maszynie uległa przewijarka roadbooka, a ostatecznie zerwała się papierowa rolka, więc jechał "na czuja". Mimo to poszło mu znakomicie! Lecz dzisiaj szczęście nieco go zawiodło.

Z powodu błędów w nawigacji sporo stracił i co mety dotarł na 15. miejscu ze stratą 12 minut 13 sekund do zwycięzcy. Dotychczasowy wicelider - Ricky Brabec jadący fabryczną Hondą również nie ustrzegł się błędów - minimalizując straty linię mety przekroczył jako 11. ze stratą niemal 9 minut.

Błędy rywali bezlitośnie wykorzystał Ross Branch, który na swoim KTM-ie trasę drugiego etapu pokonał w czasie 3 godziny 39 minut i 10 sekund. Tym samym udowodnił, że zeszłoroczne 12 miejsce i tytuł "debiutanta roku" nie były dziełem przypadku.

Drugi linię etapowej mety przekroczył Sam Sunderland na fabrycznym KTM-ie. Dzięki temu objął prowadzenie w generalce. Trzeci był Pablo Quintanilla na fabrycznej Husqvarnie.

Motocykliści ORLEN Team zaczynają się rozpędzać - obaj zmieścili się w pierwszej 30. - Adam Tomiczek dojechał na 26. miesjcu, a Maciek Giemza - identycznie jak wczoraj - był 28. W klasyfikacji generalnej duet ORLEN Team trzyma się blisko - Tomiczek jest 27., tuż przed Giemzą.

Sprawdź wyniki poszczególnych etapów Rajdu Dakar 2020:

 

Cieszy nas dobra postawa Krzysztofa Jarmuża, który dzisiaj w kategorii Original by Motul dojechał na 9 miejscu, a w generalce wśród 34 zawodników zajmuje 8. pozycję.

Dakar 2020, etap 2: Al Wajh - Neom - quady

Wśród quadów pozycję lidera próbuje umocnić Ignacio Casale z Chile, ale po piętach depcze mu Rafał Sonik. Dzisiaj na mecie Polak zameldował się nieco ponad 3,5 minuty za liderem. Z kolei w generalce traci do niego 9 min 9 sekund.

Dakar 2020 - zawodnicy Orlen TeamOrlen Team

Z kolei Kamil WIśniewski, który wczorajszego dnia raczej nie zaliczy do udanych pozbierał się po 40-minutowej karze za ominięcie waypointa a do tego najwidoczniej uporał się z quadem (wczoraj narzekał na brak mocy) i dzisiaj dotarł do mety na 6. miesjcu. W klasyfikacji generalnej quadowiec ORLEN Team zajmuje 7. miejsce ze stratą ponad 1 godz 45 min do lidera.

Z kolei nasi quadowi debiutanci, czyli Paweł Otwinowski oraz Arkadiusz Lindner zajmują odpowiednio 15. i 20. miejsce.

Więcej informacji o rajdzie Dakar 2020 znajdziesz w naszym specjalnym serwisie

We wtorek 7 stycznia na zawodników czeka druga część Super Maratonu. Odcinek specjalny etapu 3 będzie liczącą 427 km pętlą wokół miasta Neom. Zawodnicy w górzystym terenie dojadą w okolice granicy z Jordanią i osiągną najwyższy punkt tegorocznego rajdu o wysokości 1400 m n.p.m. Brak ingerencji mechaników może się dać we znaki maszynom. Będzie się działo!

zobacz galerię

Zobacz również:
Po 16 miesiącach przerwy od ścigania Rafał Sonik wraca na siedzenie quada i od razu wraca też na podium pucharu świata, zdobywając drugie miejsce w rajdzie Kazachstanu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA