Dakar 2021 - etap 11: Joan Barreda odpada, KTM wraca na szczyt [UPDATE]

Joan Barreda (Honda) jak zawsze dobrze zaczął, ale równie tradycyjnie słabo skończył. Ominięcie strefy tankowania okazało się dla niego tragiczną w skutkach pomyłką - odpadł z rajdu. Dzisiaj błysnął Sam Sunderland, który wygrał 11. etap rajdu Dakar 2021. 

Myślę, że wykonałem dobrą robotę i jutro zobaczymy - Kevin Benavides (Honda).

O ile 10. etap był dla Hondy słodko-gorzki, to dzisiejszy 11. etap - jeden z najdłuższych i najtrudniejszych w całym rajdzie Dakar 2021 - był bardziej gorzki. Z powodu błędu i ominięcia strefy tankowania z rajdu wycofał się zwycięzca trzech etapów (2, 4 i 6) Joan Barreda, a etapowe zwycięstwo wywalczył jadący na fabrycznym KTM-ie Sam Sunderland. Na pocieszenie dla Hondy liderem klasyfikacji generalnej pozostał Kevin Benavides, ale ma on raptem 4 min 12 sekund przewagi nad Sunderlandem...

Dakar 2021 - etap 11, motocykle: Barreda bez paliwa

11. etap był najdłuższym w całej 43. edycji rajdu Dakar. W ostatniej chwili ze względu na warunki pogodowe odcinek specjalny skrócono o 50 km, co i tak oznaczało, że zawodnicy mieli do pokonania 464 km z czego ponad 100 km stanowiły wydmy. Zmęczenie, trudna trasa i skomplikowana nawigacja oznaczały, że myślący o zwycięstwie muszą dać z siebie wszystko.

Pierwszy na trasę odcinka specjalnego wyruszył zwycięzca wczorajszego odcinka - Ricky Brabec (Honda), tuż za nim wyjechał Joan Barreda, a grupę czołowych Hond uzupełnił Kevin Benavides.

Po 127 km czołową czwórkę dzieliło zaledwie 10 sekund różnicy w czasie! Na prowadzeniu Pablo Quintanilla (Husqvarna), który jednak tą część trasy pokonał w tym samym tempie co Daniel Sanders (KTM). Joan Barreda (Honda) i Sam Sunderland (KTM) deptali im po piętach ze stratą ok. 10 sekund!

Po 215 km Joan Barreda mógł się chwalić wynoszącą 12 minut przewagą nad swoim teamowym kolegą Rickym Brabecem! Jednak Hiszpan popełnił ogromny błąd - nie zatrzymał się w strefie tankowania. A to dla piątego zawodnika klasyfikacji generalnej oznaczało dwa wyjścia: dużą karę na mecie lub brak paliwa na trasie.

Ten drugi scenariusz sprawdził się nieco ponad 50 km dalej. Na 267 kilometrze Honda Joana Barredy zatrzymała się z powodu braku paliwa. Zawodnik wycofał się z rajdu i wezwał helikopter, który przewiózł go na biwak...

Dakar 2021: Red Bull KTM Factory TeamRally Zone/KTM

Tymczasem na czoło wysforowała się dwójka zawodników: Sam Sunderland oraz Pablo Quintanilla. Nie popełniając żadnych błędów i utrzymując szybkie tempo jako pierwsi dotarli oni do mety 11. etapu. Przy czym Sunderland wygrał z przewagą 2 minut i 40 sekund. Etapowe podium ze stratą niecałych 6,5 minuty uzupełnił Kevin Benavides, który utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej. Broniący tytułu Ricky Brabec uzyskał 6. czas dnia i zachował realną szansę na drugą z rzędu wygraną w Dakarze.

Wiedziałem, że dzisiejszy dzień był jedną z moich ostatnich szans na wygraną i dlatego dałem z siebie wszystko (...) Nie udało mi się odrobić wystarczająco dużo czasu, ale ogólnie jestem zadowolony. Nadal mamy jeszcze jeden dzień i wiele rzeczy może się jutro wydarzyć. Cóż, to był naprawdę ciężki dzień, a to jest naprawdę trudny Dakar, ale jestem bardzo wdzięczny zespołowi i wszystkim, którzy włożyli w to wiele pracy. Cieszę się, że mogę ścigać się na motocyklu po pustyni w obecnej sytuacji panującej na świecie. Nie mogę narzekać i będę szczęśliwy mogąc teraz trochę odpocząć - powiedział na mecie Sam Sunderland.

Jedyny polski motocyklista w stawce - młody Konrad Dąbrowski - dojechał na 32. pozycji i utrzymał 29. miejsce w klasyfikacji generalnej. Brawo!

Dakar 2021 etap 11. - wyniki:

Poz. Nr start. Zawodnik Naro-dowość Team Czas Strata Kara
1 5 Sam Sunderland (GBR)  Red Bull KTM Factory Team  04h 35' 12''    
2 2 Pablo Quintanilla (CHL)  Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing  04h 37' 52'' + 00h 02' 40''   
3 47 Kevin Benavides (ARG)  Monster Energy Honda Team 2021  04h 41' 36'' + 00h 06' 24''   
4 21 Daniel Sanders (AUS)  KTM Factory Team  04h 43' 46'' + 00h 08' 34''   
5 52 Matthias Walkner (AUT)  Red Bull KTM Factory Team  04h 44' 39'' + 00h 09' 27''   

 

Dakar 2021, motocykle, klasyfikacja generalna po 11. etapie

O ile w przypadku samochodów trzeci w generalce Carlos Sainz traci do liderującego Stephane Peterhansela ponad 1 godzinę i 4 minuty, to wśród motocyklistów w tej różnicy mieści się aż siedmiu zawodników z czołówki... Tutaj walka o zwycięstwo zostanie rozstrzygnięta na trasie ostatniego, 12. etapu rajdu Dakar. Realne szanse na sukces ma trzech czołowych zawodników: Kevin Benavides, Sam Sunderland oraz Ricky Brabec, których dzieli 7 minut i 13 sekund.

Przy czym ze względu na nowe zasady w myśl których roadbooki trafiają do motocyklistów na 20 minut przed startem najtrudniejsze zadanie stoi przed pierwszym zawodnikiem na trasie. Jutro zobaczymy jak z tym wyzwaniem poradzi sobie Sam Sunderland - nie będzie miał łatwo, ale gra toczy się o najwyższą stawkę. 

Odcinek specjalny ostatniego 12. etapu z Yanbu do Dżuddy jest jednym z krótszych w tegorocznej edycji rajdu - ma długość zaledwie 200 km, ale łańcuch wydm może nieco namieszać w stawce.

Dakar 2021: motocykliści na trasie 11. etapuDPPI E.Vargiolu

Z ciekawostek fabryczny zespół Yamahy nie chcąc stracić swojego ostatniego zawodnika - Adriena van Beverena - dwa dni temu wymienił silnik w jego motocyklu, za co zawodnikowi naliczono 15 minut kary. Po 11. etapie Francuz w generalce zajmuje 8. pozycję ze stratą niemal 1 godziny i 26 minut.

Poz. Nr start. Zawodnik Naro-dowość Team Czas Strata Kara
1 47 Kevin Benavides (ARG)  Monster Energy Honda Team 2021  45h 01' 44''   00h 02' 00''
2 5 Sam Sunderland (GBR)  Red Bull KTM Factory Team  45h 05' 56'' + 00h 04' 12''   
3 1 Ricky Brabec (USA)  Monster Energy Honda Team 2021  45h 08' 57'' + 00h 07' 13''   
4 21 Daniel Sanders (AUS)  KTM Factory Team  45h 34' 49'' + 00h 33' 05''  00h 07' 00''
5 9 Skyler Howes (USA)  Bas Dakar KTM Racing Team  45h 50' 51'' + 00h 49' 07''  00h 06' 00''
6 15 Lorenzo Santolino (ESP)  Sherco Factory  45h 51' 10'' + 00h 49' 26''   
7 2 Pablo Quintanilla (CHL)  Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing  46h 02' 02'' + 01h 00' 18''   

Dakar 2021 - etap 11, quady: Wiśniewski awansuje do top 4

11. etap do udanych zdecydowanie zaliczy Kamil Wiśniewski, który dojechał do mety tego wymagającego odcinka specjalnego na 5. pozycji i awansował na 4. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

Za nami bardzo ciężki etap, który dał się we znaki zarówno zawodnikom, jak i sprzętowi. Przez pierwsze 200 kilometrów trzymałem naprawdę dobre tempo. Niestety, później dwa razy przebiłem oponę, dodatkowo wygiąłem felgę. Jadąc, cały czas musiałem monitorować powietrze. To trochę wybiło mnie z rytmu. Awans na 4. miejsce w generalce bardzo mnie cieszy. Po cichu liczę na to, że uda się jutro powalczyć o jeszcze więcej – powiedział na mecie pochodzący z Wyszkowa zawodnik ORLEN Team.

Wśród quadowców najszybszy był dzisiaj Chilijczyk Giovanni Enrico. W klasyfikacji generalnej z pewną przewagą nad resztą stawki prowadzi Argentyńczyk Manuel Andujar. Drugi, ze stratą prawie 26 minut, jest Enrico, a trzeci Amerykanin Pablo Copetti, który traci do lidera już ponad 3 godziny. Wydaje się, że nic nie odbierze 24-letniemu Argentyńczykowi końcowego triumfu.

Dakar 2021 - etap 11, samochody: Przygoński powtórzy najlepszy wynik w karierze

Kuba Przygoński, pilotowany przez Timo Gottschalka, po raz kolejny zwracał uwagę na wymagania nawigacyjne i niełatwą nawierzchnię trasy odcinka specjalnego prowadzącego wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego.

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

Dzisiejszy etap był bardzo trudny. Na początku mnóstwo kamieni, później wyjątkowo trudna nawigacja, w końcówce – bardzo dużo wydm. Wiele z tych ostatnich musieliśmy cały czas przełamywać. Później pojawiały się w nich bardzo duże skały. W jedną wydmę wjechaliśmy przy dużej prędkości, wyskoczyliśmy przez to w górę, ale na szczęście nie wywróciliśmy samochodu. Przed ostatnim odcinkiem mamy mocną pozycję, ale to nie czas na rozluźnienie. Ciągle trzeba być czujnym – mówi Przygoński, który ukończył przedostatni etap rajdu Dakar 2021 na 11. pozycji.

Zawodnik ORLEN Team jest bliski wyrównania swojego najlepszego wyniku w historii, kiedy w 2019 roku ukończył rajd na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej. Jego przewaga nad francusko-hiszpańskim duetem Nani Roma i Alexandre Winocq przed finałowym odcinkiem rajdu wynosi prawie 45 minut.

Jadący w barwach Benzina Orlen Team Martin Prokop i Viktor Chytka mają za sobą kolejny solidny występ. Dziesiąta lokata pozwoliła im utrzymać 9. pozycję. Czeski duet w piątek będzie gonił wyprzedzającego ich o zaledwie 4 minuty i 21 sekund Giniela de Villiersa z Republiki Południowej Afryki.

Dakar 2021: czy Peterhansel będzie pierwszym, który wygra rajd na trzech kontynentach?

Szóste etapowe zwycięstwo w tym roku odniósł Nasser Al-Attiyah. Katarczyk wygrywa przynajmniej jeden etap w każdym kolejnym rajdzie począwszy od 2007 roku.

Jednak przed ostatnim, dwunastym etapem, wynosząca 15,5 minuty przewaga prowadzącego w klasyfikacji generalnej Stephane'a Peterhansela wydaje się być jednak bezpieczna. Doświadczony Francuz stanie w piątek przed szansą wygrania Dakaru po raz 14. Jeśli tak się stanie, Peterhansel będzie pierwszym zawodnikiem w historii, któremu uda się tego dokonać na trzech różnych kontynentach!

Zobacz również: