Dakar 2021 - nowa trasa i komentarze zawodników

Rajd Dakar 2021 zostanie rozegrany na terenie Arabii Saudyjskiej. Organizator zapewnia, że odcinki specjalne w 100% zostaną wytyczone w nowym terenie. Nowe są również regulacje i przybyła nowa klasa - Dakar Classic.

Dakar 2021 - nowa trasa

43. edycja najtrudniejszego rajdu świata, czyli Dakaru zostanie rozegrana w dniach 3 – 15 stycznia 2021 roku w Arabii Saudyjskiej. Portowe miasto Dżudda położone nad Morzem Czerwonym będzie gościć zarówno start, jak i metę rajdu. Trasa każdego OeSu będzie zupełnie nowa, a dzień przerwy zaplanowano w mieście Ha'il (arabskiej stolicy off-roadu). Rozegrany 3 stycznia prolog ustali kolejność na starcie.

Na nowych, nieznanych terenach, nawigacja będzie odgrywać jeszcze większą rolę, niż poprzednio. Po pomyślnych testach (edycja 2020) teraz roadbook trafi w ręce zawodników dopiero rano - przed startem każdego etapu. Niektóre biwaki zostaną zaplanowane w tych samych miejscach, co w poprzedniej edycji, ale odcinki specjalne będą miały w 100% nową trasę.

Konsultowałem się z moim pilotem Timo Gottschalkiem i wydaje się że trasa będzie trochę wolniejsza. Na pewno organizator postara się zrobić więcej sekcji technicznych. Dobrą informacją jest to, że można przeprowadzić rajd w styczniu – z tego się bardzo cieszę. Jak zwykle zapowiada się kolejny ciężki Dakar, ale będziemy na to gotowi. Już nie mogę się doczekać – tak ocenił zarys trasy były motocyklista Kuba Przygoński.

Dakar 2021 Orlen Team

Dakar 2021 - nowe regulacje

W niektórych kategoriach pojazdów roadbook będzie miał formę elektroniczną. Nowe zapisy regulaminu mają spowolnić uczestników na trasie i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Między innymi wprowadzony zostanie system ostrzegania sygnałem dźwiękowym przed niebezpiecznymi miejscami na trasie oraz definicja "slow zones" czyli stref jazdy ze zredukowaną prędkością.

GPS będzie nam dawał sygnały dźwiękowe przy miejscach oznaczonych dwoma lub trzema wykrzyknikami, co oznacza, że są one bardzo niebezpieczne. Ten system czasem działa, a czasem nie, więc na pewno trzeba być czujnym – mówi Kuba Przygoński z ORLEN Team.

Motocykliści będą mieli do dyspozycji mniejszą liczbę opon. Nowością jest również obowiązek używania przez nich kamizelki z poduszką powietrzną.

Wprowadzono sporo zmian, które myślę, że mają na celu spowolnienie tych najszybszych kierowców. Pewnym utrudnieniem będzie możliwość używania tylko sześciu tylnych opon podczas całego rajdu. Z kolei rozdawanie roadbooków tuż przed każdym etapem zmieni trochę rywalizację i uczyni ją bardziej sprawiedliwą. Na trasie ma być dużo mniej szybkich odcinków, które akurat ja wolę, ale trzeba się dostosowaćpowiedział Maciej Giemza z ORLEN Team.

Dakar 2021 - nowa kategoria Dakar Classic

Rajd Dakar 2021 zostanie poszerzony o nową kategorię - Dakar Classic. Chodzi o podkreślenie wieloletniej historii rajdu. Dopuszczone będą w niej pojazdy, które startowały w Dakarze lub w innych rajdach terenowych przed rokiem 2000. W ten sposób na pustynię powrócą  samochody i ciężarówki, które budowały legendę Dakaru. Niestety organizatorzy nie uwzględnili motocykli w tej kategorii...

Rozpoczęło się już przyjmowanie zgłoszeń, więc jeżeli jesteście zainteresowani, to nie traćcie czasu. Szczegółowa trasa 43. edycji rajdu Dakar zostanie przedstawiona w listopadzie.

REKLAMA