Dakar 2021: podsumowanie zawodników ORLEN Team

43. edycja rajdu Dakar przeszła do historii. Zawodnicy ORLEN Team podsumowują swój występ w najtrudniejszym i najbardziej wymagającym rajdzi na świecie podczas spotkania z prezesem PKN Orlen.

Rajd Dakar - po ponad czterech dekadach zmagań w Afryce i Ameryce Południowej - na dobre zagościł na Bliskim Wschodzie. Po raz drugi został rozegrany w Arabii Saudyjskiej. Zawodnicy mieli do pokonania trasę o łącznej długości 7646 km podzieloną na 12 etapów. Przy czym odcinki specjalne stanowiły 4767 kilometrów całego dystansu.

Zawodnicy ORLEN Team edycję 2021 zapamiętają jako bardzo trudną nawigacyjnie i niezwykle wymagającą. W tej sytuacji wyniki osiągnięte przez polską ekipę zasługują na najwyższe uznanie.

Dakar 2021: wolniej, ale trudniejsza nawigacja

Organizatorzy Dakaru postawili w tym roku na bezpieczeństwo zawodników. W samochodach do trzech zmniejszono ilość kół zapasowych, a w motocyklach dla czołowych zawodników ustanowiono limit tylnych opon - 6 na cały rajd. Na trasie zaplanowano też tak zwane wolne strefy z ograniczeniem prędkości do 90 km/h.

Jednak najbardziej kluczowa zmiana na Dakarze 2021 dotyczyła roadbooków. Na wszystkich etapach motocykliści i quadowcy otrzymywali je 20 minut przed startem, a kierowcy samochodów i ciężarówek na 10 minut przed startem i to wyłącznie w formie elektronicznej.

ORLEN Team wzmacnia globalną markę PKN Orlen

Dakar jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych imprez sportowych na świecie. Nasze zaangażowanie w sponsoring ORLEN Team, który z sukcesami uczestniczy w tym rajdzie, to element przemyślanej strategii, zwiększającej poziom globalnej rozpoznawalności PKN ORLEN. Badania przeprowadzone przez Pentagon Research wskazują, że między styczniem a listopadem 2020 roku wartość ekspozycji marek PKN ORLEN w kontekście rajdów terenowych przekroczyła 19 mln zł i objęła 32 tysiące publikacji. W ten sposób wspieramy strategiczne obszary działalności koncernu, takie jak sprzedaż produktów na rynkach zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.   

Zobacz również wyniki i klasyfikacje rajd Dakar 2021

Dakar 2021: świetny wynik Kuby Przygońskiego

Bardzo dobry start zaliczył w tym roku Jakub Przygoński. Kierowca ORLEN Team, który debiutował w Dakarze w 2007 roku, wyrównał swój życiowy wynik sprzed dwóch lat. Pilotowany przez Timo Gottschalka Polak zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

Uważam, że 4. miejsce w tak mocnym i wyrównanym gronie to powód do dumy. Przed nami w klasyfikacji generalnej są sami zwycięzcy Dakaru. Współpraca z Timo znów układała mi się perfekcyjnie, choć nawigacyjnie tegoroczna trasa była dużo bardziej wymagająca niż poprzednie. Pamiętam kilka naprawdę gorących momentów. Zdarzały się sytuacje, kiedy nawet doświadczeni zawodnicy błądzili. Warto podkreślić, że nie mieliśmy żadnych problemów z samochodem. Fabryczna Toyota Hilux bardzo dobrze spisała się także w trakcie etapu maratońskiego. Ostatecznie skończyliśmy jako numer 2. wśród samochodów czteronapędowych. Na dzisiaj to maksimum naszych możliwości. Za rok będziemy chcieli pojechać jednak jeszcze szybciej. W tym sporcie chodzi przecież o to, żeby z sezonu na sezon być coraz lepszym i to jest nasz cel – zaznacza Przygoński.

Wśród kierowców samochodów historyczne – 14. zwycięstwo odniósł Francuz Stephane Peterhansel. Po Afryce i Ameryce Południowej, Mr. Dakar jako pierwszy dokonał tej sztuki na trzecim kontynencie.
Drugie miejsce w 43. edycji Dakaru zdobył Nasser Al-Attiyah, który wygrał w tym roku aż 6 etapów, a trzeci był Hiszpan Carlos Sainz.

Zobacz również: Afera! Zanieczyszczone paliwo na Dakarze

Dakar 2021 - quady: życiowy występ Kamila Wiśniewskiego

Świetny występ w tegorocznym rajdzie ma za sobą Kamil Wiśniewski – jedyny quadowiec ORLEN Team – był czwarty w klasyfikacji generalnej. A to oznacza najlepszy wynik w karierze polskiego zawodnika. Mało tego, po raz kolejny wygrał kategorię quadów 4x4!

Za mną już piąty start w Dakarze. Z roku na rok zbieram kolejne, bezcenne doświadczenia, poprawiam swoje lokaty. Teraz udało mi się osiągnąć najlepszy rezultat w karierze. Dodatkowo, po raz czwarty byłem pierwszy w klasyfikacji 4x4. Otarłem się o podium, ale zdaję sobie sprawę z tego, że to chyba jeszcze nie ten czas. Szkoda, że Dakar nie trwał dłużej. Mimo tego, że sprzęt był w tym roku bardzo mocno eksploatowany, to z każdym kolejnym etapem czułem się lepiej pod względem fizycznym – mówi Wiśniewski.

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

Zawodnik zdradza również termin rozpoczęcia przygotowań do przyszłorocznego startu. – Już w czasie ostatnich dni myślałem o kolejnej edycji, o tym, co można poprawić i na co koniecznie powinno się zwrócić uwagę. Do tego rajdu nie da się przygotować w trzy miesiące. Trzeba to robić przez cały rok – dodaje quadowiec ORLEN Team.

W kategorii quadów najlepszy okazał się zaledwie 24-letni Manuel Andujar. Podium uzupełnili Chilijczyk Giovanni Enrico i Amerykanin Pablo Copetti.

Dakar 2021: kłopoty motocyklistów ORLEN Team

Z powodu kontuzji odniesionych kolejno na 4. i 9. etapie z rywalizacji musieli się wycofać obaj motocykliści ORLEN Team – Adam Tomiczek i Maciej Giemza.

Przed tegorocznym Dakarem starałem się ścigać, gdzie tylko możliwe. Byłem bardzo zadowolony z przygotowań, szczególnie ze zwycięstwa w Rajdzie Grecji oraz okresu, który udało mi się spędzić na dubajskiej pustyni. Celowałem w czołową „dziesiątkę”. Z etapu na etap jechało mi się coraz lepiej. Po 8. odcinku byłem 17. w klasyfikacji generalnej. Moja strata do lidera była dużo mniejsza niż przed rokiem. Niestety, kontuzja odniesiona na trasie uniemożliwiła mi dalszą jazdę. Bardzo cieszę się z tego, że Kuba i Kamil dojechali do mety na czołowych lokatach – mówi Giemza, najmłodszy zawodnik w barwach ORLEN Team.

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

W poprzednich latach zespoły fabryczne miały w swoich szeregach osoby, które wcześniej testowały trasy i przekazywały kluczowe informacje zawodnikom. W tym roku wręczanie roadbooków tuż przed startem odcinków zmniejszyło różnice między zawodnikami i wyrównało szanse w stawce. To rozwiązanie oceniam zdecydowanie pozytywnie – dodaje Giemza, zdobywca Pucharu Świata w rajdach BAJA w kategorii juniorów.

Zobacz również: Maciek Giemza opowiada o wypadku i podjęciu trudnej decyzji o wycofaniu się z rajdu

Na czwartym etapie, po najechaniu na wydmę, Adam Tomiczek doznał kompresyjnego urazu kręgosłupa, szczegółowe badania wykluczyły go z dalszej rywalizacji.

Po powrocie do Polski czuję się całkiem dobrze, choć prawa noga cały czas nie chce współpracować i czuję, że powrót do normalności zajmie trochę czasu. Do wypadku jechało mi się bardzo dobrze. Nie miałem ani większych przygód na trasie, ani problemów nawigacyjnych. Taktyka polegająca na rozważnej jeździe w pierwszym tygodniu rajdu była dobrym ruchem. Niestety, drugi rok z rzędu musiałem wycofać się trakcie rywalizacji. Teraz skupiam się na rehabilitacji, powrocie do pełnej sprawności. Chcę jak najszybciej wrócić na motocykl – mówi pochodzący z Cieszyna zawodnik. 

Zobacz również: dramat Adama Tomiczka

Dakar 2021: ORLEN TeamOrlen Team

Wśród motocyklistów zwyciężył Kevin Benavides. Drugi, ze stratą 4 minut i 56 sekund, był Amerykanin Ricky Brabec, a trzeci Brytyjczyk – Sam Sunderland.

Zobacz również: