Dakar 2022:Sam Sunderland wygrywa rajd na Gas Gasie!

Po dwóch latach Honda musiała oddać palmę pierwszeństwa - zwycięstwo w 44. edycji rajdu Dakar padło łupem Sama Sunderlanda i Gas Gasa.

Dakar 2022 Florent Gooden DPPI
  • 44. edycja rajdu Dakar przeszła do historii
  • Sam Sunderland wygrał najtrudniejszy rajd świata po raz drugi w swojej karierze
  • Gas Gas dołączył do ekskluzywnego grona producentów wygrywających Dakar
  • dobry występ polskich motocyklistów

Szczerze? Nie mogę być szczęśliwszy. Miałem dość ciężki sezon, ale kiedy wygrywasz Dakar, to wszystko było tego warte.

Sam Sunderland wygrał rajd Dakar 2022! 32-letni zawodnik z Wielkiej Brytanii dokonał tej sztuki drugi raz w swojej karierze (wcześniej zwyciężył w 2017 roku). To zwycięstwo przejdzie do historii z jeszcze jednego powodu - dzięki Sunderlandowi na liście zwycięzców po raz pierwszy zapisał się Gas Gas
Sunderland wygrał cały rajd pomimo tego, że może się pochwalić zaledwie jednym etapowym zwycięstwem (wygrał 8. etap). Za to 3-krotnie był drugi, a największy kryzys przeżył na trasie 7. etapu, który ukończył z dość odległym 28. czasem.

Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej wywalczył Pablo Quintanilla (Honda), który wszystkie odcinki specjalne o długości ponad 4000 km pokonał wolniej o zaledwie 3 minuty i 27 sekund. Honda po dwóch latach z rzędu musi się zadowolić drugą lokatą.
Najniższe podium przypadło najbardziej utytułowanej marce tej imprezy - KTM-owi. Matthias Walkner do zwycięzcy stracił 6 minut 47 sekund.

O prawdziwym pechu może mówić Adrien Van Beveren jadący na fabrycznej Yamasze - po 10. etapie to on był liderem klasyfikacji generalnej i nadzieją Japończyków na powrót na szczyt po 24. latach. Niestety na trasie 11. etapu Van Beveren stracił 15-minut na poszukiwanie waypointa. Ten błąd go słono kosztował - rajd ukończył na najgorszym dla sportowca 4. miejscu.

Kategorię Malle Moto lub jak kto woli Original by Motul, czyli motocyklistów jadących bez wsparcia wygrał pochodzący z Litwy Arunas Gelazninkas, który nad drugim Milanem Engelem z Czech miał 33 minuty 5 sekund przewagi. Podium w tej kategorii uzupełnił Benjamin Melot z Francji.

Dakar 2022: dobry występ polskich motocyklistów

Jestem na mecie i to jest dla mnie najważniejsze - Maciek Giemza, Orlen Team

Maciek Giemza z Orlen Team rozkręcił się dopiero na trasie 5. etapu. Najlepszym etapowym wynikiem znanego z rozwagi zawodnika było 8. miejsce na trasie 10. etapu. Ostatecznie jadący na Husqvarnie Polak ukończył rajd na 18. pozycji. Giemza przeszedł do historii jako pierwszy polski motocyklista otwierający trasę pierwszego etapu (a tym samym był pierwszym zawodnikiem na trasie 44. edycji rajdu Dakar).

Dakar 2022 - Maciek Giemza Orlen TeamOrlen Team

Przypomnijmy, że dla zawodnika Orlen Team to był 4. Dakar w karierze - debiutował w 2018 roku i wówczas dotarł do mety z 24. czasem! Jego życiowym wynikiem było 17. miejsce w 2020 roku. Pochodzący z Kielc zawodnik dwa razy musiał się wycofać - w 2019 i 2021 roku. Mamy nadzieję, że w roku 2023 pech do nieparzystych liczb po prostu zniknie.

Dakar 2022 -Konrad Dąbrowski Duust Rally TeamDuust Rally Team

Drugi z polskich motocyklistów - zaledwie 20-letni Konrad Dąbrowski z Duust Rally Team wywalczył najniższy stopień podium w kategorii Rally 2 Junior Trophy! Tu przegrał jedynie z dwoma zawodnikami BAS World KTM Racing. Tą kategorię wygrał genialny debiutant Mason Klein, a drugi był Bradley Cox.

Dla młodego Polaka to drugi Dakar w historii. W debiutanckiej edycji 2021 zajął 28. miejsce, a tegoroczny rajd ukończył na 27. pozycji we klasyfikacji generalnej. Gratulacje!

Rajd Dakar jest bezlitosny - tym razem ofiarą pustyni padł Danilo Petrucci znany dotąd z padoku MotoGP. Włoski zawodnik zakończył swoją przygodę na 2. etapie rajdu.