Dakar 2022: koniec rajdu dla Petruxa!

Rajd Dakar jest bezlitosny - tym razem ofiarą pustyni padł Danilo Petrucci znany dotąd z padoku MotoGP. Włoski zawodnik zakończył swoją przygodę na 2. etapie rajdu.

Dakar 2022 - Danilo Petrucci Eric Vargiolu DPPI

Danilo Petrucci - zawodnik znany dotąd z padoku MotoGP - w tym roku zadebiutował w najtrudniejszym rajdzie świata i stanął na starcie w barwach zespołu Tech3 KTM Factory Racing.

Jak na debiutanta zaczął bardzo dobrze - prolog (czyli etap 1A) ukończył na 23. miejscu, a kolejnego dnia po pierwszym "prawdziwym" odcinku specjalnym minął linię mety z 13. czasem! Zapowiadało się bardzo ciekawie.

Niestety na trasie 2. etapu (odcinek specjalny o długości 338 km, dojazdówka 453 km) szczęście opuściło włoskiego zawodnika. Feralnym okazał się 115 km trasy - zaczęły się problemy z silnikiem KTM-a 450 Rally. Zawodnikowi nie udało się go ponownie uruchomić i wyglądało to na poważniejszy problem. Ostatecznie około pół godziny później Włoch się poddał i wezwał helikopter.

Danillo Petrucci zaczynał od mini-crossów, później ścigał się m.in. we włoskich edycjach CBR600 Cup oraz Yamaha R6 Cup. W 2009 roku zdobył tytuł w Mistrzostwach Włoch Superstock 1000 w kategorii poniżej 23 lat. Dwa lata później wywalczył wicemistrzostwo w klasie Superstock 1000 rozgrywanej wraz z WorldSBK. W 2012 roku trafił do królewskiej klasy MotoGP, a w 2019 został fabrycznym zawodnikiem Ducati - na motocyklach z Bolonii wygrał dwie rundy (w sezonie 2019 w Mugello, a w sezonie 2020 w Le Mans). Petrux wyróżniał się znakomitym opanowaniem motocykla na mokrej nawierzchni. 

W sezonie 2021 ścigał się w teamie Tech3 KTM Factory Racing, a swój debiutancki sezon na KTM-ie RC16 zakończył na 21. pozycji z dorobkiem zaledwie 37 punktów, co przelało czarę goryczy.

Już od lat wielkim marzeniem Włocha był start w najtrudniejszym rajdzie świata. Petrux jako wielki fan off-roadu nie obawiał się tak drastycznej zmiany warunków do ścigania. Zresztą przygotowywał się sumiennie pod okiem Petrux pod okiem kierownika ds. sportu rajdowego teamu KTM, Jordiego Viladomsa – byłego uczestnika Dakaru. Niestety, 31-latek w tym roku musiał się wycofać, ale idziemy o zakład, że to nie było ostatnie słowo Petrucciego w tym temacie.  

Zobacz również: Dakarówka bez tajemnic - motocykl Matthiasa Walknera pod lupą

REKLAMA