Dakar 2022: podsumowanie 2. etapu

Pierwsze w 2022 roku etapowe zwycięstwo Joana Barredy, a polscy motocykliści powoli zaczynają się rozgrzewać. Za to nasi rodacy są mocni w side-by-side'ach.  

Biwak po drugim etapie 44. edycji rajdu Dakar zaplanowano w miejscowości Al Artawiyah, ale pogoda sprawiła potężnego figla zarówno organizatorom, jak i uczestnikom tegorocznej edycji. W wyniku ulewy miejsce biwaku zostało dosłownie zatopione, dlatego biwak przeniesiono do miasta Al Qaisumah, które miało gościć karawanę Dakaru dzień później. Drugi odcinek specjalny liczył zgodnie z planem 338 km, zrezygnowano jednak z etapu maratońskiego.

Dakar 2022: 2. etap - motocykle

Hiszpański motocyklista Joan Barreda (Honda) jeszcze nigdy nie wygrał Dakaru, chociaż od lat należy do ścisłej czołówki. Po nieudanej niedzieli, gdy popełnił błąd nawigacyjny, w poniedziałek zaatakował i odniósł swoje 28. etapowe zwycięstwo w karierze.

Po 2. etapie jest dziesiąty i z pewnością nie należy go skreślać z listy kandydatów do zwycięstwa w 44. rajdzie Dakar. Drugi na etapowej mecie Sam Sunderland (Gas Gas) jest liderem klasyfikacji. Motocyklista Orlen Teamu Maciej Giemza zajął 20. miejsce, a Konrad Dąbrowski (Duust Rally Team) osiągnął metę etapu na 46 pozycji, czwartej wśród juniorów. W klasyfikacji generalnej nasi motocykliści zajmują odpowiednio 37 i 38 miejsce.

Od startu do mety moje tempo było dobre. Uniknąłem błędów nawigacyjnych. Udało mi się dogonić kilku naprawdę szybkich zawodników. Gdyby każdy etap do mety układał się w ten sposób, byłoby świetnie – zaznaczał Maciek Giemza, dla którego najlepszym rezultatem na Dakarze było do tej pory 17. miejsce w klasyfikacji generalnej w 2020 roku.

Dakar 2022: 2. etap - quady

W kategorii quadów ubiegłoroczny zwycięzca Manuel Andújar był najszybszy, ale odrabia poniesione w niedzielę straty i w generalce jest dopiero szósty. Liderem jest Litwin Laysvidas Kancius. Kamil Wiśniewski (Orlen Team), piąty w poniedziałek zajmuje taką samą pozycję po dwóch etapach.

Dakar 2022 - 2. etapE. Vargiolu DPPI


Dzisiejszy etap był mieszany – z jednej strony dużo skomplikowanych wydm, a z drugiej bardzo szybkie odcinki. W pewnym momencie spadłem z urwanej wydmy, przez co wyłączyła mi się część urządzeń nawigacyjnych. Zmiana przełożeń na zębatkach przyspieszyła znacznie mojego quada. Długi czas jechaliśmy na najwyższym biegu, na pełnym gazie. Jestem zadowolony z dzisiejszego występu. Dojechałem na piątym miejscu z niewielką stratą do czołówki – mówił Wiśniewski, który już po raz szósty startuje w najtrudniejszym rajdzie świata.

Zobacz również: Dakar 2022 - samochód rozjeżdża motocyklistę

Dakar 2022: 2. etap - dramat dnia

Gwiazda Moto GP Danilo Petrucci doświadczył wyjątkowego pecha. 6 grudnia złamał nogę w kostce i wydawało się, że nie wystartuje w Dakarze. Przyjechał jednak do Arabii Saudyjskiej, by podjąć decyzję w ostatniej chwili. Gdy okazało się, że noga jest w porządku, na 2 dni przed startem otrzymał pozytywny wynik testu na Covid-19. Kolejny test był jednak negatywny i Włoch stanął na starcie. Pomimo przeciwności losu jechał w poniedziałek w czołówce, ale pokonał go defekt motocykla na 115. kilometrze. Ma szanse powrócić na trasę po otrzymaniu ogromnej kary i nie będzie już liczył się w stawce, podobnie jak Stephane Peterhansel w kategorii samochodów.

Dakar 2022: 2. etap - samochody

Sébastien Loeb wygrał swój 15. etap w karierze, pokonując lidera Nassera Al-Attiyah. 9-krotny mistrz świata WRC awansował w ten sposób na drugą pozycję w klasyfikacji, ze stratą 9’16” do Katarczyka. Kierowcy Audi Carlos Sainz i Stéphane Peterhansel uplasowali się tuż za czołową dwójką. Kuba Przygoński z Orlen Teamu wciąż zmaga się z tempem samochodu. W poniedziałek zajął 15. miejsce, a w klasyfikacji generalnej plasuje się na 9. pozycji.

Dakar 2022 - 2. etapF. Le Floch DPPI


Sébastien Loeb odniósł swoje 15. zwycięstwo w karierze na trasie z Ha’il do Al Qaisumah i zrównał się ze swoimi rodakami – Jean-Louis Schlesserem i Bruno Saby’m w tabeli wszechczasów. Firma Prodrive budująca samochody Hunter dla zespołu BRX, obecna w Dakarze od ubiegłego roku została 27. producentem, który może pochwalić się wygranym odcinkiem specjalnym w największym maratonie świata.

Dakar 2022: 2. etap - Polacy mocni w SSV

Trzy dni rajdu i trzy polskie zwycięstwa w klasie T4! Najlepszy czas dnia osiągnęli tym razem Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk (Cobant Energylandia Rally Team), ale wskutek pecha dotychczasowego lidera Arona Domżały, to Austin Jones awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji kategorii.

Szymon Gospodarczyk: Za nami bardzo udany etap. Jechało się nam świetnie, nawigacja nie była dziś trudna – starałem się bardzo tego pilnować po wczorajszym zamieszaniu. Na 260 kilometrze się zatrzymaliśmy. Tuż przed nami dachował Andreas Mikkelsen. Pobiegłem szybko na szczyt wydmy, aby ostrzec inne załogi, żeby nikt na nich nie najechał. Pożyczyliśmy im swoją linę i pojechaliśmy dalej. Mijaliśmy też Arona Domżałę, który miał awarię półosi. To był trudny, ale dobry dla nas etap, jedziemy dalej i walczymy.

Zobacz również: Aprilia Tuareg 660, czyli przygoda w genach

REKLAMA