Dakar - po 9 etapie Price nadal na czele

Toby Price (KTM) umocnił się na prowadzeniu, a Paulo Goncalves (Honda) znowu miał szczęście w nieszczęściu. Na 9 etapie warunki dyktował koszmarny upał.

ASO
Dakar 2016, etap 9

Odcinek specjalny etapu nr 9 został skrócony z powodu koszmarnych upałów (nawet ponad 40 stopni), które szczególnie dały się we znaki motocyklistom. Rywalizację zakończono na drugim punkcie kontrolnym (CP2 - po 178 km). Kilku motocyklistów zasłabło, wielu było kompletnie wyczerpanych i odwodnionych, a służby medyczne rajdu miały pełne ręce roboty. Ta decyzja pozbawiła doskonale spisującego się Toby Price’a okazji do powiększenia przewagi nad rywalami. Australijczyk, jechał od startu bardzo szybkim tempem i nie przeszkadzało mu nawet to, że jechał jako pierwszy i  „przecierał” trasę rywalom, którzy mogli jechać po jego śladach.  Portugalczyk Paulo Gonçalves zatrzymał się przed CP2 z powodu uszkodzenia chłodnicy i ukończył etap holowany przez teamowego kologę Paolo Ceci. W ten sposób pozostał w rajdzie i zachował szanse na dalszą jazdę. Jednak ze względu na kolejny odcinek maratoński nie mógł skorzystać z usług serwisu, a jedynie z części pożyczonych od innych zawodników Hondy. Jakub Piątek zakończył odcinek na 37 miejscu, a Maciej Berdysz finiszował 73. W generalce zajmują odpowiednio 28 i 106 miejsce.

W kategorii quadów bracia Patronelli zostali tym razem pokonani przez swojego rodaka Pablo Copetti, ale są nadal zdecydowanymi liderami klasyfikacji. Marcos prowadzi z przewagą 1’13” nad Alejandro, podczas gdy trzeci w klasyfikacji Alexis Hernandez traci już prawie 40 minut.

Carlos Sainz przegrał poniedziałkowy odcinek specjalny różnicą zaledwie 12 sekund, ale wczoraj skrócony etap Hiszpan pokonał o 10 sekund szybciej od Holendra Erika van Loona (Mini) i Mikko Hirvonena (Mini), który stracił do lidera 17 sekund. Co jednak najistotniejsze Sainz pokonał swojego kolegę z zespołu Stéphane Peterhansela i awansował na pozycję lidera z solidną, ponad 7-minutową przewagą nad Francuzem.
Kierowcy zespołu Peugeot, który niemal perfekcyjnie spisywali się w pierwszym tygodniu rajdu, po dniu przerwy są pod coraz większą presją ze strony rywali. Skrócony etap wygrał co prawda Carlos Sainz, ale z minimalną przewagą nad rywalami w Mini i Toyotach. Niespodzianką dnia było drugie miejsce Holendra Erika van Loona, który finiszował tuż przed Mikko Hirvonenem. Kolejne problemy po poniedziałkowych przygodach miał Sébastien Loeb, który kilka razy zakopał Peugeota na wydmach i stracił do zwycięzcy ponad godzinę. Stephane Peterhansel dwukrotnie zmieniał koło i podobnie jak Loeb odkopywał samochód w piasku, tracąc ponad 9 minut do Sainza. Nasser Al Attiyah tylko częściowo wykorzystał szansę – on także stracił nieco czasu na wydmach i osiągnął metę na piątym miejscu, odrabiając kilka minut do Peterhansela, ale tracąc ponad dwie do Sainza.
29. etapowe zwycięstwo w dakarowej karierze Sainza dało mu prowadzenie z przewagą ponad 7 minut nad Peterhanselem. Trzecie miejsce zajmuje Al Attiyah, który traci do lidera blisko kwadrans.

 Wyniki

MOTOCYKLE

po 9 etapie:

1. PRICE Toby (AUS) - KTM
2. BRABECK Ricky (USA) - Honda
3. MEO Antoine (FRA) - KTM
...
37. Jakub Piątek (POL) - KTM
...
73. Maciej Berdysz (POL) - KTM
 
    

Klasyfikacja generalna

1. PRICE Toby (AUS) - KTM
2. SVITKO Stefan (SVK) - KTM
3. GONÇALVES Paulo (PRT) - Honda
...
28. Jakub Piątek (POL) - KTM
...
77. Maciej Berdysz (POL) - KTM

QUADY

Etap 9:

1. COPETTI Pablo (ARG) - Yamaha
2. PATRONELLI Alejandro (ARG) - Yamaha
3. PATRONELI Marcos (ARG) - Yamaha
 
Klasyfikacja generalna:

1. PATRONELLI Marcos (ARG) - Yamaha
2. PATRONELI Alejandro (ARG) - Yamaha
3. HERNANDEZ Alexis (PER) - Yamaha
               
SAMOCHODY

Etap 9:

1. SAINZ Carlos (ESP) - PEUGEOT
   CRUZ Lucas (ESP)

2. VAN LOON Erik (NLD) - MINI
   ROSEGAAR Wouter (NLD)

3. HIRVONEN Mikko (FIN) - MINI
   PERIN Michel (FRA)
...
21. DĄBROWSKI (POL) - TOYOTA
    CZACHOR (POL)
...
24. PRZYGOŃSKI (POL) - MINI
    RUDNICKI (BG)
...
45. MAŁYSZ (POL) - MINI
    PANSERI (FRA)
    

Klasyfikacja generalna

1. SAINZ Carlos (ESP) - PEUGEOT
   CRUZ Lucas (ESP)

2. PETERHANSEL Stéphane (FRA) - PEUGEOT
   COTTRET Jean-Paul (FRA)

3. AL-ATTIYAH Nasser (QAT) - MINI
   BAUMEL Matthieu (FRA)
...
17. PRZYGOŃSKI (POL) - MINI
    RUDNICKI (BG)
...
43. DĄBROWSKI (POL) - TOYOTA
    CZACHOR (POL)
...
58. MAŁYSZ (POL) - MINI
    PANSERI (FRA)

Zobacz również:
REKLAMA