[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Dakar - po 9 etapie Price nadal na czele

Toby Price (KTM) umocnił się na prowadzeniu, a Paulo Goncalves (Honda) znowu miał szczęście w nieszczęściu. Na 9 etapie warunki dyktował koszmarny upał.

Dakar 2016, etap 9

Odcinek specjalny etapu nr 9 został skrócony z powodu koszmarnych upałów (nawet ponad 40 stopni), które szczególnie dały się we znaki motocyklistom. Rywalizację zakończono na drugim punkcie kontrolnym (CP2 - po 178 km). Kilku motocyklistów zasłabło, wielu było kompletnie wyczerpanych i odwodnionych, a służby medyczne rajdu miały pełne ręce roboty. Ta decyzja pozbawiła doskonale spisującego się Toby Price’a okazji do powiększenia przewagi nad rywalami. Australijczyk, jechał od startu bardzo szybkim tempem i nie przeszkadzało mu nawet to, że jechał jako pierwszy i  „przecierał” trasę rywalom, którzy mogli jechać po jego śladach.  Portugalczyk Paulo Gonçalves zatrzymał się przed CP2 z powodu uszkodzenia chłodnicy i ukończył etap holowany przez teamowego kologę Paolo Ceci. W ten sposób pozostał w rajdzie i zachował szanse na dalszą jazdę. Jednak ze względu na kolejny odcinek maratoński nie mógł skorzystać z usług serwisu, a jedynie z części pożyczonych od innych zawodników Hondy. Jakub Piątek zakończył odcinek na 37 miejscu, a Maciej Berdysz finiszował 73. W generalce zajmują odpowiednio 28 i 106 miejsce.

W kategorii quadów bracia Patronelli zostali tym razem pokonani przez swojego rodaka Pablo Copetti, ale są nadal zdecydowanymi liderami klasyfikacji. Marcos prowadzi z przewagą 1’13” nad Alejandro, podczas gdy trzeci w klasyfikacji Alexis Hernandez traci już prawie 40 minut.

Carlos Sainz przegrał poniedziałkowy odcinek specjalny różnicą zaledwie 12 sekund, ale wczoraj skrócony etap Hiszpan pokonał o 10 sekund szybciej od Holendra Erika van Loona (Mini) i Mikko Hirvonena (Mini), który stracił do lidera 17 sekund. Co jednak najistotniejsze Sainz pokonał swojego kolegę z zespołu Stéphane Peterhansela i awansował na pozycję lidera z solidną, ponad 7-minutową przewagą nad Francuzem.
Kierowcy zespołu Peugeot, który niemal perfekcyjnie spisywali się w pierwszym tygodniu rajdu, po dniu przerwy są pod coraz większą presją ze strony rywali. Skrócony etap wygrał co prawda Carlos Sainz, ale z minimalną przewagą nad rywalami w Mini i Toyotach. Niespodzianką dnia było drugie miejsce Holendra Erika van Loona, który finiszował tuż przed Mikko Hirvonenem. Kolejne problemy po poniedziałkowych przygodach miał Sébastien Loeb, który kilka razy zakopał Peugeota na wydmach i stracił do zwycięzcy ponad godzinę. Stephane Peterhansel dwukrotnie zmieniał koło i podobnie jak Loeb odkopywał samochód w piasku, tracąc ponad 9 minut do Sainza. Nasser Al Attiyah tylko częściowo wykorzystał szansę – on także stracił nieco czasu na wydmach i osiągnął metę na piątym miejscu, odrabiając kilka minut do Peterhansela, ale tracąc ponad dwie do Sainza.
29. etapowe zwycięstwo w dakarowej karierze Sainza dało mu prowadzenie z przewagą ponad 7 minut nad Peterhanselem. Trzecie miejsce zajmuje Al Attiyah, który traci do lidera blisko kwadrans.

 Wyniki

MOTOCYKLE

po 9 etapie:

1. PRICE Toby (AUS) - KTM
2. BRABECK Ricky (USA) - Honda
3. MEO Antoine (FRA) - KTM
...
37. Jakub Piątek (POL) - KTM
...
73. Maciej Berdysz (POL) - KTM
 
    

Klasyfikacja generalna

1. PRICE Toby (AUS) - KTM
2. SVITKO Stefan (SVK) - KTM
3. GONÇALVES Paulo (PRT) - Honda
...
28. Jakub Piątek (POL) - KTM
...
77. Maciej Berdysz (POL) - KTM

QUADY

Etap 9:

1. COPETTI Pablo (ARG) - Yamaha
2. PATRONELLI Alejandro (ARG) - Yamaha
3. PATRONELI Marcos (ARG) - Yamaha
 
Klasyfikacja generalna:

1. PATRONELLI Marcos (ARG) - Yamaha
2. PATRONELI Alejandro (ARG) - Yamaha
3. HERNANDEZ Alexis (PER) - Yamaha
               
SAMOCHODY

Etap 9:

1. SAINZ Carlos (ESP) - PEUGEOT
   CRUZ Lucas (ESP)

2. VAN LOON Erik (NLD) - MINI
   ROSEGAAR Wouter (NLD)

3. HIRVONEN Mikko (FIN) - MINI
   PERIN Michel (FRA)
...
21. DĄBROWSKI (POL) - TOYOTA
    CZACHOR (POL)
...
24. PRZYGOŃSKI (POL) - MINI
    RUDNICKI (BG)
...
45. MAŁYSZ (POL) - MINI
    PANSERI (FRA)
    

Klasyfikacja generalna

1. SAINZ Carlos (ESP) - PEUGEOT
   CRUZ Lucas (ESP)

2. PETERHANSEL Stéphane (FRA) - PEUGEOT
   COTTRET Jean-Paul (FRA)

3. AL-ATTIYAH Nasser (QAT) - MINI
   BAUMEL Matthieu (FRA)
...
17. PRZYGOŃSKI (POL) - MINI
    RUDNICKI (BG)
...
43. DĄBROWSKI (POL) - TOYOTA
    CZACHOR (POL)
...
58. MAŁYSZ (POL) - MINI
    PANSERI (FRA)

zobacz galerię

Zobacz również:
Poniżej garść ciekawostek dotyczących rajdu Dakar. Czy wiecie, że kobiety na motocyklach były obecne od samego początku? Kto jest żywą legendą rajdu? Czy można pustynię pokonać na skuterze?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA