Dax - legendarny model Hondy wraca po 41 latach!

 Honda przywraca model Dax - inspirowany jamnikiem miejski jednoślad o niepowtarzalnym designie. To już trzeci, po Monkey i Gromie mini motocykl producenta.

Starszym czytelnikom nazwa tego motocykla kojarzy się zapewne z postacią Emmy Dax - niezłomną urzędniczką działu Genetix, znaną z filmu Seksmisja. I kto wie czy inspiracją dla tej wykreowanej przez Juliusza Machulskiego postaci nie był sympatyczny motocykl Dax, produkowany przez Hondę do 1981 r. Tak czy inaczej, po 41 latach nieobecności, Honda Dax wraca do Europy, dołączając do dwóch pozostałych ikon mini motocykli producenta - Monkey i MSX125 Grom.

Honda Dax 2022Honda

Dzięki nietypowej ramie w kształcie litery T, wykonanej z wytłoczek stalowych, żaden inny motocykl, duży czy mały, nie przypomina Daxa. Wydłużona rama kojarzy się z jamnikiem (ang. dachshund), z krótkimi nogami i długim tułowiem. Właśnie to skojarzenie było inspiracją do nadania nazwy Dax oryginalnemu modelowi ST50 w 1969 roku.

Dax na rok modelowy 2023 zachowuje niepowtarzalny, kultowy wygląd oryginału, a rama, w której mieści się również zbiornik paliwa, zapewnia wystarczającą wytrzymałość, by można było jeździć z pasażerem. O prowadzenie dba widelec USD z 31-mm goleniami i podwójne amortyzatory z tyłu. Klasyczny wygląd uzupełniają 12-calowe koła z grubymi balonowymi oponami, które pozwalają na komfortowe poruszanie się po mieście. Dax wyposażony jest w diodowe oświetlenie, efektowny, kompaktowy wyświetlacz LCD oraz chromowaną kierownicę i uchwyt dla pasażera.

Honda Dax 2022Honda

Chłodzony powietrzem, dwuzaworowy silnik SOHC o pojemności 124 cm3, zapewnia płynną charakterystykę mocy i momentu obrotowego, a sprzęgło odśrodkowe i czterobiegowa przekładnia dbają o relaksującą i przyjemną jazdę solo lub z pasażerem.

Dax na rok modelowy 2023 będzie dostępny w dwóch atrakcyjnych wersjach kolorystycznych: Pearl Nebula Red i Pearl Cadet Grey, w komplecie z klasycznym logo Honda Wing oraz logo modelu z jamnikiem.

Przeczytaj także: Honda Monkey 125.

Zobacz również:
REKLAMA