Dkar 2016: 4 etap Sonik z problemami

Pierwszy dzień dakarowego maratonu dla większości zawodników oznacza, że trzeba trochę odpuścić, żeby oszczędzać sprzęt przed kolejnym dniem rywalizacji. Rafał Sonik zwolnił z zupełnie innego powodu - jego quad tracił olej i Polak obawiał się, czy w ogóle dojedzie do mety oesu.

Dakar 2016 - Rafał Sonik.

Już na dojazdówce do odcinka specjalnego zawodnik Orlen Team zauważył problem, który prześladował go potem przez cały dzień i z którym będzie musiał radzić sobie dzisiaj. - Mam wyciek oleju spod dekla sprzęgłowego. Najprawdopodobniej jest uszkodzona uszczelka. Powodem są radykalne zmiany temperatur, albo równie nagłe zmiany ciśnień. To się już kiedyś zdarzyło i nie wiemy, jak unikać takich sytuacji – mówił trochę podminowany quadowiec.

Mimo to Sonikowi nie zabrakło również optymizmu. - Mogło być gorzej. Jestem na mecie, a przez znaczą część trasy nie byłem pewny czy w ogóle dojadę.

Na biwaku w Jujuy zawodnicy wstawili swoje pojazdy do parku zamkniętego i nie mogą dokonywać żadnych napraw. Dzisiaj „SuperSonik” będzie więc musiał ponownie zmagać się z wyciekiem. - Będę musiał dolewać olej i obserwować. Jeśli nie będzie dramatu, to będę przyspieszać. Jestem w sytuacji, w której muszę cisnąć – przyznał.

Walki zeszłorocznemu zwycięzcy nie ułatwia również fakt, że lokalni zawodnicy doskonale znają te tereny. – Dziś jechałem na stojąco, z oczami jak saper, wlepionymi w teren przed sobą. W każdej chwili mógł pojawić się głęboki na metr rów. Tymczasem Marcos Patronelli minął mnie jadąc na siedząco pełnym wiórem…

W drugim dniu maratonu dakarowa karawana wjeżdża do Boliwii, gdzie wytyczono kolejny odcinek specjalny na wysokościach sięgających 4 600 m n.p.m. Na szczęście Sonik dobrze zniósł wczorajszą aklimatyzację na wysokości 3500 m n.p.m. - Na początku byłem zmulony, ale potem się poprawiło. Jutro muszę mieć ze sobą liście koki, bo będzie znacznie wyżej i trudniej – zakończył Sonik.

Wyniki 4. etapu:
1. Alexis Hernandez (PER) 4:53.23
2. Marcos Patronelli (ARG) + 0.04
3. Ignacio Casale (CHL) + 0.38
...
9. Rafał Sonik (POL) + 9.12

Klasyfikacja generalna:
1. Ignacio Casale (CHL) 11:55.41
2. Marcelo Medeiros (BRA) + 11.17
3. Alejandro Patronelli (ARG) + 14.08
...
7. Rafał Sonik (POL) + 20.07

Zobacz również:
REKLAMA