Drastycznie wzrosła liczba pijanych kierowców. Wysokie mandaty nie działają

Pierwszy kwartał 2022 r. przyniósł ogromny wzrost liczby kierujących pod wpływem alkoholu. W tym okresie zdarzyło się także znacznie więcej wypadków.

pijany kierowca Shutterstock

Od stycznia 2022 roku minimalna kara za jazdę pod wpływem alkoholu to 2500 zł. Wydawać by się mogło, że tak wysoka kwota będzie działała na amatorów jazdy na podwójnym gazie odstraszająco. Z jakiegoś powodu stało się jednak odwrotnie – w pierwszym kwartale 2022 roku zatrzymano łącznie 18002 kierowców prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu. Dla porównania, w analogicznym okresie roku 2021 przypadków takich było 3800 mniej. Oznacza to wzrost o aż 27 procent!

Równie fatalnie wygląda sprawa wypadków. Od stycznia do marca 2022 r. doszło łącznie do 3958 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 4449 osób, a aż 372 straciło życie. W tym samym okresie ubiegłego roku zdarzeń było 3903, co oznacza wzrost o 14%. Jak twierdzi policja, najgorsza sytuacja jest w weekendy, kiedy na drogach pojawia się nawet dwukrotnie więcej pijanych kierowców niż w dni robocze.

Policyjne statystyki ujawniają niepokojący trend. Liczba kierujących pod wpływem alkoholu rośnie systematycznie z każdym miesiącem – w styczniu było to 5369, w lutym 5580, zaś w marcu aż 7053. Trudno w tym trendzie doszukać się jakiejkolwiek logiki – wygląda to tak, jakby wysokie mandaty zachęciły kierowców do popełniania najsurowiej karanych wykroczeń.

Ekspert firmy AlcoSense, Hunter Abbott, wskazuje na fakt, że wielu kierowców nie ma świadomości prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu nawet po małym piwie lub o poranku po imprezie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nieświadoma nietrzeźwość, czyli stan, w którym wydaje nam się, że organizm już poradził sobie z alkoholem, jest równie złudna, co niebezpieczna. W najlepszym wypadku może ona kosztować wysoki mandat, w najgorszym – życie i zdrowie. Za kierownicę można wsiąść tylko wtedy, kiedy mamy absolutną pewność, że jesteśmy trzeźwi.

17 września wchodzi kolejny element uchwalonych pod koniec 2021 roku przepisów zaostrzających kary za przestępstwa i wykroczenia drogowe – wzrastają punkty karne. Za jazdę po użyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila) i w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) kierujący, oprócz mandatu w wysokości 2500 zł, otrzyma także 15 punktów karnych. W przygotowaniu jest także przepis, który umożliwi konfiskatę pojazdu kierowcy przyłapanemu na jeździe pod wpływem alkoholu.

Przeczytaj także: konfiskata pojazdu dla pijanych kierowców.

Źródło - alcosense.pl

Zobacz również:
REKLAMA