Droga tylko dla motocykli? To rozwiązanie będzie testowane w Europie!

Hiszpania będzie pierwszym w Europie krajem, w którym powstanie pas tylko dla jednośladów - rozwiązanie znane z krajów azjatyckich. Długość odcinka testowego nie będzie zbyt imponująca – tylko 70 metrów.

motocykl miasto Shutterstock
  • Pas tylko dla jednośladów będzie zlokalizowany wzdłuż ruchliwej ulicy w Madrycie.
  • Burmistrz hiszpańskiej stolicy wiąże z tym rozwiązaniem spore nadzieje.
  • Motocykliści w Madrycie mogą już śmigać po buspasach i korzystać z buforów przed skrzyżowaniami.

Drogi przeznaczone specjalnie dla jednośladów to rozwiązanie znane z krajów o dużej liczbie tych pojazdów, na przykład Indii, czy Tajlandii. Drogi takie są węższe niż te dla samochodów, dlatego łatwiej je wytyczyć, a biorąc pod uwagę, że w Azji skuter lub motocykl jest podstawowym środkiem transportu, obecność takich dróg jest uzasadniona ze względów infrastrukturalnych. Co ciekawe, w wielu krajach Azji program Google Maps pozwala wybrać tryb motocyklowy, w którym nawigacja wytycza trasy także drogami przeznaczonymi wyłącznie dla jednośladów.

W Europie, gdzie motocykli i skuterów jest zdecydowanie mniej, stosowane są inne rozwiązania. W wielu krajach kierowcy jednośladów mają prawo poruszać się na przykład po buspasach.

Drogi dla motocykli mają jednak szansę stać się częścią także europejskiego krajobrazu. Na razie są to śmiałe plany, ale jeśli pierwszy na Starym Kontynencie eksperyment z takim odcinkiem powiedzie się, podobne rozwiązania mogę w krótkim czasie pojawić się także w innych miejscach. Pierwszym miastem, które zdecydowało się przetestować drogę tylko dla motocykli będzie Madryt.

Testowy odcinek będzie miał długość zaledwie 70 metrów i szerokość 1,3 metra. Zlokalizowany zostanie wzdłuż Avenida de Asturias pomiędzy ulicami Montoya i Carmen Montoya. Dziś jest to poboczna jednokierunkowa ulica, równoległa do Avenida de Asturias. Takich ulic jest w hiszpańskich miastach bardzo wiele, jest więc szansa, że pozostałe aglomeracje pójdą w ślady stolicy.

Burmistrz Madrytu Jose Luis Martinez-Almeida przewiduje, że testy potrwają kilka miesięcy, podczas których będzie można ocenić jak rozwiązanie to wpływa na bezpieczeństwo i płynność ruchu. Martinez-Almeida spodziewa się, że droga dla motocykli znacznie zmniejszy liczbę wypadków. Projekt pomoże także projektować przyszłe pasy i drogi dla motocykli, szczególnie w zakresie ich zabezpieczenia przed nieuprawnionym użyciem oraz oznakowania. Burmistrz liczy także, że nowy pomysł skłoni większą liczbę mieszkańców do korzystania z jednośladów.

Każdego dnia w Madrycie odbywa się około dziesięciu milionów dojazdów do pracy, z czego większość samochodami. Użytkownicy skuterów i motocykli o pojemności ponad 50 cm3 mogą już korzystać z tamtejszych buspasów oraz buforów przed skrzyżowaniami. Specjalne drogi przeznaczone tylko dla jednośladów mają być kolejnym krokiem do zachęcenia większej liczby kierowców aut by zamienili cztery koła na dwa.

Przeczytaj także: Google wprowadza tryb motocyklowy

Zobacz również:
REKLAMA