REKLAMA

Drogi z paneli solarnych?

Amerykanin Scott Brusaw pracuje nad stworzeniem jezdni zbudowanej z paneli słonecznych. Rewolucyjny projekt zakłada, że drogi skonstruowane w ten sposób zapewnią większy poziom bezpieczeństwa oraz dostarczą ogromna ilość energii elektrycznej do wykorzystania.

Wydaje się, że niemożliwe jest budowanie drogi, ulicy lub parkingu ze szklanych paneli solarnych, które narażone będą przecież na ogromne przeciążenia, oraz wpływ sił natury. Jednak badania przeprowadzone przez kierownika i pomysłodawcę projektu, Scotta Brusawa przekonują, że stworzenie odpornego na wszelkie możliwe zagrożenia materiału ze szkła jest realne. Mimo, że pomysł wydaję się absurdalny i kompletnie nieuzasadniony, za pracami nad "słoneczną ulicą" przemawia wiele argumentów. Wyliczenia dokonane przez Brusawa dowodzą, że  energia zgromadzona przez 25000 mil kwadratowych powierzchni dróg (tyle powierzchni zajmowały drogi w USA w 2003 roku) będzie trzykrotnie większa od ilości energii zużywanej rocznie przez Stany zjednoczone. Oprócz tego wbudowane konsole LED mają oznaczać pasy, znaki poziome oraz poprawiać widoczność na drodze. Energia produkowana przez panele ma być również wykorzystywana w zimie do rozpuszczania lodu i śniegu tak aby droga była sucha. Jeden taki panel miałby kosztować 10 000 dolarów.

Choć mało prawdopodobne jest aby projekt wszedł w życie departament transportu USA przeznaczył 100 000 dolarów dotacji na dalsze prace nad tym projektem. Kto wie? Może za 50 czy 60 lat ktoś z nas będzie miał okazję przejechać się po takiej drodze. A póki co poczekajmy na nowe drogi w Polsce.

Więcej informacji na ten temat www.solarroadways.com

Zobacz również:
Turbo oferta BMW. Możesz wyrwać F 850 GS lub GS Adventure już od 390 zł miesięcznie w specjalnej ofercie leasingowej 3asy Ride. To ostatni moment - oferta trwa jeszcze tylko dwa tygodnie!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA