Droższe mandaty

Jeszcze przed wakacjami wysokość mandatów za przekroczenie prędkości może wzrosnąć nawet czterokrotnie!

Jacek Hanusz
Zatrzymanie przez policję

Wysokość mandatów za przekroczenie prędkości ma być ustalona jako ułamek od średniego wynagrodzenia w Polsce (3,8 tys. zł). Za przekroczenie prędkości o mniej niż 10 km/h zapłacimy ok. 3% tej kwoty, czyli 114 zł. Jeżeli przekroczymy dopuszczalną granicę o 50 km/h zapłacimy aż 20% - ok. 760 zł. Dotyczy to jazdy poza terenem zabudowanym, bo przekroczenie prędkości o tyle samo w terenie zabudowanym będzie kosztowało 2 razy więcej – 1520 zł. Ci zaś, którzy pojadą za szybko ponad 4 razy zapłacą nawet 2000 zł.

Ostrzejsze będą także kary dla kierowców jeżdżących na podwójnym gazie. Ci, którzy zostaną złapani za jazdę po pijaku, muszą liczyć się ze stratą prawka nawet na 15 lat! Poza tym dostaną wysoki mandat – 5000 zł, a za recydywę 10 000 zł.

Kierowcy, którzy jadąc po pijaku popełnią jakieś przestępstwo, zapłacą jeszcze więcej. Dodatkowe 10 000 zł z ich kieszeni zasili Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym lub konto poszkodowanego/jego osoby najbliższej.

Możliwe, że zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Projekt jest już w Sejmie i czeka na decyzję parlamentu i prezydenta.

Posłowie ominęli problem z rozpoznaniem twarzy na zdjęciach z fotoradaru. Nie będzie punktów karnych, ale niezależnie od tego kto prowadził, zapłaci właściciel pojazdu.

Jeździsz bez prawka? To już nie będzie traktowane jako wykroczenie, lecz stanie się przestępstwem.

Jedyną dobrą informacją jest odebranie straży miejskiej prawa używania fotoradarów. Za zdjęcia odpowiedzialna będzie wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego, a samochody i motocykle z wideorejestratorami będzie posiadała wyłącznie policja.

Zobacz również:
REKLAMA