Droższe ubezpieczenie OC za punkty karne? To już się dzieje!

Pierwszy polski ubezpieczyciel zdecydował się oficjalnie uzależnić cenę polisy OC od liczby punktów karnych kierowcy. To efekt wprowadzonego w czerwcu przepisu, który daje ubezpieczycielom dostęp do naszych kont punktowych.

Motor Presse Polska

Przepis, który otworzył dla firm ubezpieczeniowych drzwi do historii naszych wykroczeń wszedł w życie 17 czerwca. Firmy podeszły do sprawy ostrożnie, obawiając się, że pierwsza, która zdecyduje się na taki krok, może stracić klientów. Mamy jednak już ochotnika. Jak ustalił Łukasz Zboralski z portalu brd24.pl, pierwszym ubezpieczycielem, który oficjalnie uzależnił wysokość ceny polisy OC od liczny punktów karnych, jest Warta.

Procedura działa automatycznie – towarzystwo jest podłączone do systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ma bezpośredni dostęp do informacji o stanie kont punktowych. Podczas weryfikacji ubezpieczonego dane pobierane są przez UFG, a po ich wykorzystaniu – usuwane. Taki sposób weryfikacji nie obejmuje jednak polis OC wystawianych na pojazdy leasingowane lub zakupione na firmę. Dla kierowców namiętnie zbierających punkty karne może to być zatem sposób na obejście systemu.

Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty, w odpowiedzi udzielonej portalowi brd24.pl, nie określił dokładnie o ile wzrośnie cena polisy OC w przypadku kierowcy z punktami karnymi. Jak twierdzi, funkcja jest na razie testowana i jest zbyt wcześnie by prowadzić takie szacunki. Potwierdził jednak, że na pewno będzie ona wyższa w przypadku kierowców, którzy częściej popełniają poważne drogowe wykroczenia, takie jak przejazd na czerwonym świetle, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych czy duże przekroczenia dopuszczalnych prędkości.

Udzieleniu ubezpieczycielom dostępu do naszych kont punktowych sprzeciwiał się resort cyfryzacji. Zdaniem urzędników rozwiązanie takie łamie zasadę podwójnego karania za to samo wykroczenie – oprócz mandatu kierowca byłby bowiem obciążany także wyższą ceną polisy. Problem w tym, że za złamanie przepisów dostajemy nie tylko mandat – jesteśmy także karani punktami karnymi, a bywa, że i zatrzymaniem prawa jazdy.

Przeczytaj także: ogromne kary za brak polisy OC.

źródło: brd24.pl

Zobacz również:
REKLAMA