Drugie rozpoczęcie sezonu na Jasnej Górze. "Będzie skromniej, ale nie odwołujemy"

Drugi ze zjazdów gwiaździstych na Jasnej Górze odbędzie się, ale w mocno ograniczonym zakresie. Powód – na pierwszy, organizowany przez Rajd Katyński przyjechało pięć razy więcej uczestników niż zadeklarował organizator.

Jasna Góra Pixabay
  • Organizator drugiej z organizowanych na Jasnej Górze imprez otwierających sezon, ograniczył jej tegoroczną formułę.
  • Nie będzie mszy na podjasnogórskich błoniach, ani parady motocyklowej.
  • Jednym z powodów jest skandal, jaki wywołał organizator pierwszej z imprez - Rajd Katyński.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze od lat przyciąga tysiące motocyklistów. Niestety, jak to w Polsce bywa popularna impreza w 2012 r. podzieliła się na dwie konkurencyjne, co spowodowało nie tylko spore zamieszanie, ale także, niestety, podział środowiska motocyklowego.

Motocyklowe rozpoczęcie sezonu odbywa się na Jasnej Górze od 2004 roku. Wówczas to Wiktor Węgrzyn, związany ze Stowarzyszeniem "Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński" wpadł na pomysł zorganizowania motocyklowej pielgrzymki jako podziękowania za ocalenie własnego życia w wypadku motocyklowym.

Wiktor Węgrzyn zawsze konsekwentnie trzymał się pielgrzymkowej formuły zlotu. Kiedy w 2012 roku częstochowskie środowiska motocyklowe, za zgodą władz miejskich, próbowały zmienić charakter imprezy i zorganizować koncerty i motocyklowy bazar, Węgrzyn, w ramach protestu, przeniósł imprezę do Gietrzwałdu.

Sytuację wykorzystali częstochowscy motocykliści i przedsiębiorcy, którzy w 2012 roku zorganizowali własne rozpoczęcie sezonu pod niemal identyczną nazwą – zamiast "Zlotu Gwiaździstego" posłużyli się terminem "Zjazd Gwiaździsty", który nawiązywał do cyklu przedwojennych imprez motocyklowych organizowanych w Częstochowie.

Przyjęło się, że druga z imprez, czyli Zjazd Gwiaździsty, organizowana jest tydzień lub dwa po pierwszej, czyli Zlocie Gwiaździstym. W tym roku organizatorzy Zjazdu zdecydowali o ograniczeniu zakresu imprezy. Jak twierdzi Janusz Jadczyk, sekretarz stowarzyszenia Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy, zamiast parady, mszy na błoniach podjasnogórskich i wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w intencji motocyklistów odbędzie się skromna msza w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Uczestnicy będą mogli także skorzystać z dziedzińca przed kaplicą.

Po ubiegłotygodniowym rozpoczęciu sezonu, organizowanym przez Rajd Katyński policja zwróciła się do nas z pytaniem o plany dotyczące naszej imprezy. Z uwagi na przedłużone obostrzenia i obawy o bezpieczeństwo uczestników, podjęliśmy decyzję o zmianie formuły Zjazdu na skromniejszą. Nie odwołujemy imprezy, zapraszamy do wzięcia w niej udziału mimo skromniejszej formuły – powiedział nam sekretarz Stowarzyszenia.

Podczas ubiegłotygodniowego rozpoczęcia sezonu, 10 i 11 kwietnia, pod Jasną Górą, zamiast deklarowanych 2 tysięcy motocyklistów, pojawiło się ich około 10 tysięcy. Sprawą już zainteresowały się prokuratura i sanepid.

Przeczytaj także: ryzykowny zlot na Jasnej Górze

Zobacz również:
Harley-Davidson potwierdza że tegoroczne European Bike Week nad jeziorem Faak odbędzie się zgodnie z planem w dniach 7-12 września. Wybieracie się? Oto co powinniście wiedzieć.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA