Ducati Multistrada V4 Pikes Peak trafi do produkcji. To hołd dla Carlina Dunne'a

Ducati Multistrada trzykrotnie zwyciężała w wyścigu Pikes Peak Hill Climb. Choć tragiczna śmierć Carlina Dunne'a zamknęła w 2019 r. motocyklowy rozdział tej imprezy, Ducati nie zamierza porzucać prac nad kolejną wersją Multistrady Pikes Peak.

Ducati Multistrada 1200 Pikes Peak Ducati

Dla Ducati wersja Pikes Peak jest swego rodzaju manifestem "sportowości" modelu Multistrada. To właśnie na tym motocyklu Carlin Dunne trzykrotnie stawał na najwyższym podium w wyścigu, uznawanym za jedną z najbardziej niebezpiecznych, ale i najbardziej ekscytujących imprez wyścigowych w USA. Po tragicznej śmierci zawodnika w 2019 roku rywalizacja motocykli została wstrzymana do odwołania. Wydawało się, że to już koniec najbardziej sportowej wersji Multistrady.

Tymczasem dokumenty złożone w amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wskazują, że Ducati chce powrócić do tradycji tej wersji, nawet pomimo braku możliwości udziału w samym wyścigu. Producent przygotował dokumentację dotyczącą najnowszego dziecka linii Multistrada – modelu V4.

Jak pamiętamy, Multistrada V4 napędzana jest czterocylindrowym silnikiem widlastym Granturismo – pierwszym od lat bez rozrządu desmo. Osiąga on moc 170 KM przy 10 500 obr/min, moment obrotowy 125 Nm przy 8750 obr/min. Elementem charakterystycznym tej jednostki napędowej są długie interwały serwisowe – regulacja zaworów odbywa się co 60 000 km, zaś wymiana oleju i standardowy przegląd co 15 000 km lub raz w roku.

Dotychczasowe wersje Multistrady Pikes Peak miały charakterystyczne wyposażenie – zawieszenie Ohlins (zamiast Skyhook), zmniejszoną przednią szybę, kute aluminiowe felgi i trójkolorowe, biało-czerwono-czarne malowanie. Błotniki, osłony wydechu i część paneli wykonana była z włókna węglowego. Nieco inny był także kształt siedzenia. Należy się spodziewać, że Multistrada V4 otrzyma podobny pakiet – być może wzbogacony o dodatkowe, sportowe tryby jazdy.

Trudno powiedzieć dziś cokolwiek konkretnego o cenie takiej wersji. W obecnym cenniku wersja Sport Full kosztuje 116 900 zł. Spodziewamy się, że Pikes Peak będzie nieco droższa – cena wyniesie co najmniej 120 000 zł.

Pakiet Pikes Peak będzie jednak w przypadku Multistrady V4 tylko symboliczny. Spodziewamy się, że Ducati chce w ten sposób uczcić pamięć Carlina Dunne'a – jednego z najważniejszych dla tej marki motocyklistów w historii.

Zobacz również: Ducati Multistrada w wielkim porównaniu turystyków

Zobacz również:
890 Duke Tech3 to unikalna, limitowana wersja nakeda KTM. Motocykl powstał jako symbol udanej współpracy austriackiej marki z zespołem wyścigowym Tech 3.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA