Egzaminy na prawko będą droższe? "Dokładamy do wielu z nich!"

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego żądają zmian przepisów, które pozwoliłyby podnieść ceny egzaminów na prawo jazdy. Obecnie muszą one pokrywać część kosztów z własnego budżetu.

jak zrobić prawo jazdy na motocykl Michał Nowak

Na problem zwrócił uwagę Zarząd Związku Województw Polskich (ZZWP). Wskazuje on, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mają coraz gorszą sytuację finansową. Z jednej strony ceny egzaminów, uregulowane ustawą, nie zmieniły się od 2013 roku, z drugiej drastycznie wzrosły koszty utrzymania placówek.

ZZWP podaje konkretne przykłady – od 2013 roku, kiedy ustalano dzisiejsze stawki, ceny paliwa wzrosły o 31 proc., opłaty za prąd o 45 proc., zaś podatki o 51 proc. Do tego dołożyły się odczuwalne w ostatnich latach skutki niżu demograficznego i obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Na horyzoncie jest kolejny cios – likwidacja redukujących punkty karne szkoleń, które dla WORD-ów były niezłym źródłem przychodu.

To nie wszystko – egzaminatorzy od 2007 roku nie dostali podwyżek, ponieważ ich pensje określone są w rozporządzeniu. W efekcie chętnych do pracy w tym zawodzie jest coraz mniej. Jak twierdzi ZZWP, średni wiek egzaminatora przekracza 50 lat. Problem zamrożonych płac dotyczy także innych pracowników ośrodków egzaminowania.

Tymczasem, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, WORD-y muszą utrzymywać się same, z przychodów pochodzących na przykład z prowadzenia szkoleń i egzaminów. Innymi słowy mają na siebie zarabiać bez możliwości regulowania cen.

Ustalone w 2013 roku ceny egzaminów to:

kategoria

egzamin
teoretyczny

egzamin
praktyczny

całość

AM

30 zł

140 zł

170 zł

A, A1, A2

30 zł

180 zł

210 zł

B

30 zł

140 zł

170 zł

B1, C1, D1, T

30 zł

170 zł

200 zł

C, D

30 zł

200 zł

230 zł

B (96)

nie dotyczy

170 zł

170 zł

B+E

nie dotyczy

200 zł

200 zł

C1+E, C+E, D1+E, D+E

nie dotyczy

245 zł

245 zł

pozwolenie na tramwaj

30 zł

125 zł

155 zł

Zdaniem ZZWP ustalone stawki nie pokrywają faktycznych kosztów, które, w zależności od ośrodka i typu egzaminu mogą być nawet kilkadziesiąt złotych wyższe. Zdaniem organizacji konieczne jest jak najszybsze podniesienie cen egzaminów na prawo jazdy i uaktualnienie wynagrodzeń pracowników WORD. przy tej okazji warto wspomnieć, że o podwyżki cen usług walczą także diagności. Z ich strony również padają argumenty o konieczności urealnienia stawek, ustalonych przed wieloma laty.

Przeczytaj także: poważne błędy w egzaminach na prawo jazdy.

Zobacz również:
REKLAMA