Finał Red-Bull X-Fighters

W sobotni wieczór (22 sierpnia) Nate Adams, na oczach 18 tysięcy fanów zgromadzonych w londyńskiej elektrowni Battersea, wygrał finałowe starcie Red Bull X-Fighters 2009. Broniący tytułu Mistrza Szwajcar Mat Rebeaud, po groźnie wyglądającym upadku na torze, stracił szanse na utrzymanie mistrzostwa i ostatecznie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej serii.

Dwunastu najlepszych na świecie zawodników freestyle motocross spotkało się w legendarnej londyńskiej elektrowni Battersea, by po raz ostatni w tym sezonie zmierzyć się w walce o tytuł Mistrza Red Bull X-Fighters 2009.

„To największe osiągnięcie w mojej karierze. Każdy, kto wygrywa serię Red Bull X-Fighters, zapisuje się na kartach historii FMX. Presja wygranej była ogromna. To wspaniałe uczucie wiedzieć, że jest się najlepszym zawodnikiem na świecie” powiedział 25-letni Nate Adams.

Zwycięzca ubiegłorocznej serii – Mat Rebeaud – podczas ćwierćfinałowego przejazdu zaliczył groźnie wyglądający upadek, który pozbawił go możliwości walki o utrzymanie tytułu Mistrza. W rezultacie Szwajcar miał wiele szczęścia, gdyż wyszedł z tego zaledwie z kilkoma szwami, siniakami i przebitą oponą.

Japończyk Eigo Sato, który w trakcie piątkowych kwalifikacji również zaliczył upadek, został rozgromiony w ćwierćfinale przez Robbiego Maddisona. W półfinałowym starciu Maddison przegrał z będącym w rewelacyjnej formie Adamsem. Amerykanina nie udało się pokonać nawet młodemu Leviemu Sherwoodowi. Mimo to, Nowozelandczyk po raz kolejny pokazał swój talent i zajmując drugie miejsce w Battersea udowodnił, że jest zawodnikiem, którego umiejętności mogą zagrozić dotychczasowym liderom freestyle motocrossu.

Tegoroczna seria Red Bull X-Fighters z pewnością należała do jednej z ciekawszych w historii FMX, a pierwszy podwójny backflip Camerona Sinclaira, wykonany podczas zawodów w Teksasie, na długo pozostanie w pamięci fanów dyscypliny.

200 tysięcy osób obejrzało na żywo pięć tegorocznych przystanków serii rozegranych  w Meksyku, Calgary, Forcie Worth, Madrycie i Londynie.

Wyniki londyńskiego przystanku: 1. Nate Adams (USA),
2. Levi Sherwood (NZL),
3. Dany Torres (ESP),
4. Robbie Maddison (AUS),
5. Jeremy Stenberg (USA),
6. Mat Rebeaud (SUI),
7. Eigo Sato (JPN),
8. Mike Mason (USA),
9. André Villa (NOR),
10. Thomas Pagés (FRA),
11. Adam Jones (USA),
12. Chris Birch (GBR)

Wyniki Światowej Serii Red Bull X-Fighters: 

1. Nate Adams (USA),
2. Robbie Maddison (AUS),
3. Eigo Sato (JPN),
4. Mat Rebeaud (SUI),
5. Dany Torres (ESP),
6. Levi Sherwood (NZL),
7. Jeremy Stenberg (USA),
8. Cameron Sinclair (AUS),
9. Thomas Pagès (FRA),
10. André Villa (NOR)

REKLAMA