Finał Skillz Up na Motoarenie w Toruniu

W sobotę 11 sierpnia około 5 tysięcy kibiców było świadkami jedynego w swoim rodzaju wydarzenia łączącego motosport i show. 30 zawodników z 4 państw reprezentujących różne dyscypliny sportów motorowych oraz zawodnicy na rowerach BMX i MTB dali spektakularny popis jazdy i lotów na nowoczesnej toruńskiej Motoarenie, która po raz pierwszy gościła tego typu format.

Mimo ogromnych kłopotów z pogodą podczas wymagającej produkcji, organizatorom udało się przygotować tor zbudowany z ponad 2.500 ton mieszanki gliny i piasku – to ilość odpowiadająca ponad 90 ciężarówkom. Maszyny budowlane JCB pracowały dzień i noc w walce z deszczem i  niekorzystną aurą jak na tą porę roku…

Finałowa runda serii Skillz Up rozpoczęła się od Pit Party  na parkingu przed Motoareną, gdzie pokazy stuntu dawali Jaco z INFMS Team oraz zawodnik otoMoto Team – Hubert Dylon „Raptowny”. Chłopaków wspierał Andi Mancin, driftując na przemian Nascarem oraz rajdówką Po tej rozgrzewce już w środku wypełniony atrakcjami program gwarantował ponad dwie godziny dobrego show. Wyścigi najmłodszych adeptów motocrossu w wieku 4-6 lat, pokazy na BMX’ach i MTB podczas których na specjalnie wybudowanej sekcji zawodnicy kręcili backflipy frontflipy i wiele innych ewolucji, do tego pokazy freestyle’u na quadach w wykonaniu Patryka Siekaja oraz Guillaume Faurie z Francji, wyścigi quad speedway, czy wreszcie wyścigi samochodu rajdowego z quadem i motocyklem żużlowym towarzyszyły konkurencjom głównym: Freestyle’owi na motocyklach, Rockstar Best Whip i otoMoto Speed’n Skillz.

W kwalifikacjach Skillz Up  wystartowało dziesięciu zawodników O sporym pechu może mówić Wladymir Jarygin, który bardzo dobrze zapowiadający się przejazd zakończył upadkiem. Mimo, iż nie wyglądało to groźnie, wyeliminował on Rosjanina z dalszej rywalizacji. Pozostała dziewiątka zacięcie walczyła o wejście do finału. Jedynym reprezentantem Polski w II rundzie był Artur Puzio. Polak dzielnie walczył z zagranicznymi rywalami, ale punktów wystarczyło jedynie na czwarte miejsce. Na podium natomiast stanęli dwaj Rosjanie: Nikolai Ivankov na trzecim, Michaił Jarygin na drugim, a Czech Frantisek Maca na pierwszym miejscu.

Konkurs Rockstar Best Whip wygrał Frantisek Maca, a w otoMoto Speed’n Skillz po zaciętym wyścigu finałowym triumfował Michaił Jarygin.

W międzyczasie sporo emocji wzbudziły wyścigi pomiędzy samochodem rajdowym, quadem oraz żużlowcem. Pierwszxy linie mety przejechał żużlowiec przed samochodem rajdowym i quadem.

Po konkursie głównym do bicia rekordu w ilości wykręconych mini Flipów stanęli Darek Kłopot i świeżo upieczony Mistrz Polski – Artur Puzio.  Artur wykonał aż dziewięć mini salt w tył pod rząd i można powiedzieć, że nieoficjalnie rekord został pobity.

Ponieważ runda w Toruniu była ostatnią z zaplanowanych na ten rok, właśnie na Motoarenie poznaliśmy nowego Mistrza Polski we Freestyle Motocrossie. W sezonie 2012 został nim Artur Puzio, któremu złoty medal wręczył zastępca Prezydenta Miasta Toruń - Zbigniew Fiderewicz. Wicemistrzem Polski został Marcin Łukaszczyk. Trzecie miejsce w generalce zajęli ex equo Michał Daciuk i Rafał Biały.

Finałowa runda Skillz Up 11.08.2012 Toruń wyniki

Skillz Up
1.Frantisek Maca 202,5 pkt
2.Michaił Jarygin 187,5 pkt
3.Nikolai Ivankov 174,5 pkt
4.Artur Puzio 170 pkt
5.Zdenek Fusek 156,5 pkt
6.Ales Liemann 152 pkt

Mistrzostwa Polski – wyniki 5 rundy
1.Artur Puzio 170 pkt
2.Marcin Łukaszczyk 115 pkt
3.Rafał Biały 100 pkt
4.Jan Kaszuba 68,5 pkt

Rockstar Best Whip
1.Frantisek Maca

otoMoto Speed’n Skillz
1.Michaił Jarygin
2.Frantisek Maca

KLASYFIKACJA GENERALNA MISTRZOSTW POLSKI FMX 2012 (po 5 rundach)
1.Artur Puzio 87 pkt
2.Marcin Łukaszczyk 54 pkt
3.Michał Daciuk, Rafał Biały 43 pkt
4.Piotr Potaczało 22 pkt


Zobacz również:
REKLAMA