Francja: motocykliści protestują przeciwko zakazowi jazdy między samochodami

We Francji rozgorzały gwałtowne protesty motocyklistów. Powodem jest niepomyślny dla kierowców jednośladów wynik eksperymentu dotyczącego jazdy między samochodami i idący za nim zakaz takiej jazdy.

protesty we Francji Twitter/AD14_26

Przypomnijmy – francuskie władze od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2021 r. prowadziły w Paryżu, Bordeaux, Marsylii i Lyonie eksperyment. Na tamtejszych drogach umożliwiono motocyklistom poruszanie się między pojazdami i współdzielenie z nimi pasów ruchu.

Warunkowa zgoda wydana została jednak pod kilkoma warunkami. Jazda między samochodami dozwolona była tylko w przypadku dużego natężenia powolnego ruchu (do 50 km/h), motocykliści mogli poruszać się tylko nieznacznie szybciej od samochodów i tylko między lewym skrajnym pasem a sąsiednim. Jazda między samochodami zabroniona była na drogach jednojezdniowych i w tunelach, zgoda nie dotyczyła trójkołowców i motocykli z wózkami bocznymi.

Niestety, jak się okazało, liczba wypadków z udziałem motocykli wzrosła na badanych drogach o 12%. Wprawdzie przyczyną aż 90% odnotowanych wypadków była nagła zmiana pasa ruchu przez kierowców samochodów, jednak władze zdecydowały się nie zmieniać prawa na korzyść motocyklistów. Co więcej, zapowiedziano znacznie bardziej rygorystyczne egzekwowanie zakazu jazdy między samochodami.

Przeczytaj także: eksperyment z jazdą między autami nie wypalił.

We Francji, podobnie jak w wielu innych krajach Europy, taka jazda jest zabroniona, jednak policja zwykle patrzy na nią przez palce. Teraz funkcjonariusze mają zwracać na takie zachowanie baczną uwagę, zaś motocykliści przyłapani na takim wykroczeniu zapłacą 130 euro grzywny i zarobią 3 punkty karne. W szczególnych przypadkach możliwe będzie także utrata prawa jazdy.

Zapowiedzi dotyczące zaostrzenia zasad ruchu drogowego wywołały gwałtowne protesty francuskich motocyklistów. Największa francuska organizacja zrzeszająca kierowców jednośladów – FFMC (Fédération Française des Motards en Colère – Francuska Federacja Wściekłych Motocyklistów) zorganizowała wielotysięczne demonstracje w wielu miastach.

Członkowie FFMC twierdzą, że karanie motocyklistów za błędy, które faktycznie popełniają kierowcy samochodów jest nieetyczne, niesprawiedliwe i pozbawione sensu. Zapowiadane są dalsze protesty.

Zobacz również:
Zdjęcia z przeglądu, obowiązkowa kalibracja urządzeń i podwójna opłata za spóźniony przegląd – takie zapisy znalazły się w projekcie zmian w Prawie o ruchu drogowym, dotyczącym obowiązkowych przeglądów technicznych.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA