Suzuki GSX-R 2022. Moc, wyposażenie kiedy dostępny

Mimo sukcesów w MotoGP, Suzuki wciąż jest nieobecne w rywalizacji w WSBK. Sytuacja to może jednak wkrótce ulec zmianie – Hamamatsu ma plan powrotu do World Superbike, a jego główną częścią będzie nowy GSX-R 1000.

Suzuki Motor Poland
  • Obecny w aktualnej ofercie GSX-R 1000 to ostatnie sztuki z puli Euro 4.
  • Motocykl, choć popularny i ceniony, mocno odstawał od konkurencji pod względem technologicznym.
  • Suzuki ma pracować nad nowym modelem, który ma stać się tajną bronią w WSBK.

Obecna generacja GSX-R 1000 ma już pięć lat, a trzeba pamiętać, że nie powstała całkiem od zera – zbudowano ją na bazie zmodyfikowanej poprzedniej wersji. Model dostępny jest jeszcze w ofercie polskiego importera, ale to już ostatnie sztuki z puli maszyn Euro 4, które wolno mu sprzedawać. Dostosowanie aktualnego modelu do normy Euro 5 nie jest przewidziane.

Czy oznacza to koniec europejskiej kariery jednego z najpopularniejszych superbike'ów? Niekoniecznie – pogłoski z okolic Hamamatsu mówią, że Suzuki ma ambitny plan powrotu do rywalizacji World Superbike. Przed laty producent był tam obecny, ale trudno mówić, by dobrze mu szło. Brak inwestycji w rozwój technologii spowodował, że zawodnicy startujący na maszynach Suzuki nie mieli szans z tymi, którzy dosiadali Kawasaki. W efekcie – Suzuki wycofało się z WSBK, a Zieloni stali się tam hegemonem.

Suzuki miałoby zaprezentować nową odsłonę GSX-R 1000 na jesieni tego roku, jako model roku 2022. Motocykl prawdopodobnie pojawi się w dwóch wersjach – standardowej "R", z wyższą specyfikacją. Nowy model będzie oczywiście spełniać wymogi normy Euro 5, choć podobno w tej chwili zapewnienie odpowiedniej mocy przy zachowaniu wymogów tej normy jest dla Suzuki największym wyzwaniem.

A pisząc o "odpowiedniej" mocy, mam na myśli około 200 KM, zdaniem japońskich i amerykańskich dziennikarzy Hamamatsu walczy, by moc nowego GSX-R-a przekroczyła tę magiczną barierę i to bez marketingowych zabiegów – ot tak, po prostu na hamowni. W nowym motocyklu spodziewamy się także bogatego pakietu elektroniki SIRS (Suzuki Intelligent Ride System), na który składać się będą kontrola trakcji, tryby jazdy, system hamowania silnikiem, dwukierunkowy quickshifter, system zapobiegający unoszeniu przedniego koła, kontrola startu i kilka innych.

Kiedy zobaczymy nową wersję Suzuki GSX-R1000? Najprawdopodobniej jesienią tego roku – albo przy okazji jednej z imprez targowych, albo podczas premiery online.

Przeczytaj także: raport z jazdy - Suzuki GSX-R 1000

Zobacz również:
REKLAMA