Genialny koncept Zongshen RA9 otrzyma V-twina Aprilii. Chińczycy potwierdzają

Cyclone RA9, genialny koncept zaprezentowany w ubiegłym roku przez Zongshena otrzyma silnik V-twin pochodzący od Aprilii. Ta sama jednostka pracowała w modelach Shiver i Dorsoduro.

Zongshen RA9 Zongshen

Trudno uznać Zongshena za jakąś prestiżową markę – w Polsce może kojarzyć się z dychawicznym motocyklem ADV250, który w Polsce sprzedawany pod marką Romet. Prawda jest jednak taka, że producent eksportował ten jednoślad do kilkudziesięciu krajów, w tym do USA i na Białoruś. W tym ostatnim kraju, podobnie jak w Chinach, sprzęt wykorzystywany był przez służby.

Co bardziej zorientowanym w zagadnieniach rynku motocyklowego Zongshen może kojarzyć się z… marką Norton. W 2017 roku, długo przed gigantyczną aferą związaną z defraudacją pieniędzy, Stuart Garner sprzedał Chińczykom licencję na model Norton Atlas. Nie wszyscy wiedzą, że Zongshen jest również partnerem grupy Piaggio – to właśnie z chińskich fabryk pochodzi kilka maszyn spod znaku Aprilii.

Zongshen RA9Zongshen

Trudno się więc dziwić, że Zongshen ma apetyt na więcej. Koncepcyjny model RA9 był właśnie próbą pokazania światu, że chińska firma o dziwnej nazwie ma potencjał na dużego rynkowego gracza na Starym Kontynencie. Śmiały design kryje wiele rozwiązań z Aprilii, w tym ramę i silnik pochodzące z modelu Shiver. Podczas prezentacji RA9 miał status konceptu, więc producent mógł obiecać cokolwiek, teraz jednak nadeszły oficjalne informacje – w wersji produkcyjnej motocykl będzie napędzany zmodyfikowanym V-twinem z Shivera 900.

Silnik o pojemności 987 cm3 osiąga 112 KM przy 9500 obr/min, wartość maksymalnego momentu obrotowego to 98 Nm przy 7500 obr/min. Z europy wycofano tę jednostkę ze względu na niespełnienie normy Euro5. Chińczycy zadbają, by została ona przystosowana do europejskich standardów. Pod marką Zongshen motocykl trafi na rynki azjatyckie. Jest wielce prawdopodobne, że Piaggio zdecyduje się pokazać ten sprzęt w Europie jako pierwszy model reaktywowanej marki Gilera.

Przeczytaj także: Zongshen RA9 - czy tak będzie wyglądać nowa Gilera?

Zobacz również:
REKLAMA