Gigantyczna wtopa Peugeota. Producent zapłaci 1,5 mln euro kary i wycofa popularny model

Decyzją sądu skutery Peugeot Metropolis muszą zostać wycofane z rynków Francji i Włoch. Indyjski producent, do którego należy francuska marka, naruszył prawa patentowe Piaggio.

  • Piaggio od zawsze dba o własne interesy, ale dotąd skupiało się na chińskich podróbach.
  • Tym razem dostało się Peugeotowi i modelowi Metropolis.
  • Peugeot, który jest w rękach indyjskiej Mahindry, musi zapłacić gigantyczną karę.

REKLAMA

REKLAMA

Poszło o wykorzystanie technologii opatentowanej przez Piaggio w 2006 roku. Włoski producent zaprezentował wówczas swój przełomowy trójkołowy model MP3. Choć skuter początkowo został przyjęty z rezerwą, w krótkim czasie zdobył szerokie grono zwolenników i przekonał do siebie nawet tych, którzy dotąd nie myśleli o przesiadce na jednoślad.

Piaggio opatentowało rzecz jasna wiele rozwiązań zastosowanych w modelu MP3, w tym charakterystyczne zawieszenie przednie, umożliwiające pojazdowi pochylanie się w zakrętach tak, jak dzieje się to w zwykłym dwukołowym jednośladzie. Z czasem trójkołowym układem kół zaczęli interesować się także inni producenci, na przykład Yamaha (model Tricity) i właśnie Peugeot (model Metropolis).

Specjaliści Piaggio doszukali się u tego drugiego producenta zbyt wielu podobieństw konstrukcyjnych do modelu MP3, co uznano za naruszenie praw patentowych. Włoski producent skierował sprawę do sądów w Paryżu i Mediolanie, a te, kilka dni temu, wydały wyroki w tej sprawie. Sędziowie uznali, że Peugeot Motocycles, należące obecnie do indyjskiej korporacji Mahindra, w swoim skuterze Metropolis naruszył patent Piaggio w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych dotyczących przedniego zawieszenia kół, umożliwiającego trójkołowcowi pochylanie się na boki.

Peugeot Metropolis 400Fot. Jacek Hanusz

Paryski sąd wymierzył firmie Peugeot Motocycles karę w wysokości 1,5 mln euro. Zabronił także produkowania, promowania, wprowadzania do obrotu, importowania, eksportowania, używania i posiadania na terenie Francji jakiegokolwiek skutera trójkołowego wykorzystującego technologię opatentowaną przez Grupę Piaggio.

Podobny wyrok zapadł także przed sądem w Mediolanie. Peugeot Motocycles została zobowiązana tam do wycofania z obrotu wszystkich modeli Metropolis znajdujących się na terytorium Włoch w terminie 30 dni. Po jego upływie producent będzie musiał zapłacić karę 6 tys. euro za każdy sprzedany pojazd.

Wyrok francuskiego i włoskiego sądu stanowi ważny precedens. Dotychczas działania Piaggio koncentrowały się głównie na ujawnianiu chińskich kopii skuterów Vespa. Teraz Włosi przeszli do ofensywy skierowanej także przeciwko uznanym graczom rynkowym. W niedalekiej przyszłości może się to okazać kluczem do przetrwania na coraz bardziej wymagającym rynku jednośladów.

Przeczytaj także: Peugeot Metropolis - test.

zobacz galerię

Zobacz również:
Spalone w styczniu Top Mountain Motorcycle Museum na przełęczy Timmelsjoch otworzy się już w listopadzie. Nowy obiekt będzie niemal dwukrotnie większy niż poprzedni.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA