Hiszpania: motocykliści przeciwni obowiązkowym poduszkom powietrznym

Kamizelki i kurtki z poduszkami powietrznymi nie powinny być obowiązkowe – twierdzą hiszpańscy bikerzy. Szef tamtejszego stowarzyszenia motocyklistów ostrzega, że podobne regulacje mogą pojawić się także w innych krajach Europy.

airbag motocyklowy Alpinestars
  • Hiszpańskie władze rozważają wprowadzenie obowiązkowych kamizelek i kurtek z airbagami dla motocyklistów.
  • AMM, organizacja motocyklowa, przeprowadziła ankietę - większość motocyklistów jest przeciwna.
  • Szef AMM ostrzega, że jeśli w Hiszpanii airbagi staną się obowiązkowe, przepis taki może zostać wprowadzony także w innych krajach Europy.

REKLAMA

REKLAMA

Plany wprowadzenia obowiązku używania motocyklowych airbagów zdradziła niedawno hiszpańska Dyrekcja Generalna ds. Ruchu Drogowego. Pomysł wywołał żywe reakcje wśród motocyklistów, dlatego jedna z największych hiszpańskich organizacji zrzeszających kierowców jednośladów – Asociación Mutua Motera (AMM) zdecydowała się przeprowadzić ankietę, której celem było poznanie opinii na temat tego obowiązku.

W ankiecie wzięło udział 2547 motocyklistów, a zdecydowana większość ankietowanych – 65,5 procent – było przeciwnych obowiązkowi używania kamizelek lub kurtek z poduszką powietrzną. 29,05 procent respondentów stwierdziło, że poduszki takie powinny być obowiązkowe. 5,46 procent nie miało zdania. Co ciekawe, 21,08 procent ankietowanych, czyli większość zwolenników proponowanego rozwiązania uważa, że airbagi powinny być obowiązkowe w każdych warunkach – zarówno w mieście, jak i poza nim.

AMM przyjrzała się także komentarzom, zamieszczanym przez motocyklistów w mediach społecznościowych – pod artykułami, na grupach i w dyskusjach. Wyniki tej analizy pokazują, że ogromna część komentujących popiera używanie kamizelki lub kurtki z airbagiem, ale są przeciwni uczynieniu z tego zalecenia obowiązku. Powodem jest wysoka cena takich kamizelek i kurtek.

Komentujący zwracali także uwagę, że hiszpański rząd, ​​przed nałożeniem kolejnych obowiązków na motocyklistów, powinien najpierw zadbać o odpowiedni poziom infrastruktury drogowej oraz wypełnić wcześniejsze obietnice, takie jak na przykład legalizacja interkomów.

Juan Manuel Reyes, prezes Asociación Mutua Motera, twierdzi, że pomysł hiszpańskiego rządu może okazać się problemem dla motocyklistów w całej Europie. – Kiedy jeden kraj ustanawia przepisy dotyczące motocyklistów, inne kraje chcą od razu robić to samo. Tak było z rękawicami – kiedy stały się one obowiązkowe we Francji, rząd hiszpański chciał natychmiast wprowadzić podobny obowiązek u nas.

Zdaniem Reyesa wprowadzenie obowiązku używania airbagów w Hiszpanii może skutkować wprowadzeniem podobnych przepisów także w innych krajach.

AMM ma w planach spotkanie z hiszpańską Dyrekcją Generalną ds. Ruchu Drogowego. W planach jest omówienie kwestii obowiązkowych rękawic oraz sprawa ankiety dotyczącej obowiązkowych poduszek powietrznych.

Przeczytaj także: przegląd motocyklowych airbagów

Zobacz również:
Sama informacja z fotoradaru nie wystarczy, by odebrać kierowcy prawo jazdy za przekroczenie prędkości – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Choć wyrok można uznać za przełomowy, w Polsce niestety nie działa prawo precedensu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA