Hiszpania: władze ugięły się przed protestem motocyklistów. Kłopotliwego obowiązku nie będzie

Obowiązkowe kamizelki i kurtki z poduszkami powietrznymi nie zostaną wprowadzone. Wobec zmasowanego oporu hiszpańskich motocyklistów, tamtejsze władze nie zdecydowały się uchwalić przepisu dotyczącego tej kwestii.

Alpinestars Tech-Air 5 Alpinestars
Nowa poduszka powietrzna Alpinestars Tech-Air 5 ma pasować pod każdą kurtkę motocyklową.
  • Hiszpańskie władze chciały, żeby motocykliści byli bezpieczni, ale żeby to oni sami ponieśli tego bezpieczeństwa koszt. 
  • Motocykliści nie bardzo chcieli się na to zgodzić i ostro protestowali.
  • Finalnie władze wycofały się z pomysłu wprowadzenia obowiązkowych airbagów.

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł wprowadzenia obowiązku używania motocyklowej poduszki powietrznej pojawił się się w Hiszpanii niedawno. Tamtejsza Dyrekcja Generalna ds. Ruchu Drogowego zamierzała w ten sposób zrealizować jeden z celów programu zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów. Pomysł narzucenia obowiązku używania drogiego i kłopotliwego rozwiązania nie spodobał się jednak samym bikerom, którzy zareagowali na niego bardzo gwałtownie. Jedna z największych hiszpańskich organizacji zrzeszających kierowców jednośladów – Asociación Mutua Motera (AMM) przygotowała ankietę, której celem miało być poznanie opinii dotyczących kwestii obowiązku używania airbagu.

Wyniki ankiety nie były zaskoczeniem – przeciwnych temu rozwiązaniu było aż 65,5 procent spośród 2547 respondentów. Zwolenników obowiązku używaniu poduszki powietrznej było 29,05 procent, zaś 5,46 procent nie miało zdania. Zdaniem AMM, które przyjrzało się także komentarzom zamieszczanym przez motocyklistów w mediach społecznościowych, większość z nich popiera używanie kamizelki lub kurtki z airbagiem, ale na zasadach dobrowolności. Jako podstawowy argument przeciwko wprowadzeniu obowiązku, wskazywano wysoką cenę kurtek i kamizelek z airbagiem.

W komentarzach przywoływanych przez AMM bardzo często pojawiała się także sugestia, że hiszpańskie władze powinny działania związane z bezpieczeństwem motocyklistów rozpocząć od zapewnienia odpowiedniego poziomu infrastruktury drogowej.

Po spotkaniu AMM z Dyrekcją Generalną ds. Ruchu Drogowego władze postanowiły wycofać się z planów wprowadzenia obowiązkowych airbagów. Program redukcji liczby ofiar wypadków ma być realizowany w oparciu o inne wytyczne.

Przeczytaj także: Alpienstars Tech Air 5 - kamizelka powietrzna

Zobacz również:
Parking pod czujnym okiem policji to bezpieczne miejsce? Okazuje się, że nie bardzo – z parkingu depozytowego stołecznej policji zniknęły dwa motocykle. Nikt nie wie jak do tego doszło.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA