Honda CRF 850 L Transalp 2021. Czy jest szansa, że zobaczymy ją w tym roku?

Za sprawą ciekawej wizualizacji, przygotowanej przez włoski magazyn InMoto, dyskusja na temat możliwego następcy Hondy Transalp rozgorzała na nowo. Podsumowujemy dotychczasowe informacje na temat tego motocykla.

Nowy Transalp, czy, jak sugerowali dwa lata temu japońscy dziennikarze CRF 850 L lub "mała Afryka", to przede wszystkim tylko idea, coś nieco więcej niż plotka. Honda nie odniosła się do żadnych doniesień medialnych, sugerujących możliwość wprowadzenia takiej maszyny do oferty. Pierwsze informacje na temat możliwego wskrzeszenia Transalpa pojawiły się wiosną 2019 roku w japońskim magazynie Young Machine.

honda transalp 2021Young Machine

Fakt, że to właśnie to medium jako pierwsze puściło informację w świat, okazał się na tyle wiarygodny, że została ona powielona niemal w każdym branżowym tytule na świecie. Dlaczego? Young Machine uważany jest za jedno z najlepiej poinformowanych mediów na świecie. Ich wczesne wizualizacje bardzo często okazywały się niemal identyczne z motocyklami fabrycznymi, które premierę miały dwa lata później. Było tak chociażby z Yamahą Tenere 700 czy Tracerem 900.

W założeniu Hondy, następcą modelu Transalp miał w 2012 roku stać się NC 700 X. Trendem było wówczas odchodzenie od dzielności terenowej na rzecz czegoś, co w branży samochodowej określa się jako SUV – motocykle miały tylko przypominać coś, czym można wjechać w teren. Operacja się udała, NC 700 X okazała się sukcesem. Po latach stało się jednak jasne, że Hondzie brakuje czegoś, co mogłoby być tańszą wersją CRF 1100 Africa Twin.

transalp 2021Motorrad Forum

REKLAMA

REKLAMA

Tutaj właśnie pojawiło się pole do spekulacji – wydawało się, że Honda wykorzysta sposobność, by pokazać taki motocykl. Tym bardziej, że Yamaha przez ponad rok trąbiła o nadchodzącej następczyni modelu XT 660 Z Tenere. Było sporo czasu na choćby zaadaptowanie kolejnej generacji NC – NC 750 X do reprezentowania klasy adventure.

Nic takiego się jednak jak dotąd nie stało. Yamaha pozamiatała rynek modelem Tenere 700, KTM dorzuciło swoje 790 Adventure, nawet Suzuki obstawia technologiczne tyły V-Stromem 650 XT. A u Hondy cisza.

Przeczytaj również: używana Honda Transalp 

A szkoda, bo oparcie nowego Transalpa na konstrukcji NC 750 mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę. Technologicznie NC 750 X to bardzo udany motocykl, cieszący się opinią bezawaryjnego, choć też nudnego. W obecnej, szosowej wersji jest niesamowicie praktyczny ze względu na schowek w miejscu zbiornika paliwa. Dla potrzeb klasy adventure trzeba by zwiększyć mu zbiornik paliwa, na przykład przenosząc go spod kanapy w tradycyjne miejsce, dać większy skok zawieszenia i większe koło z przodu oraz stanowczo zwiększyć moc silnika. 55 km w NC 750 X wystarcza w mieście, ale na dalsze podróże to trochę zbyt mało.

W sieci co pewien czas pojawiają się kolejne wizualizacje komputerowe inspirowane rozmaitymi ideami – na przykład dakarówką Hondy. Ostatnie światło na potencjalnego następcę Trampka rzucił w ubiegłym roku portal motorcyclenews.com.

honda transalp 2021InMoto

REKLAMA

Powołując się na tajemnicze źródła w Hondzie, dziennikarze sugerowali, że nowy Transalp mógłby stylistycznie nawiązywać do modelu Africa Twin. Zgodnie z nową nomenklaturą, otrzymałby symbol CRF 850 L. Do napędu posłużyłby dwucylindrowy silnik rzędowy o pojemności około 850 cm3 i mocy około 75 KM. Szprychowe koła miałyby mieć średnicę 21 cali z przodu i 17 cali z tyłu. Sugerowano także, że, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Afryki Twin, do oferty trafiłyby dwie wersje – standardowa i Adventure Sports.

Pytanie najważniejsze – czy nowy Transalp ma szansę trafić do oferty Hondy? Z pewnością producent może liczyć na zainteresowanie potencjalnych klientów – potrzeby dotyczące takiego motocykla potwierdziła i Yamaha Tenere 700 i KTM 790 Adventure. Czy jednak to wystarczy Hondzie by ten sprzęt mógł się pojawić? Chcemy wierzyć, że tak.

zobacz galerię

Zobacz również:
Wizualizacje przygotowane dla Kawasaki przez włoski instytut designu sugerują, że Akashi pracuje nad następcą Versysa 650. Nie będzie to jednak obecny model w nowym dresie, a coś zupełnie nowego – bliższego Tenerze 700.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA