Honda CRF 850 L Transalp 2021. Nowe informacje w sprawie małej Afryki Twin

Mała Afryka, czyli nowy Transalp jest już podobno gotowy do premiery, ale ta została wstrzymana ze względu na stan pandemii – twierdzą dziennikarze japońskiego magazynu Young Machine.

Honda XL 700 V Transalp Motor Presse Polska
  • Nowy Transalp to mocno oczekiwany model, który mógłby być konkurencją dla Yamahy Tenere 700.
  • Pogłoski o tym modelu pojawiają się już od 2019 roku.
  • Podobno motocykl jest gotowy, ale na przeszkodzie w jego ujawnieniu stanęła pandemia.

REKLAMA

REKLAMA

Motocykl nazywany nowym Transalpem lub mała Afryką Twin będzie stadium pośrednim między miejskim NC 750 X a wyprawową CRF 1100 L Africa Twin. Rosnąca popularność segmentu adventure skłania coraz większa liczbę producentów do rozszerzania swoich ofert o właśnie takie motocykle. Honda już lata temu oferowała dwa modele tej klasy – mniejszego Transalpa XLV 750 i większą Africę Twin XRV 850. Dziś w ofercie jest w zasadzie tylko CRF 1100 L, bo NC 750 X trudno uznać pełnoprawne adventure.

Mały i duży motocykl tej klasy mają w swojej ofercie Suzuki, Triumph i KTM, do niedawna miała także Yamaha. Hondzie wyraźnie brakuje motocykla, który mógłby nawiązać walkę z Tenerą 700, Tigerem 900 i KTM 890 oraz, przede wszystkim odebrać tym firmom klientów. Wydawało się, że kiedy Yamaha przez ponad rok ogłaszała nadejście małej Tenery, Honda wykorzysta ten czas na przygotowanie kolejnej edycji Transalpa.

Niestety – jedyne co pojawiło się dotąd w temacie Transalpa to pogłoski. Najnowsza, przekazana przez dziennikarzy Young Machine mówi, że motocykl jest już praktycznie gotowy. Jego prezentacja została jednak przesunięta ze względu na covidowe obostrzenia. W jaki sposób mogło to zagrozić planom Hondy, skoro inni producenci nie mieli problemów z prezentacjami? Tego nie wiemy.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie oparcie nowego Transalpa na konstrukcji NC 750 X. Po przeniesieniu zbiornika paliwa w miejsce schowka i powiększeniu go oraz po wstawieniu silnika o pojemności około 850 cm3 i mocy mniej więcej 75 KM, byłby z tego całkiem fajny enduro turystyk.

Stylistycznie nowy Transalp będzie zapewne nawiązywał do modelu Africa Twin – z przodu znalazłoby się 19-calowe koło (być może nawet 21-calowe), z tyłu 17-calowe. Dziennikarze Young Machine sugerowali, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku Afryki Twin, producent zaprezentowałby dwie wersje – standardową i Adventure Sports. Producent w tym roku zastrzegł w USA nazwę Transalp, więc jest nadzieja, że długo oczekiwany motocykl ujrzy wreszcie światło dzienne.

Przeczytaj także: Honda zastrzega nazwę Transalp

Zobacz również:
REKLAMA