Honda NC 750 X - nowe wcielenie

Uniwersalna Honda NC 750 X w sezonie 2021 będzie mieć silnik o większej mocy, nową ramę, bardziej rozbudowaną elektronikę, nowe owiewki i światła oraz mniejszą masę.

Honda trafiła w dobry moment, kiedy w 2012 roku wypuściła serię NC 700. W jej skład weszły naked - czyli model S, stylizowany na turystyczne enduro model X oraz skuterowo-motocyklowa hybryda - Integra.

Dwa lata później na rynku pojawiły się modele 750 napędzane silnikiem o pojemności skokowej zwiększonej o 75 cm3 (do  745 cm3). W 2016 roku zmieniono kokpit na ładniejszy, ulepszono przekładnię DCT oraz zastosowano ledowe światła. A w roku 2018 model NC 750 X wzbogacił się o kontrolę trakcji (Honda Selectable Torque Control). Do sprzedaży trafiła również wersja z mocą zdławioną do 35 kW, na prawo jazdy kategorii A2.

Uniwersalny charakter, duża przydatność na co dzień, wygodna pozycja, łagodne reakcje silnika i niskie spalanie sprawiły, że modele z serii NC 750 cieszą się dużą popularnością w całej Europie.

Honda NC 750 X (2021): najważniejsze zmiany:

 • większa o 4 KM moc silnika
 • o 650/min wyższe obroty maksymalne
 • zmienione przełożenia w skrzyni biegów
 • elektronicznie sterowana przepustnica Throttle-By-Wire
 • 4 tryby jazdy (Rain, Standard, Sport i User)
 • ulepszona kontrola trakcji HSTC
 • niższa o 6 kg masa
 • nowa rama
 • nowe owiewki
 • większy przedni schowek
 • mniejsza o 30 mm wysokość kanapy
 • nowa szyba
 • światła LED
 • nowy wyświetlacz LCD w kokpicie

Zobacz również inne nowości 2021

Nowość 2021: Honda NC 750 XHonda

REKLAMA

Nowość 2021 - Honda NC 750 X: szczegółowe informacje

Jednak kto się nie rozwija, ten się cofa. Japończycy z Hondy doskonale sobie z tego zdają sprawę, dlatego na sezon 2021 gruntownie odświeżono model NC 750 X, przy czym nadal jest on dostępny z dwusprzęgłową przekładnią DCT.

Nowość 2021: Honda NC 750 XHonda

O 4 KM zwiększono moc maksymalną silnika, rzędowy twin NC 750 X osiąga teraz 59 KM przy 6750 obr/min oraz moment obrotowy 69 Nm przy 4750/min. 

Odcięcie zapłonu następuje teraz przy 7000 obr/min, czyli o 600/min wyżej. 8-zaworowa jednostka z rozrządem SOHC spełnia wymagania normy Euro5. Zmiany w rozrządzie i poprawa wydajności układu ssącego i wydechowego pozwoliły obniżyć masę silnika.

Z kolei krótsze przełożenia pierwszego, drugiego i trzeciego biegu pozwalają na bardziej dynamiczne reakcje na otwarcie przepustnicy. To się przyda, bo silnik NC nigdy do wyrywnych nie należał. Dla fanów ostrzejszych redukcji zastosowano sprzęgło antyhoppingowe, które dodatkowo o 20% zmniejsza siłę potrzebną do wciśnięcia klamki.

Honda twierdzi, że średnie spalanie NC 750 X będzie wynosić 3,5 l/100 km. Czyli jeden z największych atutów NC 750 został utrzymany.

Elektroniczna przepustnica (Throttle-By-Wire) umożliwiła wprowadzenie czterech różnych trybów jazdy: Rain, Standard, Sport oraz konfigurowalny indywidualnie tryb użytkownika User.

 1. Tryb Rain zapewnia łagodne reakcje silnika i delikatne hamowanie, do tego dochodzi wysoka czułosć kontroli trakcji HSTC i przekładnia DTC działająca w trybie 1.
 2. Tryb Standard oferuje zrównoważony poziom jeśli chodzi o moc i reakcje silnika, podobnie jest z hamowaniem silnikiem i w działaniem kontroli trakcji. Przekładnia DTC zmienia biegi w trybie 2.
 3. Tryb Sport oznacza najbardziej bezpośrednie reakcje silnika, mocne hamowanie silnikiem i późno wkraczającą do akcji kontrolę trakcji. Przekładnia DTC działa w trybie 4.
 4. Tryb User pozwala na indywidualny wybór poszczególnych opcji niskiej/średniej/wysokiej mocy silnika i hamowania silnikiem oraz czułości kontroli trakcji (niska/średnia/wysoka), a także możliwość całkowitego wyłączenia tego systemu.

Mało tego również kontrola trakcji jest regulowana (3 tryby) plus możliwość całkowitego wyłączenia:

 • Poziom 1 oznacza minimalną interwencję, co jest przydatne na luźnych nawierzchniach (szutry, piasek). Na tym poziomie obniżono czułość w stosunku do poprzedniej wersji systemu.
 • Poziom 2 jest ustawieniem domyślnym i zapewnia wzbudzającą zaufanie przyczepność tylnego koła w typowych warunkach jazdy.
 • Poziom 3 zapewnia maksymalne zapobieganie poślizgom, co przyda się szczególnie początkującym w czasie jazdy w deszczu oraz na śliskich nawierzchniach.

Nowy jest również kształt owiewek oraz szyba, która ma zapewnić lepszą ochronę. Co ważne do 23 litrów zwiększono pojemność schowka umieszczonego w atrapie zbiornika paliwa. Wg zapewnień Hondy zmieści się tam nawet kask z daszkiem typu adventure. Ciekawą opcją jest możliwość dołożenia gniazda USB-C.   

Zobacz również: nowość 2021 - Ducati Multistrada V4

Zastosowanie nowej ramy z cieńszych rur stalowych umożliwiło obniżenie masy o 1,2 kg. Geometria pozostała bez zmian. Wysokość kanapy obniżono o 30 mm w porównaniu do poprzednika. Teraz mieści się ona na wysokości 800 mm. Żeby to uzyskać zmniejszono skoki obu zawieszeń do 120 mm. Wcześniej skok widelca wynosił 153,5 mm, a amortyzatora 150 mm.

Honda NC 750 X z paliwem waży teraz 214 kg (zamiast 220 kg), a w wersji z automatycznym sprzęgłem DCT - 224 kg.

Nowość 2021: Honda NC 750 XHonda

zobacz galerię

Zobacz również:
Jeśli jesteś fanem MotoGP, z pewnością pamiętasz unikalną Hondę RC 213 V-S, czyli drogową wersję maszyny MotoGP. Oferowano ją w roku 2015 za niebotyczną sumę. Jeden taki motocykl jest dostępny z zerowym przebiegiem u brytyjskiego dealera.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA