Honda NT1100 już pewna? Producent składa dokumenty homologacyjne

Honda złożyła dokumenty homologacyjne dotyczące nowego motocykla turystycznego. W papierach pojawia się nazwa, której plotki krążyły już od zeszłego roku – NT 1100.

Honda CB1300X Autoby
  • NT to określenie używane przez Hondę na przełomie lat 80. i 90. w odniesieniu do motocykli turystycznych.
  • Protoplastą NT 1100 był zaprezentowany w 2019 roku w Mediolanie prototyp CB4X.
  • NT 1100 zbudowany będzie w oparciu o technologię modelu CRF 1100 L Africa Twin. 

NT to dawne oznaczenie motocykli turystycznych Hondy. Po raz pierwszy pojawiło się w 1988 roku jako określenie modelu NT650V, po raz ostatni te dwie litery towarzyszyły modelowi Deauville. To wyraźna wskazówka w którą stronę producent zamierza pójść z modelem NT 1100. Będzie to też jednocześnie powrót do segmentu sportowych turystyków, ostatnio reprezentowanego przez rodzinę VFR, wyeliminowaną z rynku przez bezlitosną normę euro 5.

Pierwszą jaskółką zwiastującą nadejście NT 1100 był koncept CB4X, zaprezentowany podczas targów EICMA w 2019 roku. Motocykl przedstawiano wówczas jako jednoślad łączący kilka funkcji – był trochę turystykiem, trochę sportem, a trochę sprzętem adventure. Świeży design zdobył wówczas uznanie dziennikarzy i gości, a designerzy z całego świata zaczęli prace nad wizualizacjami prawdopodobnych wersji produkcyjnych.

honda cb1100xAotoby

Jedną z najbardziej przekonujących pokazał japoński magazyn Autoby. Ich render opierał się na założeniu, że nowy motocykl będzie zbudowany w oparciu o istniejący model CRF 1100 L Africa Twin. Konfiguracja silnika zapewne się nie zmieni, modyfikacji może ulec zawieszenie – spodziewamy się krótszego skoku i twardości typowej dla maszyn sportowo-turystycznych.

Na początku roku do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wpłynęła aplikacja Hondy zastrzegająca prawo do używania nazwy NT 1100 w odniesieniu do motocykli, części i akcesoriów motocyklowych. Teraz producent wykonał kolejny krok – zwrócił się o wydanie homologacji dla motocykla. Może to oznaczać, choć nie musi, że prace nad sportowo-turystyczną wersją Afryki Twin są już zakończone, a motocykl gotowy do produkcji.

Honda CB1300XAutoby

NT 100 będzie najprawdopodobniej dysponował mocą i osiągami modelu CRF 1100 L, co oznacza 101 KM z 1084 cm3. Na pokładzie znajdą się stosowane aktualnie przez Hondę technologie, czyli automatyczna dwusprzęgłowa przekładnia DCT, system sterujący momentem obrotowym silnika HSTC, wheelie control, tryby jazdy, a w opcji elektronicznie sterowane zawieszenie Showa.

Przeczytaj także: Honda CB4X - wiele maszyn w jednym motocyklu. 

Zobacz również:
REKLAMA