Honda: Project 2&4

Czy można połączyć najlepsze cechy motocykla i samochodu? Honda twierdzi, że tego dokonała. Dowodem jest Project 2&4.

Honda
„HONDA PROJECT 2&4”, czyli pojazd napędzany silnikiem z motocykla RC213V debiutuje na salonie samochodowzm we Frankfurcie.

Zaczyna się nieźle - do napędu służy V4 opracowana z myślą o wyścigowym motocyklu MotoGP. Tutaj specjalnie ją zmodyfikowano pod kątem eksploatacji na publicznych drogach. Ma 999 cm3 pojemności, rozwija moc 215 KM przy 13 000 obr./min. i moment obrotowy 118 Nm przy 10 500 obr./min. Co nieźle odzwierciedla hasło „The Power of Dreams” (potęga marzeń). Za przeniesienie napędu odpowiada sześciobiegowa skrzynia DCT. W nawiązaniu do dziedzictwa wyścigowego Hondy, design nadwozia i umiejscowienie silnika inspirowane są legendarnym modelem RA272 z 1965 roku. Prosta i kompaktowa struktura ukazuje ramę główną oraz poszczególne podzespoły auta w sposób typowy dla motocykli. Pojazd ma 3040 mm długości, 1820 mm szerokości i 995 mm wysokości, a jego masa własna wynosi zaledwie 405 kg, co w połączeniu z centralnie umieszczonym silnikiem i obniżonym środkiem ciężkości zapewnia doskonałą zwrotność.

Wrażenia z jazdy są potęgowane przez specjalną konstrukcję fotela kierowcy, zawieszonego tuż ponad drogą. Projekt „pływającego” fotela przenosi kierowcę w samo centrum akcji dając efekt jazdy motocyklem o sportowych osiągach, którego silnik kręci aż do 14 000 obr./min.

Najnowszy projekt utożsamia zasadę „kreatywnego rzemiosła” Hondy i potwierdza pozycję japońskiej firmy, jako największego na świecie producenta silników. Każdego roku Honda dostarcza 28 milionom ludzi na całym świecie jednostki napędowe przeznaczone dla pojazdów dwu- i czterokołowych, maszyn i urządzeń oraz jednostek pływających i latających.

W zorganizowanym przez Hondę globalnym konkursie dla zespołów designerskich wzięło udział 80 projektantów i twórców.

Honda Project 2&4 to efekt wyzwań, które postawiono przed bardzo zróżnicowanymi projektantami. Pojazd stworzony wspólnie przez centrum ds. designu motocykli Hondy na Alasce oraz centrum ds. designu samochodów Hondy w Wako w Japonii, oferuje porywające wrażenia z jazdy, łącząc zalety jazdy motocyklem z charakterystyką prowadzenia samochodu osobowego. To nie tylko odzwierciedlenie kreatywności designerów Hondy, ale również wyzwanie względem pojazdów w przyszłości.

Zobacz również:
REKLAMA