Honda XL 750L Transalp. Całkiem nowy silnik i premiera być może już w 2022 roku!

Nowy Transalp, mimo silnika o zbliżonej pojemności, nie będzie oparty na konstrukcji NC 750. Pod tym względem będzie mu bliżej do CRF 1100 L Africa Twin.

honda transalp Honda
  • 755 cm3 - taką pojemność będzie mieć silnik nowego Transalpa.
  • Będzie to całkiem nowa konstrukcja, niezwiązana z modelem NC 750X.
  • W planach, oprócz Trampka, jest także nowy Hornet.

Wiadomo już, że nowy Transalp jest w drodze. Na początku roku Honda wystąpiła o zastrzeżenie znaku towarowego „Transalp” w odniesieniu do motocykli i akcesoriów. Można by się zastanawiać po co, skoro japoński producent jest już w posiadaniu praw do tej nazwy. Faktycznie tak, ale dziś prawa te dotyczą wyłącznie Europy, w pozostałych krajach, których dotyczy wniosek, czyli na przykład Tajlandii, Brazylii, Chin, Rosji, czy Turcji znak Transalp nie był dotąd chroniony.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom japońskich dziennikarzy, nowy Transalp nie otrzyma silnika o pojemności 850 cm3, a najprawdopodobniej 755 cm3. Nie będzie to jednak 55-konna jednostka napędowa znana z modelu NC 750X, a całkiem nowy silnik dwucylindrowy o mocy około 80 KM. Będzie to zatem bezpośredni konkurent Yamahy Tenere 700, Triumpha Tigera Sporta 660, czy Aprilii Tuareg 660.

honda transalp 2021Young Machine

Pod względem stylistyki i wyposażenia XL 750L będzie zdecydowanie najbliżej Afryki Twin, co oznacza szprychowe koła (19 i 17 cali), skok zawieszenia 160 mm, oraz szereg akcesoriów niezbędnych podczas jazdy po bezdrożach. Część dziennikarzy spekulowała, że podobnie jak w przypadku Afryki Twin, producent mógłby zaprezentować dwie wersje – standardową i Adventure Sports.

Póki co Honda bardzo pilnie strzeże swoich tajemnic. Na szczęście dokumentacja patentowa, która jest jawna pozwala wyłuskać kilka informacji, które łatwo naprowadzają na trop. To właśnie z tych dokumentów wiemy, że oprócz nazwy Transalp Japończycy chcą zastrzec także nazwę Hornet. Jaki ma to związek z Transalpem? Najprawdopodobniej nowy Hornet, który będzie nosił oznaczenie CB750, otrzyma ten sam silnik co motocykl adventure.

Trudno wyrokować kiedy Honda planuje premierę nowego Transalpa. Faktem jest, że zgłoszenie dotyczące zastrzeżenia nazwy złożono mniej więcej w tym samym czasie co dokumenty dotyczące innego znaku towarowego – NT 1100. Dziennikarze magazynu Young Machine sugerowali, że nowy Trampek jest już gotowy, ale opóźniono jego premierę ze względu na lockdown. Niewykluczone zatem, że motocykl zobaczymy w 2022 roku, być może nawet podczas tegorocznych targów EICMA jako model roku 2022.

Przeczytaj także: Honda Transalp pierwszej generacji.

REKLAMA