Honda, Yamaha, KTM i Piaggio będą wspólnie produkować baterie do elektryków

Czterej światowi producenci jednośladów – Honda, Yamaha, KTM i Piaggio, ogłosili podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnego opracowania technologii wymiennych baterii do pojazdów elektrycznych.

motocykle elektryczne Unsplash
  • Honda, Yamaha, KTM i Piaggio podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego opracowania baterii do pojazdów elektrycznych. 
  • Baterie trafią do skuterów, motocykli, ale także czterokołowców lekkich.
  • Wspólny system ułatwi wymianę baterii w specjalnych punktach i dzięki temu zapewni większy zasięg.

Współpraca zadaniowa znanych koncernów motoryzacyjnych nie jest niczym nowym. W świecie samochodów takich przypadków było już wiele – wystarczy wspomnieć projekt eurovananiemal identycznego pojazdu, który występował pod czterema markami – Fiat, Lancia, Peugeot i Citroen, czy tak zwanych trojaczków z Kolina – Toyoty Aygo, Citroena C1 i Peugeota 107, które były w zasadzie tym samym samochodem.

Przeczytaj także: motocykle elektryczne - jakie mają przywileje?

Tym razem w branży motocyklowej czterej światowi producenci postawili sobie za cel wspólne opracowanie uniwersalnego standardu akumulatora, który mógłby być stosowany we elektrycznych modelach każdego producenta. Ta decyzja może być bardziej doniosła niż nam się wydaje – sama tylko grupa Piaggio to marki takie jak Piaggio, Vespa, ale też Aprilia, Derbi i Gilera, co oznacza ogromny potencjał dla pojazdów elektrycznych, których główny ciężar rozwoju przypada właśnie na skutery.

Informacja o podpisaniu listu zbiegła się z ogłoszonym niedawno przez Yamahę projektem elektrycznego skutera. Ale, jak twierdzą sygnatariusze porozumienia, nie tylko skutery znajdą się w centrum zainteresowania badań nad wspólnym standardem baterii. Z dokumentu wynika, że celem konsorcjum ma być określenie specyfikacji technicznych wymiennych akumulatorów dla motorowerów, motocykli, pojazdów trójkołowych i czterokołowych lekkich.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, ujawnionych przez brytyjskich dziennikarzy, czterej producenci zaprosili do stworzonego konsorcjum także innych producentów. W najlepszym razie możemy być świadkami niezwykłej współpracy, której efektem będą ogniwa elektryczne pasujące do niemal wszystkich elektryków! Rozwiązanie to będzie o tyle istotne, że pozwoli na stworzenie sieci łatwej wymiany zużytych akumulatorów na nowe. To z kolei znacząco zwiększy zasięg elektryków – po prostu podjedziesz do stacji wymiany, zużytą baterię wsadzisz do ładowarki, zabierzesz naładowaną i gotowe!

Konsorcjum Hondy, Yamahy, KTM i Piaggio zapowiedziało rozpoczęcie prac już w maju tego roku.

Zobacz również:
REKLAMA