Honda planuje serię motocykli na bazie Afryki Twin?

W sieci pojawiły się szkice ram i nowych motocykli, które bazują na silniku Hondy CRF1100L, czyli popularnej Afriki Twin. Naked, cruiser, a może sportowy turystyk?

szkice nowych motocykli Hondy Honda
szkice nowych motocykli Hondy, na bazie Afriki Twin.

CRF 1100 L, czyli Honda Africa Twin to prawdziwy hit sprzedaży Hondy, nie tylko ze względu na fakt że sam model, a raczej nazwa jest legendarna. Nowa Afryka to po prostu świetny motocykl i bardzo udana konstrukcja. Tu Honda trafiła w dziesiątkę, czego nie można do końca powiedzieć o ich ofercie motocykli sportowo-turystycznych.

VFR 1200 nie ma już w ofercie, VFR 800 i Crossrunner właśnie wychodzą, a nawet kiedy były nie należały do najpopularniejszych maszyn na rynku. W kategorii nakedów jest nieco lepiej choć kontrowersyjny wygląd CB 1000 R nie sprawił, że ten motocykl zgarnął cały rynek. Czyżby więc Honda planowała wykonać pewne ruchy, które będą lepszą gwarancją sukcesu niż błądzenie na oślep i tworzenie nowych modeli? W sieci pojawiły się szkice motocykli i ram zbudowanych wokół silnika CRF 1100 L. Wśród szkiców motocykli znalazło się coś co przypomina nakeda, oraz motocykl sportowo-turystyczny - konkurencję dla Tracera 900 i F 900 XR. Wśród ram znalazła się stalowa, kołyskowa konstrukcja, w której silnik będzie elementem nośnym, a także rama hybrydowa składająca się ze stalowego, kratownicowego grzbietu z podciągiem połączonego z sekcją aluminiowych podciągów, w których ułożyskowany będzie wahacz. Trudno powiedzieć w jakim kierunku pójdzie Honda bowiem każda z tych ram może pasować zarówno do sportowego turystyka jak i do nakeda, choć dawno nie widzieliśmy kołyskowej ramy w nakedzie. Inną opcją jest teoria mówiąca o tym że jednym z tych motocykli będzie cruiser: Rebel 1100.

szkice nowych motocykli HondyHonda
szkice nowych motocykli Hondy, na bazie Afriki Twin.

Jeśli zastanawia was fakt czy silnik Afriki Twin nadaje się do tego typu motocykli, uspokajam: rzędowy dwucylindrowiec skonstruowany przez Hondę ma spore możliwości tuningu i dostrojenia. Przy takim zestrojeniu jakie jest teraz w Africe Twin (102 KM i 105 Nm) stopień sprężania wynosi zaledwie 10,1:1. Kila drobnych zabiegów technicznych może spokojnie podnieść moc nawet do 130-140 KM jeśli będzie taka potrzeba, łącznie z nadaniem bardziej drapieżnej charakterystyki.

szkice nowych motocykli HondyHonda
szkice nowych motocykli Hondy, na bazie Afriki Twin.

Pojawienie się szkiców, czy nawet potwierdzenie z biura patentowego nie gwarantuje jednak, że takie motocykle powstaną, więc musimy uzbroić się w cierpliwość i trzymać kciuki. Być może już niedługo w ofercie Hondy mała rewolucja!

Zobacz również:
REKLAMA