Honda wyprodukowała już ponad 300 milionów motocykli

Honda ogłosiła dziś, że łączna produkcja motocykli tej marki osiągnęła we wrześniu 2014 roku poziom trzystu milionów egzemplarzy. Tę wyjątkową okazję uczczono podczas specjalnej ceremonii w Kumamoto, gdzie znajduje się największa w Japonii fabryka Hondy

Trzystu milionowym motocyklem został Gold Wing 40th Anniversary Edition, który zjechał z linii montażowej właśnie w Kumamoto. Uzyskanie takiego wyniku zajęło Hondzie 66 lat. Jej pierwszym jednośladem był produkowany od 1949 roku w Japonii model Dream Type-D, zaś pierwszy zagraniczny motocykl Hondy powstał w 1963 roku w Belgii. Dziś Honda rozwija produkcję na całym świecie, a jej motocykle powstają w 33 fabrykach, w 22 różnych państwach.

Co warto wiedzieć o Hondzie:

Założona w 1948 roku przez Soichiro Hondę firma jest największym na świecie producentem silników. Od 1986 roku Honda jest aktywnie zaangażowana w rozwój robotyki i w 2000 roku zaprezentowała pierwszego robota humanoidalnego ASIMO. W 2006 roku Honda ogłosiła plany wejścia na rynek lotniczy i stworzenia kompaktowego samolotu odrzutowego przeznaczonego dla biznesu. Honda Jet wkracza obecnie w ostatnią fazę procesu certyfikacji.

W 2013 roku Honda sprzedała na całym świecie 16,8 miliona motocykli, o 8,7% więcej niż w 2012 roku. Od 1959 roku Honda uchodzi za największego na świecie producenta motocykli.

Modelem który powstał w największej ilości egzemplarzy jest Honda Super Cub. Jest Sprzedawana w 160 państwach, a w marcu tego roku produkcja tego modelu osiągnęła poziom 87 milionów sztuk. Z kolei w przyszłym roku 40 urodziny obchodzić będzie Honda Gold Wing. Z tej okazji powstał GL1800 Gold Wing w specjalnej, jubileuszowej wersji.

Honda jest też najbardziej utytułowanym producentem w historii wyścigów motocyklowych, z 63 tytułami mistrzów świata konstruktorów, w tym 21 w królewskiej klasie (obecnie zwanej MotoGP). Zawodnicy na Hondach wygrali łącznie aż 697 wyścigów. 21-letni mistrz świata MotoGP, Marc Marquez, wygrał w sezonie 2014 rekordową ilość trzynastu rund Grand Prix.

Od premiery w 2010 roku, Honda sprzedała w Europie ponad 30 tysięcy motocykli wyposażonych w unikalną, automatyczną, dwusprzęgłową przekładnię DCT – Dual Clutch Transmission.

Zobacz również:
REKLAMA