Husqvarna Vitpilen 1301. Muskularny Austriak w dresie Wikinga powraca

Husqvarna nie chce być satelitą KTM od niszowych motocykli. Już model Norden 901 pokazał, że w szwedzkiej marce drzemie wielki potencjał. Teraz czas na kolejny strzał – power nakeda.

Husqvarna 1301 Husqvarna

Po ładnych, ale umiarkowanie popularnych modelach serii Vitpilen i Svartpilen, Husqvarna ma ambicje, by z gorszego brata KTM stać się ważnym graczem na motocyklowym rynku. Plany te ułatwi z pewnością zainteresowanie modelem Norden 901, który już wkrótce trafi do salonów. Ale podróżne enduro to nie wszystko, co Austriacy w strojach Wikingów szykują dla swoich klientów. W planach jest kolejny model, który może zaskoczyć, a nawet zaszokować – power naked Vitpilen 1301, oparty na technologii KTM 1290 Super Duke'a.

Do tej nazwy radzilibyśmy się szczególnie nie przywiązywać – nie jest to oficjalna propozycja producenta, a hipoteza stworzona przez dziennikarzy. O samym motocyklu mówiło się już ponad pięć lat temu, kiedy w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia szpiegowskie. Potem producent odpuścił jednak temat i skupił się na modelach 401 i 701.

To, co możemy wywnioskować jest oparte na wiedzy, jaką dają nam dane techniczne motocykli KTM oraz przykład modelu Norden 901, który wcale nie jest klonem KTM-a 890 Adventure, a raczej czymś w rodzaju stadium pośredniego między wersjami S i R. Przypuszczamy, że 1301 pójdzie podobną drogą – zgodnie z wizerunkiem marki ciężar przeniesiony zostanie z agresji na styl. Zamiast łobuzerskiego charakteru Huska zapewni komfort i klasę.

W ramie bez niespodzianek – znajdzie się tam V2 o pojemności 1301 cm3. W KTM dostarcza ono 180 KM, spodziewamy się, że Huska otrzyma nieco mniej koni, za to korzystniejszy przebieg momentu obrotowego. Do tego elegancki monowahacz, hamulce Brembo i zawieszenia WP. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć typowego dla innych motocykli tej marki okrągłego reflektora.

Zdjęcia, ujawnione przez australijski portal mcnews.com.au zdradzają, że Husqvarna Vitpilen 1301, podobnie jak siostrzany model 1290 Super Duke, będzie miała zwartą budowę z masą skupiona w centralnej części pojazdu. Ma to zapewnić doskonałe prowadzenie.

Trudno dziś wyrokować kiedy model 1301 trafi do sprzedaży. Zapewne nie stanie się to zbyt szybko – być może prezentacja odbędzie się podczas jesiennych targów EICMA, a motocykl pojawi się w salonach wiosną 2023 roku. To jednak tylko dywagacje. Najważniejszym faktem jest ten, że Huska wraca do pomysłu power nakeda.

Przeczytaj także: Husqvarna Norden 901.

Zobacz również:
REKLAMA