Husqvarna Vitpilen 401 - futurystyczny naked

Husqvarna idzie pod prąd! Kiedy niemal wszyscy pokazują motocykle w old skulowym stylu, Vitpilen 401 wybiega w przyszłość. Za wygląd, styl i odwagę należą się najwyższe noty.

Husqvarna
Husqvarna Vitpilen 401 - futurystyczny naked.

Już w 2014 roku podczas targów w Mediolanie Husqvarna reaktywowana pod skrzydłami KTM-a pokazała dwa koncepcyjne modele motocykli drogowych: Vitpilen (ze szwedzkiego: Biała Strzała) i Svartpilen (ze szwedzkiego: Czarna Strzała). Teraz możemy podziwiać modele produkcyjne, które na szczęście nie różnią się drastycznie od konceptów. Oba wyglądają po prostu obłędnie. Zacznijmy od Vitpilena.

Vitpilen 401 bazuje na ramie, zawieszeniach i silniku KTM-a 390 Duke. Czyli w kratownicowej ramie z rur stalowych pracuje jednocylindrowa, chłodzona cieczą jednostka o pojemności 375 cm3. Za zasilanie odpowiada wtrysk paliwa. Moc 44 KM i moment obrotowy 37 Nm w zupełności wystarczą do walki w miejskiej dżungli. Zbiornik pomieści tylko 9,5 litra, ale i tak nie będziesz zbyt częstym gościem stacji benzynowych.
Zawieszenia dostarczyło WP, a na 17' szprychowane koła naciągnięto opony Metzeler M5. Jeśli chodzi o hamulce to również nie ma wtopy: z przodu w tarczę o średnicy 320 mm wgryza się czterotłoczkowy radialny zacisk, a z tyłu z tarczą o średnicy 230 mm współpracuje jednotłoczkowy zacisk. Układ dostarczyła firma Bybre (by Brembo). Bezpieczeństwo hamowania w trudnych warunkach zapewnia ABS Bosch.

Chodzą słuchy, że niebawem pojawi się model 701 z większym silnikiem (z Duke'a 690) i to będzie prawdziwa petarda. Już nie możemy się doczekać.

Husqvarna Vitpilen 401 w skrócie:

  • silnik i rama: KTM Duke 390
  • moc 44 KM, moment obrotowy 37 Nm
  • widelec upside-down śr. goleni 43 mm
  • odjechany wygląd

Zobacz również:
REKLAMA